Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Recep Tayyip Erdoğan’ın Başarısı

Ejder OKUMUŞ
30 Haziran 2018 13:47

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi bir lider olarak toplum sahnesine çıktığından beri halktan aldığı meşrûiyet birikimi ve yaptığı dinamik seçim çalışmalarıyla oyların %52,4’ünü alarak büyük bir başarıya imza attı. Şimdiye kadar gerek partisiyle birlikte, gerek referandum için ve gerekse kendi adına girdiği seçimlerde aldığı oyların üzerinde olan bu oy oranı ile Erdoğan, Cumhurbaşkanlığını seçimlerin birinci turunda almış oldu.

Erdoğan, böylece Cumhurbaşkanlığının ikinci dönemini yürütecek ve yeni hükümet sisteminin de ilk cumhurbaşkanı olarak görev yapacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, tabiatıyla yeni dönemde devletin yeniden yapılandırılmasında baş aktör olarak da rol alacaktır.

Partisini kurduğu günden bugüne kadar girdiği 13 seçimi, buna bir de 1994 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını da eklerseniz 14 seçimi kazanarak çıkan Erdoğan’ın başarısında en önemli etkenlerden biri, belki de en önemli etken, halka verdiği güven ve etkileyicilik özelliğidir.  Sosyoloji ve siyaset bilimi planında konuşmak gerekirse, denilebilir ki, Erdoğan karizmatik liderliğiyle insanları etkileyici ve çekici bir lider niteliğine sahiptir. Karizmatik lider olarak Tayyip Erdoğan, işbaşına geldiğinde yaptıklarıyla, dil ve söylemiyle halkın önemli bir kısmı üzerinde gittikçe artan oranda etkiler bırakmayı başarabilmiş bir insandır.

Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de siyasi liderlikteki başarısı, tarihte ender görülen bir durumun örneğidir. Girdiği bütün seçimlerde üstün bir başarıyla çıkan Erdoğan, dikkat çekici bir şekilde bütün seçimlerde partisinin çok önüne geçecek dinamik bir seçim çalışmasıyla partisini de bugüne kadar ciddi oy oranlarıyla taşımıştır.

Erdoğan’ın etkili liderliği, kimi zaman halkın kendi liderliğine verdiği oyun aynı oranda partisine yansımasına yetmediğini de belirtmek gerekir. 7 Haziran genel seçimlerinde ve 24 Haziran milletvekili seçimlerinde bu net olarak görülmüştür. Kendisine olan büyük teveccühün aynı ölçüde partisine gösterilmemesinin hiç şüphesiz halk açısından bir cevabı vardır. Sosyolojik olarak bakıldığında, bu seçimlerde Erdoğan’a yönelen ve onu destekleyen halkın, kimi zaman bizzat Erdoğan’ın kendisine ve ayrıca Ak Parti’ye bazı konularda mesajlar verdiği söylenebilir.

 

30.06.2018