Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (28 Eylül - 4 Ekim 2020)

SDE Editör
05 Ekim 2020 09:51

CHP'’li Çeviköz’e sert tepki: Ermenistan partisi oldunuz da haberimiz mi yok?

Ermenistan'ın, Azerbaycan'daki sivilleri hedefe almasının ardından Dağlık Karabağ bölgesinde artan gerilimler üzerine CHP'li Başkan Yardımcısı ve Emekli Büyükelçi Ahmet Ünal Çeviköz, Türkiye'ye iftira attı. Tepki çeken ifadeler kullanan Çeviköz, "Maalesef gelen haberlerde, Türkiye'den Azerbaycan'a silah yardımı yapıldığı ve söylentilere göre cihatçı grupların da Azerbaycan'a gönderildiği ifade ediliyor" dedi. Çeviköz'ün sözlerine vatandaşlar ve siyasilerden tepki yağdı. AK Parti MKYK Üyesi Gökcen Özdoğan Enç, "Ermenistan Dışişleri Bakanı, Ünal Çeviköz olsun. İşgalci Ermenistanı Bakandan daha iyi savunuyor. Atatürk yaşıyor olsa sizi kızılcık sopasıyla kovalardı." dedi. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise, "CHP, Ermenistan partisi oldu da bizim mi haberimiz yok?" ifadelerini kullandı.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2020/09/28/son-dakika-chpnin-ermenistana-destegine-sert-tepki-ermenistan-partisi-oldunuz-da-haberimiz-mi-yok

Çeviköz Sözlerinin çarpıtıldığını söyledi

Türkiye Azerbaycan'a cihatçı gönderiyor' diyen CHP'li Çeviköz çark etti: Sözlerim çarpıtıldı

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında Türkiye'nin Ermenistan'a karşı Azerbaycan'a destek vermesiyle ilgili, "Türkiye Suriye'den cihatçıları Azerbeycan'a taşıyor" iddiasını ortaya atmıştı. Olay yaratan ifadelerin ardından Çeviköz geri adım attı. Sözlerinin çarpıtıldığını belirten Çeviköz, "Naklettiğim bazı iddia ve haberler çarpıtılarak hakkımda iktidar partisi tarafından bir karalama kampanyasına dönüştürülmüş bulunmaktadır. Asıl üzücü olan, bu kampanya ile benim ve partimin Azerbaycan’ın yanında olmadığımız şeklinde yaratılan algıdır" ifadelerini kullandı.

https://www.yenisafak.com/gundem/turkiye-azerbaycana-cihatci-gonderiyor-diyen-chpli-cevikoz-cark-etti-sozlerim-carpitildi-3569028

Bir parti daha geliyor: Kurucu ismin 'İnce' detayı

Gelişim ve Demokrasi Partisi için kuruluş çalışmalarını sürdüren Özlem Ağırman'ın Muharrem İnce'yi destekleyen sözleri ve paylaşımları dikkat çekiyor.

https://cumhuriyet.com.tr/haber/bir-parti-daha-geliyor-kurucu-ismin-ince-detayi-1769822

TBMM'de yasama yılı açılıyor! Gündem oldukça yoğun...

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 27'nci dönem 4'üncü yasama yılı açılışı bugün gerçekleşecek. Meclis, iki aylık aranın ardından düzenlenecek programla açılacak. Saat 14.00'te başlayacak Genel Kurul'da Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı olarak Meclis'e hitap edecek.

(https://www.sabah.com.tr/gundem/2020/10/01/son-dakika-tbmmde-yasama-yili-aciliyor-gundem-oldukca-yogun)

HDP, Meclis bahçesinde oturma eylemi başlattı

Bugün (1 Ekim’de) açılacak Meclis Genel Kurulu’na katılmama kararı alan HDP'li milletvekilleri Meclis bahçesinde oturma eylemi başlattı.

(https://www.birgun.net/haber/hdp-meclis-bahcesinde-oturma-eylemi-baslatti-acilisa-katilmama-karari-317591)

AYM, CHP'nin 'çoklu baro' düzenlemesinin iptali başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, çoklu baro düzenlemesinin iptali talebini esastan görüştü.

CHP kamuoyunda çoklu baro düzenlemesi olarak bilinen, "7249 sayılı "Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un iptali için Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, CHP'nin, 5 binden fazla avukatın bulunduğu illerde 2 bin avukatla yeni baro kurulabilmesini düzenleyen kanunun iptal istemini oy çokluğuyla reddetti.

Genel Kurul, CHP'nin, çoklu baro düzenlemesinin önünü açan 7249 sayılı "Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini gündem toplantısında ele aldı.

Yüksek Mahkeme, 5 binden fazla avukatın bulunduğu illerde 2 bin avukatla yeni baro kurulabilmesini düzenleyen kanunun iptal istemini oy çokluğuyla reddetti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun gerekçesi daha sonra açıklanacak

 https://haberglobal.com.tr/gundem/aym-chpnin-coklu-baro-duzenlemesinin-iptali-basvurusunu-reddetti-71884