Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftalık Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (21-27 Ekim)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır
SDE Editör
28 Ekim 2019 17:05

Hafta içerisinde jandarma komando, jandarma özel harekat ve bölgede görevli piyade ve komando taburları sorumluluk alanlarında operasyon ve arazi tarama faaliyetlerine devam ettiler. Jandarma Genel Komutanlığı’nca başlatılan Kıran serisi operasyonlarına devam edildi. Sidekan-Hakurk-Kandil Dağı-İran sınırı istikametinde Kuzey Irak’ta başlatılan Pençe operasyonu devam ediyor. Pençe operasyon bölgesi ve Zap, Metina Dağı, Gara Dağı bölgesinde TSK ve MİT’in müşterek icra ettikleri operasyonlarda gri ve kırmızı kategoride aranan PKK terör örgütünün bölge sorumluları etkisiz hale getirildi. Kuzey Irak’ta oluşturulan etkili istihbarat ağı sayesinde PKK terör örgütüne karşı etkili nokta operasyonları icra ediliyor. Suriye’de başlatılan Barış Pınarı operasyonu ile Talabyad ve Resulayn merkezleri ve kırsal alanları PKK/YPG’li teröristlerden temizlendi. ABD ile yapılan görüşmede PYD/YPG terör örgütü mensupları kalıntıları da 120 saat içerisinde Resulayn ve Talabyad’dan 32 km güneye çekildi.

Kamışlı-Menbiç-Halep’i bağlayan M-4 karayolu MSO ve TSK’nin kontrolüne geçti. Bölgede PKK/YPG’nin oluşturduğu tüneller ve patlayıcılar MSO ve TSK unsurlarınca imha ediliyor. Resulayn ve Talabyad’da hayat normale dönmeye başladı. PKK/YPG terörü nedeni ile evlerini terk eden bölge halkı evlerine dönmeye başladı. Türk Kızılay’ı ve AFAD operasyonun sona ermesi ile birlikte halka yardım paketi dağıttı. MSO da bölgedeki fırınları çalıştırarak bölge halkına ekmek dağıtıyor. Halk yavaş yavaş dükkanlarını açmaya başladı. Barış Pınarı operasyonu ile Fırat’ın doğusundaki terörist yapı da ortadan kaldırıldı.

Bölgede oluşturulacak güvenli bölgeye terör nedeni ile bölgeden göç ederek Türkiye ve diğer ülkelere giden Suriyelilerin dönmesi sağlanacak. Barış Pınarı operasyonu ile Suriye’nin toprak bütünlüğü de sağlanmış olacak.

Hafta içerisinde Fırat’ın batısında Menbiç-Tel Rıfat ile Fırat’ın doğusundaki Ayn el Arap ve Kamışlı’da bulunan PKK/YPG unsurlarının bu bölgeleri terk ederek 32 km güneye çekilmeleri için Soçi’de Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler de Türkiye’nin istediği şekilde neticelenmiştir. Yapılan görüşmelerde bu bölgelerde bulunan PKK/YPG teröristleri Rusya’nın kontrolünde bu alanı terk edecekler. Bu çekilme için 150 saatlik bir süre tanındı. Fırat’ın doğusunda Türk ve Rus askerleri 10 km derinlikte devriye faaliyeti icra edecek. Bu bölgede rejim güçleri bulunacak. Barış Pınarı operasyonu ve Rusya-Türkiye arasında Soçi’de yapılan görüşmelerden sonra güney sınırımız boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridoru yıkılmış oldu.

Yurtiçinde Yapılan Operasyonlar

 • Terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Nusaybin Belediye Başkanı Samire Nergiz’in yerine Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar görevlendirildi.
 • Terör soruşturması kapsamında tutuklanan Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar’ın yerine Kaymakam Osman Doğramacı görevlendirildi.
 • Terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Hakkâri Belediye Başkanı Cihan Karaman’ın yerine Vali İdris Akbıyık görevlendirildi.
 • İstanbul merkezli 23 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda 33’ü aktif görevde polis olan 41 şüpheliden 32’si yakalandı.
 • İstanbul’da eylem hazırlığında bulunan PKK gençlik yapılanmasına mensup 6 şüpheli bir uzun namlulu tüfek, bir tabanca ve bu silahlara ait mermilerle yakalandı.
 • Elazığ TEM ekipleri Elazığ Merkez ve ilçelerinde yaptıkları operasyonlarda 11 şüpheli gözaltına alındı.
 • Adıyaman kent kırsalında yapılan operasyonda 2 terörist etkisiz hale getirildi.
 • FETÖ’nün Meksika imamı Osman Karaca MİT’in yaptığı operasyonla Türkiye’ye getirildi.
 • Tranbzon ve Giresun’dan 165 özel harekat polisi Barış Pınarı operasyon bölgelerine gönderildi.
 • Kayseri’de düzenlenen DEAŞ operasyonunda 6 kişi gözaltına alındı.
 • Şırnak’ın Uludere ilçesi kırsalında orman işçilerini taşıyan araca PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıda 4 işçi yaralandı.
 • Van İl Jandarma Komutanlığı’nca düzenlenen operasyonda terör örgütüne ait silah, mühimmat ve tahrip maddeleri ele geçirildi.
 • Ağrı Doğubayazıt’ta yol aramasından dönen time PKK teröristlerince düzenlenen saldırıda 1 güvenlik görevlisi şehit oldu.
 • İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada terör örgütü PKK’ya katılım 2019 yılının on ayında 80-100 arasında olduğu ifade edildi.