Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Stratejik Akıl Kazandı

Ejder OKUMUŞ
25 Haziran 2018 12:51

 

23 Haziran 2018 tarihli yazımda şöyle demiştim:

"24 Haziran seçimleri, sonuç ve etkileriyle Türkiye için çok önemli ve çok hayatidir. Bundan dolayı bu seçimlerde stratejik aklı devreye sokmak ve stratejik düşünceyle hareket etmek belki de her zamankinden daha elzemdir."

Seçim sonuçlarına bakıldığında, stratejik akıl ve düşüncenin galip geldiği anlaşılmaktadır. Stratejik akılla hareket eden seçmenler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a önceki seçimlerdeki oylarından daha fazlasını vererek Cumhurbaşkanlığına birinci turda onu layık görmeye devam ettiler. Hem de onca küresel ve ulusal oyunlara, dezenformasyonlara, organizasyonlara, işbirliklerine rağmen… Muhalefetin bütün planlarını Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Ak Parti’nin başarmaması üzerine yapmalarına rağmen… Muhalefetin Cumhur İttifakı başarıya ulaşmasın diye küresel işbirliklerine yönelmesine rağmen…

Bütün bunlara rağmen Türkiye kararını Cumhur İttifakı’ndan yana verdi. Keşke Cumhur İttifakı 400’ü geçen bir milletvekili sayısına sahip oy oranını yakalayabilseydi. Lakin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan’ı Başkan yapan irade, Meclis seçimlerinde buna hükmetti. Bunun üzerinde de iyi düşünmek gerek. Sorumluluk mevkiinde oturan ve AK Parti’de söz sahibi olanlar, Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bundan gerekli dersleri çıkaracaklardır.  

24 Haziran seçimlerinin en dikkat çekici olayı, MHP’nin başarısıdır. Neredeyse bütün kamuoyu araştırmaları MHP’nin oylarını %5-6 gibi gösterirken, Erdoğan karşıtı cephe, bütün ulusal ve küresel unsurlarıyla İyi Parti’nin MHP’yi bitirmesine odaklanmışken, Cumhur İttifakı ile MHP oylarını korumayı başardı. 

Stratejik akıl, seçimlerde Güneydoğu’da da kazanmışa benziyor; HDP’nin oyları Güneydoğu’da belli oranlarda düştü. HDP tabii ki CHP’lilerin desteği ve oylarıyla barajı aştı.

Seçimlere dair tespit ve değerlendirmelere devam edeceğim: fakat şimdilik şunu vurgulamak istiyorum:

Stratejik akıl kazandı.

 

25.06.2018