Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Seçimlerde Stratejik Düşünce

Ejder OKUMUŞ
23 Haziran 2018 09:55

24 Haziran seçimleri, sonuç ve etkileriyle Türkiye için çok önemli ve çok hayatidir. Bundan dolayı bu seçimlerde stratejik aklı devreye sokmak ve stratejik düşünceyle hareket etmek belki de her zamankinden daha elzemdir.

Seçimlere bir gün kala önümüzde birbirine bağlı iki can alıcı soru var:

1.Acaba birinci turda Cumhurbaşkanlığı seçimi biter ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu turda Cumhurbaşkanı seçilmeyi başarır mı?

2.Milletvekili seçimlerinde Ak Parti 301 veya daha fazla sandalyeyi elde eder mi?

Bu iki sorunun cevabını doğru vermek, Türkiye için çok önemlidir. Ne açıdan önemlidir? Özellikle istikrar için, seçim atmosferinden bir an önce kurtulmak ve geleceğe daha güvenle yönelebilmek için önemlidir. Daha çok hizmet için önemlidir. Eğitim ve kültürde büyük dönüşümler olacağına dair umutları korumak, hatta arttırmak için önemlidir.

Bu soruların cevaplarını doğru vermek, ancak stratejik akıl ve düşünceyle mümkündür. Seçimlerde stratejik akılla tutum belirleyerek ve stratejik düşünceyle hareket ederek tercihte bulunmakla ancak bu sorulara doğru cevaplar verilebilir.

Nitekim ulusal ve uluslararası düzeyde birçok aydın, birçok gazeteci, birçok siyaset insanı, birçok iş adamı, birçok sivil toplum kuruluşu, birçok iş örgütü, birçok dinî şahsiyet, stratejik aklı ve düşünceyi devreye sokarak bir duruş ortaya koymuş; peş peşe açıklamalar yaparak tercihlerinin istikrardan yana olduğunu beyan etmiş;  Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinde ancak Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Ak Parti’nin büyük bir başarı elde etmesiyle Türkiye’nin geleceğe daha bir güvenle yürüyeceğini işaretlemiştir. Stratejik akıl ve düşünceyle tercihlerini ortaya koyan söz konusu aktör ve kuruluşlar, böylelikle halkın yarısının tercihini desteklemiş, onları cesaretlendirmiş, onların gücüne güç katmış olduklarını da ifade etmiş bulunmaktadırlar.

Seçimlerin ülkemiz, Müslümanlar ve insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

23.06.2018