Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (14-20 Ekim 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
21 Ekim 2019 09:44

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli siyasete geri dönüş yaptı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle 22 günlük tedavi sürecini geride bıraktı ve tekrar siyaset sahnesine döndü. Tedavi sürecinin ardından ilk mesai gününde objektiflere sakallı bir şekilde poz veren MHP Lideri, eski imajına dönüş yaptı. Pazartesi günü mesaisine başlayan MHP Lideri, partisinin genel merkezinde ilk kez sakallı bir şekilde objektiflere poz verdi. Ancak ilerleyen günlerde Devlet Bahçeli'nin sakallarını kestirerek eski günlerine döndüğü görüldü.

Barış Pınarı Harekâtı ve Siyasi Partiler

HDP dışında yer alan meclisteki tüm siyasi partiler Barı Pınarı Harekâtına deste verdi. HDP ise tüm belediye başkanları ve milletvekilleri ile bu operasyonu bir işgal, katliam ve savaş olarak tanımladı. Bu açıklama ve nitelemeler Türkiye’nin haklı ve meşru operasyonunu uluslararası kamuoyuna jurnallemeden başka bir anlam taşımadı.

Çeşitli illerde operasyon aleyhine gösteri yapan HDP’liler hakkında gözaltı kararı alındı. CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İstanbul BBB Ekrem İmamoğlu’nun operasyonu desteklemese de operasyonda Türk askerini destekleyen tweetleri ve diğer açıklamaları bu zamana kadar aralarında adeta su sızmayan CHP ve HDP arasındaki ittifakı çatlattı. Yılmaz Özdil’in Cumhurbaşkanı Erdoğan için attığı “dik dur eğilme, canımı ye” türünden mesajları da hem yerel hem de genel seçimlerde ittifak yapan CHP ve HDP’li seçmen arasında sıkı tartışmaların yapılmasına neden oldu.

Partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Asker selamı vererek, “Buradan Türk ordusunu, Türk gençlerini selamlıyorum” dedi.

TBMM’de Suriye oturumunda gerilim

Barış Pınarı Harekâtı konusunda bilgilendirilmenin yapıldığı TBMM Genel Kurul’un birleşiminde söz verme tartışması gerilime neden oldu. Genel Kurul'un Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun milletvekillerine bilgi verdiği birleşimde BBP Genel Başkanı Mustafa Destici kendisine kürsüden söz vermeyen TBMM Başkanvekili Mithat Sancar’ın üzerine yürüyerek, “Kobani’de yaptığınız hainliği burada da yapıyorsunuz” diye bağırdı. Çıkan tartışmaların ardından Destici; daha sonra sözlerinin bir kişiyi ve Meclis’i hedef almadığını, Barış Pınarı Harekâtına işgal diyenleri hedef aldığını dile getirdi.

Partilere Hazine Yardımı

TBMM'ye sunulan 2020 bütçesiyle önümüzdeki yıl siyasi partilere yapılacak devlet yardımlarının tutarı netleşti.

Siyasi Partiler Kanunu gereği AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti'ye, en son 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde aldıkları oy oranlarıyla bağlantılı olarak toplam 419 milyon 415 bin lira Hazine yardımı ödenecek. Önümüzdeki yıl sürpriz bir seçim kararı alınmazsa partilere ilave yardım yapılmayacak.

En son yapılan genel seçimlerde yüzde 10 barajını aşan siyasi partilere genel bütçe gelirlerinin 5 binde 2'si oranında devlet yardımı yapılıyor. Ayrıca yüzde 10'luk barajı aşamayan ancak yüzde 3'ten fazla oy alan partilere de, en düşük yardımı alan siyasi partinin oy oranıyla orantılı olarak ayrıca yardım ödeniyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 2020 yılı bütçesinde, önümüzdeki yıl genel bütçe gelirlerinin 941 milyar 944 milyon liraya ulaşacağı tahmini yapıldı.

Yardımlar, yasa gereği önümüzdeki ocak ayının en geç 10'una kadar yapılacak. Hazine yardımında 182 milyon 206 bin lirayla aslan payı, son seçimlerde 21.3 milyon oy alan AK Parti'ye gidecek. Bütçeden CHP'ye 96 milyon 951 bin lira, HDP'ye 50 milyon 99 bin lira ve MHP'ye de 47 milyon 521 bin lira yardım gidecek.

İYİ Parti, 24 Haziran seçimlerinde yüzde 9.96'da kaldığı için 376.7 milyon liralık devlet yardımından pay alamayacak. Ancak Siyasi Partiler Kanunu'na sonradan eklenen bir fıkra gereği İYİ Parti'ye, en düşük yardımı alan MHP'nin aldığı yardım tutarına orantılı olarak bütçeden ayrıca para ödenecek.

  • Annelerin Diyarbakır’daki HDP binası önünde gerçekleştirdikleri eylemleri devam ediyor. Annelerin eylemini engellemek için parti otobüsünün annelerin önüne çekilmesi sonrasında gelene tepkilerle otobüs çekildi.
  • HDP’li üç belediyeye daha kayyum atandı. Hakkâri, Yüksekova ve Yüksekova belediyelerine terör soruşturmaları kapsamında başkanların tutuklanması nedeniyle mülki amirler yönetici olarak atandı.