Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (5-11 Ekim 2020)

SDE Editör
12 Ekim 2020 11:12

İçişleri Bakanı Soylu HDP'ye 'geçmiş olsun' diyen siyasi liderleri eleştirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, operasyon sonrası HDP'ye 'geçmiş olsun' telefonu açan siyasileri eleştirdi. Soylu, "HDP'ye telefon açıp 37 kişiyi öldürdünüz, daha fazla öldürseydiniz mi dediler? Yoksa öldürülen teröristler için Fatiha mı okudular? 29 adam öldürmeye tam teşebbüs için az yaptınız, biraz daha fazla mı yapsaydınız dediler?" diye sordu.

(kaynak) https://tr.sputniknews.com/turkiye/202010061042978580-soylu-hdpye-gecmis-olsun-telefonu-acan-siyasileri-elestirdi-oldurulen-teroristler-icin-fatiha-mi/

‘Hayırlı olsun’ ziyareti iki parti arasında işbirliği zemininin ilk adımı olarak yorumlandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaretinde erken seçim tartışmalarıyla ilgili olarak “Zaten bir süre sonra Türkiye seçim gündemini konuşmak zorunda. Yönetilemeyen bir Türkiye var. Gittikçe ağırlaşan bir fatura var” dedi. Ziyaretin önümüzdeki süreçte iki parti arasında olası bir işbirliği için ortak bir zemin sağlayacağı yorumları yapıldı. 

(kaynak) https://cumhuriyet.com.tr/haber/hayirli-olsun-ziyareti-iki-parti-arasinda-isbirligi-zemininin-ilk-adimi-olarak-yorumlandi-1772201

Akşener: Partiye zarar vermeyin

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Koray Aydın’ın başkanlık divanında görevlendirilmesine karşı çıkan vekillerle görüştü. Akşener’in, Aydın’ın istifası için bastıran vekillere “Partiye zarar vermeyin. Sorunları birlikte aşarız” yanıtını verdiği öğrenildi.

(kaynak)  https://cumhuriyet.com.tr/haber/aksener-partiye-zarar-vermeyin-1772203

"Zaten büyümekte olan Kürt meselesini daha büyütmeyin"

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Diyarbakır 1. Olağan İl Kongresi'ne katıldı. 

Babacan, konuşmasına Ankara Gar Katliamında yaşamını yitiren 103 insanı anarak başladı. 

Türkiye'de demokrasiye duyulan ihtiyacın gün geçtikçe arttığını vurgulayan Babacan, "Türkiye'yi yönetenlere sesleniyorum: Demokratik yollarla siyasi mücadeleye inanmış vatandaşlarımıza, âdeta 'seçimler gereksiz 'duygusu yaşatarak, zaten büyümekte olan Kürt Meselesini daha da büyütmeyin" dedi. 

http://bianet.org/bianet/siyaset/232485-zaten-buyumekte-olan-kurt-meselesini-daha-buyutmeyin

Bakan Pakdemirli: Hatay'daki yangınlar kontrol altına alındı

Hatay'ın farklı bölgelerinde çıkan ve yerleşim yerlerindeki evlere kadar sıçrayan yangınlara ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den açıklama geldi. Yangın bölgesine giden Bakan Pakdemirli, yangınların kontrol altına alındığını açıklarken, yangınlarla ilgili 4 kişinin ise gözaltına alındığını belirtti.

https://www.yenisafak.com/

Hatay Valiliği açıkladı: Sabotaj şüphesiyle gözaltılar var

Hatay'ın Belen ilçesinde çıkan İskenderun ve Arsuz ilçelerine sıçrayan yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Yerleşim yerlerine ulaşan alevlere, şiddetli rüzgar nedeniyle havadan güçlükle müdahale ediliyor. Hatay Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "Belen ilçemizde dün farklı noktalarda çıkan yangın zaman zaman kontrol altına alınsa da arazi ve hava şartları sebebiyle henüz söndürülememiştir. Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınan şahıslar olup konuyla ilgili soruşturma devam etmektedir" denildi.

https://www.yenisafak.com/gundem/hatay-valiligi-acikladi-sabotaj-suphesiyle-gozaltilar-var-3570419

İçişleri Bakanı olarak söylüyorum: Yalandır, provokasyondur

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, herhangi bir inanç grubunun, devletin birtakım noktalarını yönettiği ve sızdığı değerlendirmelerine yönelik sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamaların başlı başına yeni bir istismar alanı olduğuna dikkat çeken Bakan Soylu, iddiaların doğru olmadığını yalan ve provokasyon temelli olduğunu vurguladı.

https://www.yenisafak.com/gundem/icisleri-bakani-olarak-soyluyorum-yalandir-provokasyondur-3570469