Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Devlet Bahçeli’den Af Çıkışı

Ejder OKUMUŞ
15 Mayıs 2018 20:18

MHP lideri Devlet Bahçeli, 12 Mayıs’ta Twitter üzerinden yaptığı açıklamada af istedi. Bahçeli bu konuda şöyle dedi:

 

Çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri, PKK’lılar, FETÖ’cüler hariç olmak üzere, demir parmaklıkların gerisinde özgürlük düşü kuran, zindanda gün sayan, dama düşüp sevdiklerinin ve sevenlerinin hasretini çeken kader kurbanlarını afla taltif etmek niye akıllara gelmez? PKK’lı alçaklar, FETÖ’cü caniler, vatan ve millet düşmanları demokrasi ve özgürlük adına sahiplenilirken, kaderlerinin kurbanı olmuş mağdurlarla ilgili lehlerinde hukuki ve ahlaki bir düzenleme yapılması, onların aydınlığa kavuşturulmaları tez elden sağlanmalıdır.

Bahçeli’nin af talep etmesinde, cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı adayı olabilmesi, hatta HDP tarafından Demirtaş için tahliyenin dillendirilmesi, bu yönde çağrılar yapılması etkili olmuş gibi. Çünkü Bahçeli, af isterken aynı zamanda “Demirtaş aday olabiliyorsa, terörle, çocuk istismarıyla, tecavüzle ilişkisi olmayan mahkumlar affı çokta affediyor.” Yaklaşımıyla hareket ediyor. Nitekim “PKK’lı alçaklar, FETÖ’cü caniler, vatan ve millet düşmanları demokrasi ve özgürlük adına sahiplenilirken, kaderlerinin kurbanı olmuş mağdurlarla ilgili lehlerinde hukuki ve ahlaki bir düzenleme yapılması, onların aydınlığa kavuşturulmaları tez elden sağlanmalıdır.” ifadesi bunu doğrulamaktadır.

MHP genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin af çıkışı, hükümet kanadında nasıl karşılık bulursa bulsun seçim öncesinde önemli bir gündem maddesi olacaktır. Öyle olacağının işaretleri de hemen ortaya çımaya başladı. Diğer siyasal partilerde bu noktada bir takım hareketlilikler ve görüş beyanları ortaya konulmaya başlandı. Medya organları, yazılı ve görsel medya, sosyal medya vs. de konuyu heyecanla işlemeye başladılar.

Aynı gün gazetecilerin sorusu üzerine Başbakan teröristlere asla af çıkmayacağını söyleyerek, ertesi gün de Cumhurbaşkanı, kendilerinin böyle bir düşünceye sahip bulunmadıklarını ve gündemlerinde af olmadığını ifade ederek Bahçeli’nin af çıkışına bir anlamda cevap üretmeye çalıştılar. Fakat Bahçeli 13 Mayıs’ta, yani Cumhurbaşkanı’nın bu ifadesinden sonra tekrar af konusunu gündeme getirdi ve net ifadelerle af talebini tekrarlayarak şöyle dedi:

Biz bu konuda kararlıyız ve sözümüzün arkasındayız. Allah'ın izni ile affın çıkacağını ümit ediyorum.

Bahçeli, af talebiyle aynı zamanda Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı adaylığına ve cezaevinden çıkarılma ihtimaline karşı önemli bir hamle yapmış oldu.

Anlaşılan o ki, şimdiden toplumun gündeminde üst sıralarda yer alan af önerisi veya talebini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Êrdoğan, İngiltere’den dönüşünde ele alacak ve belki de affı gündeme getiren Bahçeli ile görüşüp müzakere edecek.

 

14.08.2018