Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Seçimlere Birkaç Gün Kala Siyasette Durum

Ejder OKUMUŞ
20 Haziran 2018 10:51

Ak Parti ve Hükümet

1.Daha önce de yazdığım gibi Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahalardaki hareketliliği, seçmenlerle buluşma çalışmaları ve mitinglerde yaptığı konuşmalar, seçimler yaklaştıkça seçmenler, bilhassa kararsızlar üzerindeki etkisini daha fazla göstermeye başlamışa benziyor.

2.Ak Parti seçim öncesi affın gündemlerinde olmadığını çeşitli vesilelerle tekrar etmeye devam ediyor.

Meydanlarda en etkili, en çok gezen, en fazla efor sarf eden lider, Tayyip Erdoğan olarak gözükmekte, en haraketli parti ise Ak Parti olarak görünmektedir.
Hükümetin Türk askerini Kandil’e yöneltmesi ve ABD ile anlaşarak Menbiç’e göndermesi, elbette bazı boyutlarıyla iç siyasete yansıyacak ve bu da Ak Parti’nin lehine bir durum meydana getirecektir.
5.Urfa Suruç’ta Ak Parti teröristlerin saldırısına maruz kaldı. Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. İnşaAllah siyaset bir daha böyle bir teröre maruz kalmaz.

CHP

1.Cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce’nin nispeten Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan fazla oy alması ihtimali, bazı CHPlileri düşündürüyor.

2.Muharrem İnce, propaganda çalışmalarında AK Parti Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsına yönelik suçlama ve eleştirilerine devam ediyor.

Muharrem İnce, din dilini işlevselleştirmeye devam ediyor. Din, Türkiye’de çok güçlü bir referans kaynağı ve meşrulaştırma gücü olmaya devam ettikçe siyasette de dine başvurma, atıfta bulunma güçlü bir şekilde devam ediyor. Muharrem İnce de seçim çalışmalarında dine başvurmayı, din diliyle hitap etmeyi ihmal etmiyor.

MHP

1.Genel Başkan Devlet Bahçeli, CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Afrin komutanının apoletlerini sökeceğine dair yaklaşımını sert bir dille eleştiriyor.

Devlet Bahçeli af konusunu sıcak tutmaya devam ediyor. Af için kendine göre gerekçeler ortaya koyuyor.
MHP-AK Parti ittifakı, her iki parti için de Türkiye için de imtihan olma özelliğini koruyor.

Diğer Partiler

1.İyi Parti, Saadet Parti, HDP, Vatan Partisi, Demokrat Parti, BBP, bağlı oldukları ittifaklarla veya tek başlarına çalışmalarını sürdürüyorlar.

YSK, TRT’nin seçim propagandası kapsamında Demirtaş’ın konuşmasını kaldığı hapishanede çekmesini kararlaştırdı.
İyi Parti’den ve Saadet Partisinden dikkati çekecek düzeyde gelen istifalar gelmektedir.
Millet ittifakında sanki durum gittikçe Muharrem İnce ve CHP lehine gelişiyor, bilhassa İyi Parti’nin aleyhine işliyor.
5.HDP için kritik pozisyon devam ediyor: Barajı aşıp aşmayacağı net değil.

BBP, Cumhur ittifakı için elinden geleni yapıyor.

Yurt Dışında Oy Verme

1.Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy verme işlemi 7 Haziran’da başladı, 19 Haziranda sona erdi. Bu tarihler arasında her gün 09.00-21.00 arası oy kullanıldı.

24 Haziran'da yapılacak seçimlerde, Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı 3 milyon 49 bin 65 seçmen için 60 ülke ve 123 temsilcilikte 7-19 Haziran'da azami 13 gün süreyle oy kullanma işlemi oldu.

Yurt dışındaki oylamada 1 milyon 486 bin 408 seçmen oy kullandı. Oy sandıkları Türkiye’ye getirilecek.

Değerlendirme

Af konusu dikkat çekici bir konu olarak siyasetin gündemindeki yerini koruyor. MHP lideri tekrar tekrar affı gündeme getiriyor, Ak Parti lideri seçimlere kadar affın olmasını uygun görmediklerini kesin bir dille ifade ediyor.

Mitinglerde ve televizyon programlarında parti liderleri ve temsilcileri, ciddi olarak ne yapacaklarından ziyade karşılıklı olarak birbirlerini eleştiriyorlar.

Ak Parti lideri meydanlarda gerek hareketliliğiyle, gerekse söylemiyle diğer parti liderlerine ve temsilcilerine göre çok daha güçlü ve görünür bir şekilde varlık gösteriyor.

Şüphesiz Ak Parti açısından Meclis’te sahip olacağı milletvekili sayısı bakımından durum ciddiyetini koruyor. CHP başta olmak üzere diğer partiler, Ak Parti’nin milletvekili sayısını mümkün olduğu ölçüde aşağıya çekmek için çalışıyorlar.   

MHP lideri her fırsatta her şeye rağmen Cumhur İttifakının hayati olduğunu, Türkiye’nin buna ihtiyacı olduğunu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası şartların çok değiştiğini ve bundan dolayı hayat memat meselesi gibi bir durumun ortaya çıktığını, bunun da böyle bir ittifakı zorunlu kıldığını ifade ediyor.

20.06.2018