Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (1 Ekim-7 Ekim 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
07 Ekim 2019 11:29

TBMM yeni yasama yılı açılışı ve %50+1 tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda yeni yasama yılının açılışı yapıldı (1 Ekim). Açılış sonrası Meclis kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Eski bakanlardan Faruk Çelik'in ortaya attığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘Yüzde 50+1' zorunluluğunun ortadan kaldırılmasına yönelik tartışmalara değinen Erdoğan, bu konuda bir çalışma yaparak Meclis'e getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Erdoğan “Bu durum bir anayasa değişikliği gerektiriyor. Dolayısıyla konuşma yeri Meclis'tir. Ön hazırlığımızı buraya getirebiliriz. Onun için iktidarıyla, muhalefetiyle el ele vererek bunu gerçekleştirebiliriz” şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

Ak parti hükümetlerinde bakanlık yapan Faruk Çelik, cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oranının değiştirilmesi önerisinde bulunmuş ve “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formulü Türkiye’yi yorar” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan %40 + 1 konusunda önce bu işi muhalefet getirirse görüşülebileceğini belirtti ancak daha sonra bu tartışmalara son noktayı koyan açıklama yaptı. Tartışmalar Ak parti ve MHP’nin oyların yani cumhur ittifakının oylarının yüzde kırklara düştüğü şeklinde yorumlanınca tartışmaya da son noktası konulmuş oldu.

İyi Parti, Cumhur İttifakı veya diğer ittifaklar arasında

İyi parti kendisini siyasi bir denge unsuru kilit parti olarak görmekte. HDP ile yakınlığı gerekçe göstererek CHP’den uzaklaşma sinyali veren” İYİ Parti için kulislerde, “üçüncü ittifak senaryoları” konuşuluyor. Buna göre İYİ Parti’nin, 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine Saadet Partisi (SP), Demokrat Parti (DP) ve eski bakan Ali Babacan ile eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurmayı planladığı yeni partileri de içine alarak gitmek isteyebileceği” ifade ediliyor.

‘AK Parti ile mümkün mü?

Yavuz Ağıralioğlu’nun açıklamaları İyi parti içinde çeşitli tartışmalara sebep olurken parti dışında da Ak Partiyle bir temas olarak yorumlanmıştı. Ancak Parti kulislerinde İYİ Parti’nin “AK Parti ile yakınlaşma olasılığının zor olduğu” görüşü dile getiriliyor. Merkez sağ ve “ülkücü” tabanı elinde tutmak isteyen İYİ Parti’nin “CHP ile işbirliğini sonlandırarak” SP, DP ve Babacan ve Davutoğlu’nun yeni partilerini de içine alıp “yeni bir bileşen altında bir araya gelebileceği” ifade ediliyor. Bu noktada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Karamollaoğlu’nun gerçekleştirdiği 2 saati bulan görüşme de anımsatılıyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’den Kılıçdaroğlu için mahkeme yolu

Yazılı açıklama yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Çıkar ittifakları siyasi yozlaşmayı tehlikeli boyuta taşıdı." ifadelerini kullandı. Bahçeli, "CHP Genel Başkanı için dokunulmazlığın kaldırılması ve mahkeme yolu ardına kadar aralanmış ve açılmıştır" dedi.

''Türkiye bir yanda içi boş tartışmalarla meşgul edilirken diğer yanda milli enerjisi ve gelecek hedefleri maalesef tahrip ve tahrif edilmektedir. Çıkar ittifakları, çürük ortaklıklar, çarpık ilişki ve irtibatlar ülkemizi hem zora sokmakta hem de siyasi yozlaşmayı tehlikeli boyutlara taşımaktadır. Türk milleti gelişmeleri esef ve endişeyle takip etmektedir…

CHP'nin şu anda takip ettiği siyaset Türk milletinin egemenlik ve tarihsel haklarıyla temelden ve bütünüyle çatışmaktadır. Bu nedenle CHP vatana ve millete alenen karşı tavırdadır. Hiç kuşku yok ki, CHP Genel Başkanı'nın ve sözcülerinin siyasi eylem ve sözleri suç teşkil etmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi hiçbir şart altında bu zillete ve ülkemize hezimet vaat eden teşebbüs ve girişimlere sessiz ve seyirci kalmayacaktır. Özellikle CHP Genel Başkanı için dokunulmazlığın kaldırılması ve mahkeme yolu ardına kadar aralanmış ve açılmıştır.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "CHP Genel Başkanı için dokunulmazlığın kaldırılması ve mahkeme yolu ardına kadar aralanmış ve açılmıştır" sözlerine tepki göstererek "Bu milletin hakkını savunacağım; rahatsızlar, beni susturmak istiyorlar, dokunulmazlığımı kaldırmak istiyorlar; kaldırmazsanız namertsiniz" ifadelerini kullandı.

ABD Büyükelçiliğinden Fetö firarisine beğeni!

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Büyükelçiliğin Twitter hesabından Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firarisi Ergun Babahan'ın Devlet Bahçeli hakkındaki paylaşımını önce beğenmesi sonra bunun yanlışlıkla olduğunu belirtmesi tepki çekti. Tepki bu tür bir eğni yapan personelin niteliği oldu ikinci olarak bir fetöcünün Türkiye siyaseti üzerindeki çirkin sayılabilecek bir değerlendirmenin beğenilmesi tepki çekti.

Kısa kısa

  • Diyarbakır HDP İl Binası önünde bekleyen annelerin sayısı 53 oldu. Annelere ziyaretler tüm Türkiye’den deva ediyor.
  • Meclisin açılışıyla birlikte kabine revizyonu beklentisine dair cumhurbaşkanı açıklama yaptı: Hükümette bir revizyon yok!