Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (7 Ekim-13 Ekim 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
14 Ekim 2019 10:10

Etiyopya Başbakanı’na Nobel Barış Ödülü

Dünyanın merakla beklediği Nobel Barış Ödülü Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'e verildi. Norveç Nobel Komitesi, 2019 yılı Nobel Barış Ödülü'nü Başbakan Ahmed'e komşusu Eritre ile olan sorunları çözmek için sarf ettiği çaba ve girişimler dolayısıyla verdiklerini duyurdu.

Bir diğer Nobel ödülü de Edebiyat alanında Peter Handke’ye layık görüldü. Ancak ödülün bu isme gitmesi bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Zira Avusturyalı yazar Handke, 1990lı yıllardaki Yugoslavya savaşında Sırplara verdiği destek nedeniyle tartışmalı bir isimdir. Handke 2006 yılında Sırp lider Slobodan Miloseviç’in cenazesinde konuşma yapmıştır. Srebrenica’daki katliamı da reddeden yazar Sırpların durumunu Yahudilerin soykırım zamanlarına benzetmiş sonradan bunun bir dile sürçmesi olduğunu ifade etmiştir. Arnavutluk Dışişleri Bakanı Gent Cakaj Edebiyat Nobelinin “soykırımı reddeden” birine verilmesinin utanç verici olduğunu Twitter hesabından paylaşmıştır.

Brexit’e Doğru Yaklaşırken

İngiltere Brexit Sekreteri Steve Barclay Avrupa Birliği Baş Müzakerecisi Michael Barnier ile Brüksel’de görüştü. Bu görüşme İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ile görüşmesinden hemen sonra gerçekleşti. İki başbakan iki saati aşkın süre boyunca detaylı ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve muhtemel bir anlaşmaya doğru bir yol gördüklerini belirttiler. Ayrıca Başbakan Varadkar toplantının oldukça pozitif geçtiğini ve Brüksel’deki müzakerelerin devam edebileceğini düşündüğünü söyledi. İngiltere 31 Ekim günü itibariyle AB’den ayrılmak zorunda.

Apple şirketi Hong Kong’lu polislerin takibini mümkün kılan uygulamayı kaldırdı.

Bu uygulama Hong Kong’lu protestocular tarafından kullanılmakta ve polisin hareketlerini ve göz yaşartıcı gaz kullandığı alanları tespit etmelerini sağlıyordu. Apple yaptığı açıklamada HKmap.live isimli uygulamanın vatandaşların güvenliği ve yasal uygulamalar açısından sakıncalı olduğunu gördükleri için kaldırdıklarını belirtti. Ancak uygulamaya halen Apple’ın internet versiyonundan ve Google Play’den erişim mümkün olduğu için Çin bu konuda tepki göstermektedir.

ABD’den Çin’e vize kısıtlaması

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşı ve bu bağlamdaki müzakereler sürerken ABD’den Çin’e karşı bir karar geldi. ABD yönetimi Çin’in Uygun Özerk Bölgesi’ndeki baskıcı tutumu nedeniyle Çinli yetkililere vize kısıtı uygulayacağını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Çin hükümetinin baskıcı bir kampanya yürüttüğünü dile getirdi. Çin ise bu iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Pompeo ayrıca Çin hükümetinin başta Uygurlar olmak üzere Kazak, Kırgız ve diğer azınlıklara da hak ihlalleri gerçekleştirdiğini vurguladı.

Pakistan Başbakanı’nın Çin Ziyareti

Pakistan Başbakanı İmran Han Çin’e resmi bir ziyaret düzenleyerek Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştü. Bu İmran Han’ın bu yıl içerisindeki 3. Ziyaretidir. Keşmir konusunda BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Pakistan yanlısı bir tavır sergileyen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi hatırlanacak olursa Han’ın bu ziyaretinin Keşmir konusunda daha kapsamlı destek arayışı olduğu düşünülebilinir.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ise bu hafta Güney Asya turuna çıktı ve Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’yı kapsayan bir dizi ziyaretlerde bulunacak. Güçlü Çin-Pakistan ilişkilerini takiben Çin-Hindistan görüşmesinin ne şekilde sonlandığına dair birkaç gün içinde daha detaylı yansımalar olacaktır.

Barış Pınarı Operasyonu

Türk Silahlı Kuvvetleri 9 Eylül Çarşamba günü Suriye’nin kuzey bölgesini terör unsurlarından arındırmak ve Türkiye’nin güney sınırlarını daha güvenli hale getirmek amacıyla başlattığı operasyonda adım adım ilerlemektedir. Birleşmiş Milletler Güvnelik Konseyi tarafından Türkiye’nin operasyonunu durdurma çağrısı yapmak üzere çıkarılması amaçlanan karar Rusya ve ABD vetosu sebebiyle çıkmamıştır. İkinci kez gündeme geldiğinde yine bu kez Rusya’nın vetosu nedeniyle karar alınamamıştır. Avrupa Birliği içinden ise Macaristan ve İspanya Türkiye’nin haklı güvenlik endişeleri olduğunu anladıklarını ve bu nedenle operasyonu Türkiye için gerekli olan bir durum olarak değerlendirdiklerini açıkladılar. İtalya, Almanya ve Fransa Türkiye’ye silah satışını durdurucaklarını açıklarken Arap Birliği Genel Sekreteri ise Türkiye’nin Suriya operasyonunu bir Arap devletinin işgal edilmesi olarak gördüklerini dile getirmiştir.