Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (12-18 Ekim 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
18 Ekim 2020 23:16

Ayhan Bilgen: HDP çözüm sürecindeki genişlemeyi kalıcı sandı

HDP'li Ayhan Bilgen, cezaevinden parti yönetimini eleştirdi. HDP'de 'tersine Türkiyelileşme' başladığını belirten Bilgen "HDP, çözüm sürecindeki genişlemeyi kalıcı sanmış ve kişisel başarı öyküsü olarak yorumlamayı tercih etmiştir" dedi.

https://www.karar.com/ayhan-bilgen-hdpde-cozum-surecindeki-genislemeyi-kalici-sandi-1589972

HDP'den istifa eden Tan: Partinin PKK ile bağı gizlenemez

Eski milletvekili Altan Tan, terör örgütü PKK'nin siyasi kanadı olan HDP hakkında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Partiyle PKK ilişkisinin saklı olmadığını dile getiren Tan, "Gizlemek beyhude. Bu konuda daha çok ses çıkacak” ifadelerini kullandı.

https://www.yenisafak.com/gundem/hdpden-istifa-eden-tan-partinin-pkk-ile-bagi-gizlenemez-3570966

Erdoğan'dan 'ışıklar yanıyor' paylaşımına tepki: AYM Başkanı gereğini yapmalı

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın paylaşımı üzerine başlayan 'Işıklar yanıyor' polemiğiyle ilgili konuşan Erdoğan, "Talihsiz bir paylaşımdı, keşke yapmasıydı, ona düşmezdi. Çok arzu ediyorsa siyasete girsin. AYM Başkanı gereğini yapmalı" dedi.

https://www.karar.com/erdogandan-isiklar-yaniyor-paylasimina-tepki-aym-baskani-geregini-yapmali-1590251

"Işıklar yanıyor" ne demek? Engin Yıldırım'ın "Işıklar Yanıyor" paylaşımı ne anlama geliyor?

Dün gece (13 Ekim) sosyal paylaşım platformu Twitter'a AYM ve İçişleri Bakanlığı'nın ışık düellosu damga vurdu. Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım Twitter'da, "ışıklar yanıyor" açıklamasıyla AYM'nin fotoğrafını paylaştı. Bu paylaşımın üzerine İçişleri Bakanlığı hesabından da "Işıklarımız hiç sönmüyor" açıklamasıyla bakanlığın fotoğrafı paylaşıldı. Peki "Işıklar Yanıyor" ne demek, ne anlama geliyor? İşte "Işıklar Yanıyor" anlamı...

https://www.haberturk.com/isiklar-yaniyor-ne-demek-engin-yildirim-in-isiklar-yaniyor-paylasimi-ne-anlama-geliyor-2834896

Özel’den AYM üyesine tepki: Hakimin, savcının işi değil

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın AYM binasını gösteren bir fotoğrafı “Işıklar yanıyor” mesajıyla birlikte paylaşmasına "Yargıçlar kararları ile konuşur. Siyasi çağrışımlar yaratabilecek bu tip spekülatif işler görevdeki hâkimin, savcının işi değildir" diyerek tepki gösterdi.

https://cumhuriyet.com.tr/haber/ozelden-aym-uyesine-tepki-hakimin-savcinin-isi-degil-1773471

MetroPOLL'den son anket: Partilerin oy oranları değişti!

MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin son seçim anketine göre barajı sadece AKP ve CHP geçiyor.

https://cumhuriyet.com.tr/haber/metropollden-son-anket-partilerin-oy-oranlari-degisti-1773344

İmamoğlu’ndan Kürtçe oyun yasağına sert tepki

İBB Şehir Tiyatroları'nda sahnelenecek Dario Fo’nun “Yüzsüz” oyununun Kürtçe uyarlamasına getirilen yasak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun tepkisini çekti. İmamoğlu, "Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç," dedi.

https://cumhuriyet.com.tr/haber/imamoglundan-kurtce-oyun-yasagina-sert-tepki-1773442

Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu gündemli olağanüstü toplantısı sona erdi

Anayasa Mahkemesi, yerel mahkemenin Enis Berberoğlu kararını ele almak üzere saat 14.00'te (14.10.2020) toplandı. 3,5 saat süren toplantıda herhangi bir karar alınmadı. Toplantıda yüksek mahkeme üyesi Engin Yıldırım'ın "Işıklar yanıyor" başlıklı tepki çeken sosyal medya paylaşımı da görüşüldü ancak karara bağlanamadı.

https://www.haberturk.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Terör örgütü TTB'ye el koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Tabipleri Birliğinin, terör örgütleri tarafından ele geçirildiğini, Türkiye’nin en kısa zamanda bu ayıptan kurtulması gerektiğini söyledi. Bazı meslek kuruluşlarının, ülke aleyhindeki oluşumlarla birlikte hareket ettiğini belirten Erdoğan, “Türk ve Türkiye ismini hak etmeyen meslek kuruluşlarından bu imtiyazlarını derhal almalıyız” dedi.

https://www.yenisafak.com/gundem/cumhurbaskani-erdogandan-sert-cikis-teror-orgutu-ttbye-el-koydu-3570934