Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (1-7 Ekim)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
07 Ekim 2019 14:40

Hafta içerisinde gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında terör örgütüne karşı etkili operasyonlar icra edildi. TSK’nin operasyonlarına silahlı helikopterler ve F-16 uçakları atışları ile destek sağladı. FETÖ’ye karşı yurtiçinde yürütülen operasyonlarda asker ve sivil bürokraside görev yapan ve emekli olan kişilerden gözaltına alınan ve tutuklananlar oldu. ABD silahlı kuvvetleri ile TSK Fırat’ın doğusunda karadan ve havadan devriye faaliyeti icra ettiler.

Yurtiçinde Yapılan Operasyonlar

 • Kars-Iğdır-Ağrı illeri kırsalında devam eden Kıran-4 operasyonuna zırhlı araçlar ve silahlı helikopterler de katılıyor. Operasyonu Erzurum Jandarma Bölge Komutanı sevk ve idare ediyor. Bu illerimiz İran ve Ermenistan’a komşu olmaları ve PKK terör örgütünün geçiş güzergahlarını kontrol etmesi bakımından önem kazanıyor. Kıran-4 operasyonu ile koordineli olarak Mardin-Şırnak-Siirt-Batman-Diyarbakır-Hakkâri-Van illeri kırsalında terör örgütünün kış tertiplenmesini önlemek, haberleşme sistemini çökertmek amaçları ile 17 Ağustos’ta başlatılan Kıran serisi operasyonlar devam ediyor. Bu illerin sınırlarında kalan bölgede 8 günde 27 terörist etkisiz hale getirildi.
 • PKK terör örgütüne karşı Ocak-Eylül ayları arasında icra edilen operasyonlarda 108 üst düzey PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. 16 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında icra edilen operasyonlarda 608 terörist etkisiz hale getirildi.
 • Adana’da polis aracına bombalı saldırı düzenleyen MLKP’li teröristler Eskişehir’de gizlendikleri evde polisle girdikleri çatışmada etkisiz hale getirildiler. MLKP-DHKPC-TİKKO gibi sol örgütler özellikle Tunceli kırsalı ve Suriye’de PKK/PYD’li teröristlerden bombalama ve meskun mahallerde eylem konularında eğitim alıyor.
 • Silopi Cudi Dağı’nda çıkan çatışmada 3 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Cudi Dağı bloku Sinat-Haftanin bölgesinde devam eden Pençe-3 operasyonunun geçiş bölgesi olması bakımından önemli bir bölgedir.
 • DEAŞ yurt içerisinde İstanbul-Adana-İzmir-Diyarbakır-Gaziantep-Kayseri-Bingöl-Konya-Samsun-Osmaniye’de düzenlenen operasyonlarda 120 şüpheli gözaltına alındı. 35 kişi tutuklandı. Zanlıların kaldıkları evlerde çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.
 • FETÖ’ye karşı Konya merkezli 18 ilde TSK kripto yapılanması soruşturmasında 50 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı. İstanbul’da yürütülen FETÖ operasyonunda askeri lise öğrencileri aleyhinde sahte çürük raporu düzenleyen 17 şüpheli gözaltına alındı.
 • FETÖ’nün hava kuvvetleri yapılanmasına yönelik yapılan soruşturma kapsamında 20 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.
 • Tunceli’de yapılan operasyonda çıkan çatışmada 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi

Sınır Ötesi ve Uluslararası Operasyonlar

 • 27 Mayıs’ta Hakurk’ta başlatılan operasyon başarılı bir şekilde devam ediyor. Pençe ve Pençe-3 operasyonları ile koordineli olarak F-16 uçakları tarafından Avaşin-Basyan-Zap-Metina-Gara Dağı bölgesinde tespit edilen PKK’lı teröristlere karşı hava harekatı icra edildi.
 • İdlib hafta içerisinde genelde sakin geçerken rejim güçleri TSK’ye ait 9-10 numaralı gözlem noktalarının yakınlarındaki bölgeleri top ve havanlarla ateş altına aldı. TSK’ye ait gözlem noktaları görevlerine devam ediyor. İdlib’de en etkili örgüt olan HTŞ’den ayrılan teröristler Hurras el Din isimli bir örgüt kurdular.
 • Afrin: Tel Rıfat’ta belli bir arazi kesimini elinde bulunduran PKK/PYD terör örgütü Afrin’de roket atışı gerçekleştirdi. Atılan roketler hastane ve bir askeri üsse isabet etti. Ancak herhangi bir can kaybı yaşanmadı.
 • Fırat’ın doğusunda güvenli bölge oluşturmak amacı ile operasyon yapmak isteyen Türkiye ABD’li yetkililerle görüşmelere devam edildi. Ancak görüşmelerde Türkiye ile ABD’li yetkililer herhangi bir anlaşma sağlayamadılar. Türkiye’nin operasyon kararlılığı devam ediyor.
 • Rusya Suriye’deki hava üslerini genişletiyor. Rusya Hmeymin hava üssünü genişlettiğini duyurdu. Böylece üsse daha çok uçak inebilecek ve uçakları İHA’lara karşı korumak için üsse hava hangarları inşa edilecek. Rusya Savunma Bakanlığı S-500 hava savunma sistemini Suriye’de biz dizi testten başarı ile geçirerek denedi.
 • Libya: Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) kontrolünde bulunan Mingig hava üssü menşei belli olmayan uçaklar tarafından bombalandı. UMH güçleri ile isyancı General Hafter güçleri arasındaki çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor. Berlin’de Libya konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa ABD, Fransa, Türkiye, AB, Arap Birliği, Afrika Birliği’nden yetkililer katıldı.
 • Somali: Somali’nin başkenti Mogadişu yakınlarındaki ABD hava üssüne bomba yüklü iki araçla saldırı düzenlendi. Saldırıyı El Kaide bağlantılı Eş Şebab üstlendi. Mogadişu’da AB konvoyuna silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda İtalyan bayraklı zırhlı araçlar ağır hasar gördü. Saldırıyı İtalyan yetkililer doğruladı.
 • ABD Katar’daki hava harekat merkezini kapattı. Washington harekatı kendi sınırlarına taşıma kararı aldı. İran’la gerginliğin devam ettiği sırada kapatılması dikkat çekiyor.
 • Irak’ta hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor. Gösterilerde 38 kişi hayatını kaybetti. Gösteriler nedeni ile Bağdat, Amara ve Babil’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
 • Suriye’de Deyrezor yakınlarında PKK/PYD’lilerin bulunduğu otobüse uzaktan kumandalı patlayıcı ile saldırı düzenlendi. Saldırıda 9 PKK/PYD’li terörist öldü 11 kişi yaralandı.
 • Yemen: İran Genel Kurmay Başkanı Yemen’deki halk güçlerine Devrim Muhafızlarının danışmanlık hizmeti verdiğini ve buna devam edeceğini açıkladı. Yemen’de Husilerin etkinliği devam ediyor.
 • Kıbrıs Rum Kesimi Sırbistan’dan 24 adet Nora B52 obüs, 8 adet BOVN16 MİLOS WRAP satın aldı. Aldığı bu silahları tören geçişinde gösterdi.
 • Pakistan ve Hindistan arasında Camu Keşmir’in sorunları nedeni ile başlayan gerginlik devam ediyor. Nükleer silaha sahip iki ülkenin gerginliği BM tarafından kaygı ile izleniyor.
 • Afganistan’da Taliban’ın etkinliği artarak devam ediyor. Taliban istediği bölgede eylem yapacak bir güce kavuştu. Afganistan hükümet güçleri Taliban karşısında etkili bir mücadele yapamıyor.