Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

MHP’nin Seçim Başarısı

Ejder OKUMUŞ
01 Temmuz 2018 17:05

Devlet Bahçeli liderliğindeki MHP, öteden beri önemli ve zor zamanlarda ilginç tutumu, hatta kimi zaman yön verme konumundaki yaklaşımıyla siyasette belirleyici olabilmektedir. 28 Şubat’ta ortağı olduğu koalisyon hükümetinde de erken seçim çıkışıyla (Bahçeli 2002) 3 Kasım 2002 yılında erken seçime gidilmesinde ve dolayısıyla Ak Parti iktidarlarının yolunun açılmasında, 367 krizinin aşılmasında, başörtüsü yasağının kaldırılmasında, anayasa değişiklik çalışmalarında ve referandumlarda, 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde, sonraki süreçte darbecilere karşı mücadelede, Fırat Kalkanı Harekatına, Zeytin Dalı Harekatına, kandil operasyonuna verdiği destekle, henüz ortada bir seçim yokken gelecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adaylarının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ilan etmekle ve bu yolda Ak Parti ile Cumhur İttifakı adı altında birlikte hareket edeceklerini deklare etmekle vd., MHP önemli roller üstlendi ve üstlendiği bu rolleriyle siyasette yönlendirici/yol açıcı oldu.

MHP, zor ve ilginç zamanlarda ortaya koyduğu bu tutumu 24 Haziran seçimlerine giden süreçte de gösterdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 17 Nisan 2018 tarihinde yaptığı açıklamayla erken seçim atmosferine girilmesinde ve daha sonra Ak Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesini müteakip erken seçim kararının alınmasında önemli bir rol oynadı. Bütün bu olaylarda MHP’nin aldığı veya üstlendiği roller, özellikle sosyoloji ve siyaset bilimi alanlarında ayrı bir araştırmanın konusu olacak kadar geniş ve önemlidir. Fakat bu yazının sınırları içinde şimdilik bunlara işaret etmekle yetinmek gerekmektedir.

24 Haziran seçimlerine giden sürecin başlamasında önemli bir rol oynayan MHP seçimlerde aldığı oy ile de büyük sürpriz yaptı. Birçok siyaset uzmanı, yazar, yorumcu, MHP’nin aldığı oya çok şaşırdı. %5-6 ile barajı aşabilecek oy oranına ulaşamayacağı defalarca çeşitli çevreler tarafından ilan edilen MHP, %11’lik oy oranıyla önemli bir başarı elde etti. Şüphesiz bunun bir sosyolojisi vardır. MHP, söz konusu rolleriyle ve Ak Parti iktidarları döneminde de önemli konularda aldığı kararlar ve ortaya koyduğu tutumlarla halkın bir bölümünün desteğini alarak siyaset sahnesindeki yerini korudu, hatta konu psikolojik boyutu bakımından düşünülürse güçlendirdi.

MHP’nin seçimlerde elde ettiği başarı çok önemlidir; zira parti olarak Paralel Yapı’nın kendisine musallat olması, bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan karşıtı blokla hareket etmesi, Devlet Bahçeli liderliğine karşı muhalefetin ortaya çıkması, Meral Akşener vakası benzeri çok ciddi problemlerle yüz yüze gelmesi gibi durumlar düşünülürse, bu seçimlerde aldığı oy oranının siyasal açıdan ve sosyolojik olarak ne kadar büyük bir başarıya tekabül ettiği daha iyi anlaşılacaktır.

 

01.07.2018