Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (14-20 Ekim 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır
SDE Editör
22 Ekim 2019 14:55
 • Hafta içerisinde yurtiçinde görevli jandarma komando, jandarma özel harekat ve iç güvenlik harekatında görevli piyade taburları sorumluluk alanlarında görevlerine devam ettiler. Yurtiçinde terör örgütü ile herhangi bir temas ve çatışma yaşanmadı. Ancak yapılan arazi arama ve taramasında örgüte ait bulunan sığınak ve barınaklarda bol miktarda yiyecek ve giyecek malzemesi ve el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi ve sığınaklarla birlikte imha edildi.
 • Hafta içeresinde TSK’nin yaptığı barış pınarı operasyonu hakkında yazılı basında ve sosyal medyada operasyon aleyhinde açıklama yapan PKK/KCK mensubu 160 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 20si tutuklandı.
 • Barış Pınarı Operasyonu hakkında yazılı basında ve sosyal medyada operasyon aleyhine açıklama yapan HDP Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin Belediye Başkanları görevlerinden alındı. Operasyon aleyhinde açıklama yapan HDP ve CHP’den bir kısım milletvekili hakkında savcılık soruşturma başlattı.
 • Hafta içerisinde yurtiçinde yapılan operasyonlarda DEAŞ mensubu 20 kişi yakalandı.
 • FETÖ’ye karşı askeri ve sivil bürokraside emekli ve halen görevde olan 90 kişi gözaltına alındı.
 • İstanbul merkezli 23 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda 33’ü aktif görevde olan polisden 41 şüphelinin 32si yakalandı.

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • 27 Mayıs’ta Kuzey Irak’ta başlatılan Pençe-1 operasyonu başarılı bir şekilde devam ediyor. Bu operasyona paralel olarak TSK’ye ait F-16 uçakları Avaşin, Basyan, Zap, Metina ve Gara Dağı’nda tespit edilen PKK mevzilerini imha etti.
 • 9 Ekim’de TSK’nin Fırat’ın doğusunda başlattığı operasyon başarılı bir şekilde devam ediyor. Barış Pınarı Operasyonu Ceylanpınar karşısında Resuleyn, Akçakale karşısında bulunan Talabyat istikametinde başarılı bir şekilde gelişti ve Resuleyn ve Telabyat şehir merkezleri kontrol altına alındı. Her iki şehrin banliyö ve kırsaldaki bir kısım köylerinde temizlik harekatı devam ediyor. Terör örgütü PKK/YPG’den temizlenen bölgelere halk dönmeye başladı. Türk Kızılay’ı ve AFAD Telabyat’ta halka ekmek ve gıda malzemesi dağıttı. Her iki şehirde de MSO (Milli Suriye Ordusu) fırınları işletmeye ve halka ekmek vermeye başladı.
 • ABD’nin bölgeden ayrılmasından sonra Rusya ve rejime bağlı güçler Aynel Arab ve Membiç’e girmeye başladı. Bu bölgelerdeki durum Erdoğan ve Putin görüşmesinden sonra netleşecek. Türkiye rejimin kontrolündeki bölgelerde PKK/YPG’li teröristlerin bulunmasını istemiyor.
 • Suriye’de TSK’nin yaptığı Barış Pınarı Operasyonu ile ilgili olarak ABD ve Türkiye yetkilileri arasındaki görüşmeler Ankara’da 1 saat 40 dakika sürdü.
 • Alınan Kararlar:
 1. NATO üyeliğine vurgu yapıldı. (İlk üç madde)
 2. YPG 120 saat (5 gün) içinde bölgeden 20 mil güneye çekilecek, ağır silahları teslim edecek ve mevzileri imha edecek.
 3. Güvenli bölge Türkiye’nin kontrolünde olacak.
 4. ABD ve Türkiye Kuzeydoğu Suriye’de DEAŞ tehdidine karşı işbirliği ve eşgüdüm içinde olacak.
 5. Yaptırımlar geri çekilecek.