Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (28 Eylül-4 Ekim 2020)

SDE Editör
05 Ekim 2020 09:50

Yurtiçi Piyasalar

Turizm verileri

Ağustos ayında yabancı ziyaretçi sayısı yıllık bazda %71,2 azalarak 1,8 milyon kişi oldu. Bu dönemde en fazla yabancı ziyaretçi 439 bin kişi ile Rusya’dan gelirken, onu 260 bin kişi ile İngiltere izledi. Ocak-Ağustos döneminde ise ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %76,6 azalarak 7,3 milyon kişi oldu.

TCMB repo ihalesi

6 Ağustos 2020'den bu yana haftalık repo ihalesi açmayan TCMB, geçtiğimiz Cuma günü haftalık repo ihalelerine yeniden başlayarak politika faizi olan %10,25'ten 5 milyar TL verdi. Böylece, TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti geçtiğimiz Cuma günü 19 baz puan artarak %10,88’e yükseldi.

BDDK Aktif rasyosunda düzenleme

BDDK mevduat bankaları için % 95 ve katılım bankaları için %75 olarak belirlenmiş olan aktif rasyosunun sırasıyla %90 ve %70 olarak uygulanmasına karar verildi.

Bugün Yeni Ekonomik Program açıklandı.

Bu hafta 2021-2023 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı (YEP) açıklandı. YEP’in temel amacı; fiyat istikrarı, finansal istikrar ve cari işlemler dengesinde son bir yılda elde edilen kazanımların korunup geliştirilmesi, iç ve dış dengenin yeniden sağlanması, üretim ve verimlilik odaklı, sürdürülebilir büyüme ile adaletli paylaşıma yönelik ekonomik dönüşümün ve değişimin gerçekleştirilmesidir.

Yeni Ekonomi Programı’nda Türkiye ekonomisinin baz senaryoda 2020 yılında %0,3 büyümenin ardından, 2021-2023 yıllarında sırasıyla %5,8; %5,0 ve %5,0 düzeylerinde büyüme performansı sergilemesi beklenirken kötümser senaryoda ise ekonominin 2020’de %1,5 daraldıktan sonra 2021’de %3,7 büyüyeceği tahmin ediliyor.

TL mevduatta ve döviz alımlarında vergiler indirildi

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, mevduat hesaplarından alınan stopaj oranları azaltılarak yılsonuna kadar vade süresine göre %0-%5 aralığında yeniden belirlendi. Ek olarak, kambiyo muamelelerinde banka ve sigorta muameleleri vergisi de (BSMV) %1'den %0,2'ye indirildi. Hatırlarsak kambiyo işlemlerindeki BSMV oranı Mayıs ayında %0,2'den %1'e yükseltilmişti.

Dış Ticaret İstatistikleri

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Genel Ticaret Sistemi kapsamında ihracat Ağustos ayında yıllık bazda %5,7 azalarak 12,5 milyar USD olurken, ithalat %20,4 artarak 18,7 milyar USD’ye yükseldi. Böylece, Ağustos ayında dış ticaret açığı yıllık bazda %168,2 genişleyerek 6,3 milyar USD oldu. Ocak-Ağustos döneminde, ihracattaki düşüş yıllık bazda %12,9 olurken, ithalattaki gerileme %1,2 ile sınırlı düzeyde gerçekleşti. İlk 8 aylık dönemde, dış ticaret açığı %69,9 artışla 33 milyar USD olarak gerçekleşti.

Yurtiçi imalat PMI endeksi

Yurt içinde imalat PMI Eylül ayında Ağustos’a göre 1,5 puan gerileyerek 52,8 düzeyinde gerçekleşti. Böylece endeks, art arda 4. ayda da 50 eşik düzeyinin üzerinde değer alarak imalat sanayiinde büyümenin kısıtlı da olsa devam ettiğine işaret etti.

 

Yurtdışı Piyasalar

ABD Ekonomisi

Amerika piyasalarında karışık bir seyir vardı bu hafta. Hatırlarsak, geçtiğimiz hafta Powell ekonominin tamamen toparlanması için önlerinde uzun bir yol olduğunu belirtmişti. Tüketici güven endeksi beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve 100 puanın üzerine çıksa da yine de eski seviyelerinden çok uzakta.

Bu hafta Demokratlar salgına yönelik 2,2 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi Temsilciler Meclisi’ne sunuldu ve onaylandı. Bu da borsaya olumlu yansıdı. Ancak kapanışa doğru satışlar gelmeye başladı. Bundaki en büyük etken ise hem iki başkan adayının canlı yayın tartışması hem de Başkan Trump ve eşinin koronavirüs testlerinin pozitif çıkması oldu.

Bu hafta açıklanan nihai verilere göre ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış bazda %31,4 daralma kaydetti. Böylece, ülke ekonomisinde verilerin kaydedilmeye başlandığı 1947 yılından bu yana en büyük daralma gerçekleşti.

Euro Bölgesi Ekonomisi

Avrupa hisse piyasalarında bankaların ve şirketlerin faaliyetlerinde iyileşme olduğu yönünde haberler geldi. Bunun da etkisiyle Avrupa borsalarında son üç haftanın en hızlı yükselişi kaydedildi.

Bu hafta ECB Başkanı Lagarde güçlü euronun deflasyonda etkili olduğunu söyledi. Hanehalkı halen harcama yapma konusunda tedbirli davranıyor. Firmalar yatırım yapmaktan çekiniyor. Öte yandan Lagarde pandemi nedeniyle durgunluğun devam etmesi durumunda gerektiği takdirde parasal teşvikin artırılabileceğini her defasında vurguluyor.

Bu hafta  pandemi nedeniyle 16 üye ülkeye 87 milyon euroluk destek paketi açıkladı. Üye ülkeler de ekonomilerinin boyutuna göre toplam 25 milyar euroluk teminat vericek ve toplanan bu teminatla istihdamı desteklemeye yönelik ucuz ve uzun vadeli kredi sağlanacak.