Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (7-13 Ekim 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır
SDE Editör
14 Ekim 2019 17:36

Hafta içerisinde iç güvenlik harekat bölgesinde görev yapan jandarma, jandarma komando ve piyade taburları sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. 27 Mayıs’ta Hakurk’ta başlatılan operasyon Kandil İran sınırı istikametinde başarılı bir şekilde devam ediyor. Kritik arazi kesimlerini kontrol altına alan birliklerimiz bölgede kalıcı üsler oluşturuyorlar. Pençe-3 operasyonu Sinat-Haftanin bölgesinde devam ediyor.

Jandarma Genel Komutanlığı’nca başlatılan Kıran serisi operasyonları küçük birlikler tarafından terör örgütünün muhtemel kış tertiplenmesi yapacağı bölgelerde devam ediyor. Terör örgütü unsurları ile temas sağlanan bölgelerde teröristler etkisiz hale getirildi. Terör örgütü ile temaslar Pervari-Lice-Kulp-Sason-Tunceli Pülümür ve Ali Boğazı bölgesinde sağlandı ve bu bölgelerde 12 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

Yurt içerisinde askeri ve sivil bürokrasi içerisinde yapılan operasyonlarda FETÖ’ye mensup kara, deniz, hava kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nde halen görevde olan ve emekli çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alan kişilerden birçoğu tutuklandı.

MİT ve TSK’nin PKK kadın yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda kırmızı kategoride aranan Ayfer kod isimli terörist nokta operasyonu ile etkisiz hale getirildi.

Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı terörle mücadele ekiplerince Mardin merkezde gerçekleştirilen operasyonda PKK/KCK örgütü adına faaliyet gösteren 21 kişi gözaltına alındı.

Sınır Ötesi Operasyonlar

TSK’nin Kuzey Irak’ta Pençe serisi operasyonları devam ederken,

9 Ekim saat 16:00’da TSK Suriye’de Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı operasyonunu başlattı. Operasyon Akçakale-Tel Abyab, Ceylanpınar-Resulayn ve Nusaybin-Kamışlı olmak üzere üç istikametten başlatıldı. Operasyonun başlangıcında sınır hattında görevli top ve obüsler ile F-16lar Tel Abyad, Resulayn ve Kamışlı’da tespit edilen PKK/YPG/PYD’nin silah depoları, silah mevzileri ve cephaneliklerini imha etti. Bu atışların ardından gece saat 22:30’dan itibaren kara birliklerimiz kendilerine tahsis edilen hedefleri etkisiz hale getirmek için Suriye topraklarına girdi. TSK’nin Suriye’deki operasyonları devam ediyor. Arazinin düz olması zırhlı ve mekanize birliklerin süratli bir şekilde hedeflerini ele geçirmesine yardımcı olacaktır. Bölgedeki kritik arazi kesimlerinin ele geçirilip emniyete alınmasını müteakip meskun mahal operasyonu başlayacaktır. Meskun mahal aramasını JÖH ve PÖH mensuplarının yapması muharebe unsurlarının dinlenmesini sağlaması bakımından uygun bir hareket tarzıdır.