Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (14-20 Ekim 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
21 Ekim 2019 09:51

Tunus’ta Seçim

Tunus'ta düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda bağımsız aday Kays Said, sandık çıkış anketlerine göre açık ara farkla ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu. Tunuslu Emrhod Kamuoyu Araştırma Şirketinin yayınladığı sandık çıkış anketine göre, bağımsız aday Anayasa Profesörü Kays Said oyların yüzde 72,53'ünü alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi. Diğer aday, medya patronu Nebil el-Karvi'nin ise oyların yüzde 27,47'sini aldığı belirtildi.

VII. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Azerbaycan

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ev sahipliğinde düzenlenen zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev katıldı. Toplantının sonunda imzalanan bildiride Türkiye’nin Barış Pınarı Operasyonu’na ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Türk Konseyi, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nın terörizmle mücadeleye, Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanmasına, Suriyelilerin teröristlerin zulmünden kurtarılmasına ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ana vatanlarına güvenli ve gönüllü geri dönüşleri için şartların oluşturulmasına katkıda bulunacağına olan umut ve inançlarını beyan etmektedir."

Lübnan’da Halk Eylemleri

Perşembe günü hükümet karşıtı eylemler ile karışan Lübnan sokaklarında halk özellikle ekonomik alanda kayda değer reformların gerçekleştirilmesini bekliyor. Lübnan'da, yüksek vergi oranları, hükümetin ekonomi politikaları ve iletişime getirilen yeni vergiler nedeniyle başlayan protesto gösterilerinde 2 kişi hayatını kaybetti. Olaylarda 52 güvenlik görevlisi yaralandı, 70 kişi gözaltına alındı. Ayrıca ülkedeki tüm okullar ve özel bankalar gösteriler nedeniyle tatil edildi.

Hong Kong Eylemleri

Yaklaşık iki haftadır kısmen bir sakinlik yaşayan Hong Kong sokakları bu hafta tekrar şiddetli gösterilere sahne oldu. Çin bankalarının yağmalandığı ve dükkanların talan edildiği gösterilerde bazı eylemcilerin duvarlara “Ölmek Kırmızı’dan Daha İyidir” anlamına gelen “Better Dead Than Red” şeklinde yazılar yazdıkları gözlemlendi. Ayrıca eylemler başladığından bu yana zaten bazı sıkıntılar yaşayan Hong Kong ekonomisinin gittikçe zarar gördüğü ve yabancı yatırımcıların tedirginlik duyduğu da bölgeden gelen haberler arasındadır.

Brexit

İngiltere Parlamentosu’nda bu hafta da oylanamayan Brexit planına rağmen Başbakan Boris Johnson 31 Ekim tarihinde ayrılmanın gerçekleşeceğine yönelik bir demeç verdi. Daha önce parlamentoda kabul edilen yasaya göre İngiltere’nin anlaşmasız bir ayrılığı kabul etmesi mümkün olamayacaktı. Ancak Başbakan’ın son demeci bu yasaya uygun hareket etmeyeceği yönünde algılanmakta ve durumu hukuki açıdan daha karmaşık bir hale sürüklemektedir.

ABD Askerleri

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Kuzey Suriye’den çekilen yaklaşık 1000 ABD askerinin Irak’ın batı bölgesine kaydırılacağını ve burada IŞID ile mücadele etmeye devam edeceklerini açıkladı. Halihazırda yaklaşık 5000 ABD askerinin bulunduğu Irak’a yeni gelecek askerlerle birlikte ABD’li kaynaklar son haftalardaki Irak eylemlerinde Irak’a yardım edebileceklerine inandıklarını vurguladı. Ayrıca bu hafta Perşembe günü ABD heyeti ve Türk yetkililer arasında yapılan görüşmeler sonunda varılan mutabakat gereği PKK/YPG unsurlarının Türkiye’nin beklentisi doğrultusunda çekileceği ve bunun için 120 saatlik bir süre tanındığı konusunda uzlaşmaya varıldı.

Japonya

Japonya Kabine Sözcüsü Yoshihide Suga, Tokyo’dan yaptığı açıklamada, Ortadoğu’daki suyollarından geçen ticari gemileri koruma konusunda Japonya’nın ABD tarafından oluşturulacak Körfez’deki güvenlik bloğuna katılmayacağı ancak işbirliğinin yakın şekilde sürdürüleceğini belirtti. Ayrıca Japonya’nın kendi öz savunma güçlerinin Japonya ile bağlantılı gemilerin güvenliğini sağlayacağını ekleyen Suga, bu bağlamda savaş uçaklarının ve gemilerinin kullanılacağını ifade etti.