Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (21-27 Ekim 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
28 Ekim 2019 09:22

Bahçeli: Kılıçdaroğlu toplumsal hareket başlatamaz

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hastaneden çıktıktan sonra partisinin genel merkezinde mesaiye başladı.

Bahçeli ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaptığı açıklamadan dolayı hedef aldı ve eleştirdi: Kılıçdaroğlu’nun dünyanın değişik bölgelerindeki sosyal hareketler gibi Türkiye’de de bir hareketlenme istediğini ima eden Bahçeli şöyle konuştu: “Siz terörle mücadele ediyorsunuz güvenlik koridorunu şey yapıyorsunuz şu para nereye gitti, bu para nereye gitti e o zaman ara bul. Bu cümlemin altını çizerek söylüyorum. Son günlerde bazı ülkelerde toplumsal hareketler oluşuyor. Şili’de olduğu gibi Lübnan'da olduğu gibi ve buna benzer bazı ülkelerde çok sayıda var da bunların hepsinin iktidara karşı bir toplumsal hareket başlatmaya çalışıyor. Bu toplumsal hareketi başlatma yeteneği, cesareti, kadrosu Kemal Kılıçdaroğlu'nda yoktur. Onun için bir başka ülkedeki toplumsal harekete özenerek Türkiye'de iktidar değişikliğini yapacağına inanıyorsa bunun sonu iyi olmaz, kendisi de en büyük zararı görür.”

Trump’ın mektubu ve Bahçeli

Bahçeli, Amerikan Başkanı Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektupla ilgili konuştu; "Ne yapsın Sayın Cumhurbaşkanı, hatıra olarak saklayıp müzeye mi koyacak? ABD'ye iade etmesi en doğru yoldur" dedi...

Amerika Birleşik Devletleri'nin mektubu nezaket dışı bir olaydır. Devletlerarası ilişkilerde böyle bir mektuplaşma usulü yoktur. Her an telefonla da olsa ziyaretler sırasında da görüşmeler mümkündür. Bu bakımdan Trump'ı kınıyorum. Türkiye Cumhuriyeti
Devleti'ni ileride çok daha iyi tanıyacaktır. Ne yapsın yani Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir bize yakışmayacak üslupla kaleme alınmış bir mektubu hatıra olarak saklayıp müzeye mi koyacak? Amerika Birleşik Devletleri'ne iade etmesi en doğru yoldur.

Yerlerine kayyım atanan HDP'li 4 başkana tutuklama

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine kayyım atanan ve gözaltına alınan HDP'li eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, eski Kayapınar Belediye Başkanı Keziban Yılmaz ve eski Kocaköy Belediye Başkanı Rojda Nazlier tutuklandı. Ayrıca, 15 Ekim'de gözaltına alınan eski Erçiş Belediye Başkanı Yıldız Çetin de bugün çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında dün gözaltına alınan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ile görevden alınan Bismil Belediye Başkanı Orhan Ayaz'ın, sevk edildikleri adliyede savcılıktaki sorguları tamamlandı.

CHP ve MHP arasında FETÖ ve YPG tartışması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamalarda, “KHK’lar ile 125 bin 687 kişi ihraç edildi. Arkasından FETÖ borsası kuruldu. Paran varsa kimse sana dokunmaz. İyi mevkilerde damadı, kayınpederi olanlar dışarıya; garibanlar içeride kalabilir. Siyasi akrabaya göre adalet dağıtıyorlar. Eren Erdem 480 gündür, Osman Kavala 720 gündür hapiste. Garibanı içeri atarlar. Parana göre adalet dağıtılıyor, bu en büyük adaletsizliktir. Adalet yoksa can ve mal güvenliği yoktur. Herkesin mal varlığına el konulabilir. Evi hemen basılabilir. Adalet herkes içindir” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu ayrıca HDP'li belediyelere kayyım atanmasına da tepki gösterdi. Belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyum atanması demokrasiye aykırıdır. Adaletin birinci kurallarından biri de demokrasidir, milletin iradesine saygı duymaktır. Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları bir süre sonra yerlerine kayyım atandı. O zaman bu seçimleri neden yaptınız? Bizim çizgimiz adalet ve demokrasidir. Adalet bu kadar bozuk olduğu yerde ekonomi dikiş tutmaz.”

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, Öztrak üzerinden CHP’yi Fetö ve YPG sözcülüğü yapmakla suçladı.

“CHP’nin CHP’den habersiz sözcüsü Faik Öztrak bir süredir IMF sözcülüğü yapıyordu, şimdi de NATO sözcülüğüne soyunmuş, laf kıtlığında asma buduyor. CHP ABD’nin, AB’nin, FETÖ’nün, PKK’nın derin gırtlağı, emperyalizmin sözcüsü bir partidir” dedi.

YPG’yi terör örgütü olarak görmeyen partinin CHP olduğunu ifade eden Akçay, “ CHP Türkiye’yi işgalcilikle ve korsan devlet olmakla, nüfus mühendisliği yapmakla, terör örgütlerine destek vermekle suçlamış, harekatı Kürt’lere karşı savaş olarak niteleyen milletvekillerine sahip çıkmıştır. HDP’ye hamilik yapmıştır” dedi.

Akşener sistem tartışmasını tekrar başlattı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne değinerek, "Sayın Cumhurbaşkanının da iyiliği için Türkiye'nin iyiliği için denediğimiz ve maalesef olmayan bu sistemi gelin birlikte değiştirelim. Sayın Kılıçdaroğlu ile biz imzalayacağız, teklif bizden destek sizden. Türkiye'nin nefes almasını sağlayın." dedi.

İYİ Parti'nin 2. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı ve Jülide Sarıeroğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve çok sayıda davetli katıldı.

Anketler ne söylüyor?

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Özer Sencar, yaptıkları son çalışmalarında elde ettikleri sonuçları açıkladı.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre, Eylül ayı araştırmalarında kararsızlar dağıtılmadan önce AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın oy oranının yüzde 42, CHP, İYİ Parti ve HDP’nin toplam oy oranının yüzde 39 olduğunu söyleyen Sencar, kararsızlar dağıtıldığında ise Cumhur İttifakı’nın yüzde 51, CHP, İYİ Parti ve HDP’nin ise yüzde 47 bandında olduğunu belirtti.

Sencar, Saadet Partisi, Vatan Partisi, Demokrat Parti, Türkiye Komünist Partisi gibi partilerin toplam oyunun ise yüzde 2 seviyesinde olduğunu ifade etti.

Son çalışmalarının Barış Pınarı Harekatı’ndan önce olduğuna vurgu yapan Sencar, “Yeni araştırmada, muhtemelen AK Parti’nin oyu, kararsızlar dağıtılmadan önce bir miktar artabilir” dedi.

Bekir Ağırdır’da Sencar’ın söylediklerini destekleyen açıklamalar yaptı. Ağırdır Barış Pınarı Harekatı ile birlikte milliyetçilik duygusunun güçleneceğini, bunun cumhur ittifakı leine sonuç vereceğini ancak harekat ile ilgili destekleyici açıklamaları nedeniyle CHP’nin HDP’den oy alma ihtimalinin azaldığını belirtti.