Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (7-13 Ekim 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
15 Ekim 2019 09:16

Karamollaoğlu’nun Davutoğlu ziyareti

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AK Partiden istifa eden ve yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti.

Bahçeli sahaya indi!

Sağlık durumu nedeniyle istirahat eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyaset arenasına geri döndü. Bu hafta içinde bütün açıklamalarını basın açıklaması şeklinde yapan Bahçeli sahaya indi. Geçirdiği üst solunum yolu rahatsızlığından sonra bir süre dinlenen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 21 gün aranın ardından geldiği genel merkezde partililerce karşılandı.

 

HDP'li Buldan ve Temelli hakkında soruşturma

Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı operasyonu kınayan Sezai Temelli ve Pervin Buldan, 'Hukuki ve meşru olmayan bu savaşa karşı halkımızla ve Türkiye demokrasi güçleriyle karşı duracağız' diye açıklama yaptılar. HDP'li Buldan ve Temelli hakkında soruşturma başlatıldı. Harekatı bir işgal olarak değerlendiren Buldan ve Temelli, “Bugün AKP-MHP hükümetinin uluslararası bütün anlaşmaları ihlal ederek dünyanın gözü önünde Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal girişimi başlatmıştır” denilen açıklamada "Rojava’da Kürt halkının kazanımlarını ve statüsünü hedef aldığı kadar, Türkiye’de yükselen demokrasi dinamiğini de hedef alan bu saldırıyı en güçlü biçimde kınıyoruz” diye açıklama yaptılar.

Buldan ve Temelli PKK’nın hiçbir saldırısını kınamazken, Suriye’den atılan roketlerle şehit edilen onlarca yurttaşımız için sivillerin şehit edilmesini kınayan herhangi bir açıklama yapmazken Türk askerinin operasyonunu işgal ve savaş olarak nitelemesi Türkiye kamuoyunu da rahatsız etmiştir.

Suç unsuru içeren bu rahatsızlığın bir sonucu olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamaları nedeniyle HDP'li Buldan ve Temelli ile milletvekilleri Koçyiğit, Güven ve Öztürk hakkında soruşturma başlattı.

Barış Pınarı Harekatı

Ak Parti- MHP, İyi parti ve CHP sınır ötesi askeri operasyona izin veren tezkerenin bir yıl daha uzatılması konusunda uzlaştı.

9 Ekim 2019 tarihinde “Barış Pınarı Harekâtı” başladı. Operasyon Suriye sınırımızdaki bölgelerde PKK terör örgütünün Suriye kolu YPG’ye karşı yapılmaya başlandı.

HDP’nin tersine Hüda-Par operasyona destek verdi. Operasyonun Kürtlere karşı Türklerin başlattığı bir savaş gibi sunulmasının yanlışlığını gösteren en güzel cevaplardan biri de Hüda-Par’ın tavrıdır.

Sınır ötesi tezkereye onay veren CHP 'TBMM neden bu harekat hakkında bilgilendirilmedi' açıklaması yaparak bu konuda Trump kadar ilgi sahibi olmadıkları yönünde açıklama yaptılar.

CHP, Suriye'nin meşru devletiyle derhal ilişkiye geçilerek Suriye’de politik bir çözüm bulunacağına inanmakta. Ancak bu tür bir çözümün muhalif Suriyelilerin can güvenliğini nasıl sağlayacağına dair hiçbir inandırıcı gerekçe sunmamaktalar.

Barış Pınarı Harekatı öncesinde, olası tahrikleri önlemek için içişleri bakanlığı tarafından tedbirler alındı. Diyarbakır, Mardin ve Van'da HDP'li belediyelere kayyım atanmasına karşı 53 gündür süren eylemler yasaklandı.

Operasyon başladıktan sonra tüm Türkiye sağcısı solcusu, Türkü  Kürdü, Ak Partilisi CHP’lisi hep aynı heyecanla kalbi çarpan insanlar haline dönüştü. Bu durumu anlatan en ilginç tweetlerden biri de Ak Parti ve Erdoğan muhalifi olan Yılmaz Özdil’in operasyonu destekleyen tweetidir.

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, Erdoğan’a "Başka Türkiye yok. Dik dur eğilme, yanındayız, Ecevit gibi dirayetli ol, canımı ye" diye tweet atarken Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar da "Hepimiz devletin ve TSK'nın yanındayız" mesajı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, Sözcü yazarları Dündar ve Özdil’in bu mesajları sorulduğunda, Erdoğan da, “Bundan çok mutlu olurum, bu, milli birlik durumudur" yorumunda bulundu.

CHP cephesinde Canan Kaftancıoğlu ve Sezgin Tanrıkulu dışında genelde operasyona destek yağdı. Ekrem İmamoğlu’nun Türk askerlerine zarar gelmemesini ve operasyonu destekleyen mesajları HDP’liler tarafından eleştirildi .

CHP’li Muharrem İnce ise operasyonla ilgili attığı tweette “Trump'ın yaptığı açıklamalar hepimize karşı yapılmış açıklamalardır. Uluslararası ilişkilerde bu tür ilişki biçimlerine ve tehditlere yer yoktur. 10 bin km öteden gelip Irak'ı, Suriye'yi mahvettiniz. Tehdit etiğiniz ülke Türkiye Cumhuriyeti'dir, haddinizi bilin!” ifadelerine yer vererek milli birlik ve beraberlik yönünde mesajlar verdi.