Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Cumhur İttifakı’nı Devam Ettirme İradesi

Ejder OKUMUŞ
28 Haziran 2018 13:15

24 Haziran seçimlerinin en önemli boyutlarından biri hiç şüphesiz Cumhur İttifakı adıyla Ak Parti ile MHP tarafından ortaya konulan birliktelik iradesi ve fiiliyatıdır. 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden sonra hain darbecilere karşı mücadele etmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümete her türlü desteği veren MHP lideri Devlet Bahçeli ve ekibi, erken seçim kararı verilmesinin ardından Cumhur İttifakı adı altında Ak Parti ile birlikte seçim birliği yapma yolunu tercih etti. Bu çerçevede oluşan ve BBP’nin de destek vererek içinde yer aldığı Cumhur İttifakı, yapılan yasal düzenlemeyle seçim sürecinde çalışmalarını yürüttü. Bir stratejik akıl ve düşüncenin ürünü olduğu anlaşılan Cumhur İttifakı, tabii ki başka bir ittifakın da resmileşmesinde ve meşrulaşmasında rol oynadı. Millet İttifakı adıyla ortaya çıkan söz konusu ittifakta CHP, İyi Parti, SP ve DP yer aldı. Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanlığı için tek bir aday, Recep Tayyip Erdoğan ile yola çıkarken, Millet İttifakı, her bir parti kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkararak hareket etme yolunu benimsedi.

Seçimler, hem Cumhurbaşkanlığı, hem de Milletvekili düzleminde Cumhur İttifakı’nın büyük bir başarısıyla sonuçlandı. Seçimlerin en önemli siyasî sonuçlarından biri olan Cumhur İttifakı başarısında, Ak Parti ve MHP’ye öyle oy oranları takdir edildi ki, bu oranlarla, Cumhur İttifakı’nın devam etmesi sonucu ortaya çıkıyordu. Nitekim Erdoğan ve Bahçeli yaptıkları görüşme (27 Haziran 2018) ile de bu şekilde İttifak’ın devamına karar verdiler. Açıktır ki, bu ittifakın bir süre daha devam etmesi, Türkiye’de siyaset ilişkileri açısından ilginç ve önemli süreçler ile siyasal sosyalleşmeler, bir takım yakınlaşmalar, tanışmalar, uzaklaşmalar vs. ortaya çıkaracaktır.

Her iki parti de seçim sürecinde de seçim bittikten sonra da Cumhur İttifakı’nın yara almaması, herhangi bir nedenle zarar görmemesi için azami gayret gösterdi. Devlet Bahçeli’nin seçime giderken vurgulu bir şekilde affı gündeme getirmesi ve bu gündemi sıcak tutma çabası, kimi zaman acaba İttifak’ın dağılmasına yol açacak bir süreci hazırlar mı gibi endişelere yol açmakla birlikte Devlet Bahçeli’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın birlik iradesini ortaya koyan beyan ve söylemleri bu endişeleri giderdi. Hiç şüphesiz kimse bu ittifakın uzun süre devam edeceğinin garantisini veremez. Türkiye’de siyaset, son derece karmaşık ve de küresel ve ulusal boyutlarıyla değişken, hatta kaygan zeminlerde yürüdüğü için çok uzun süreli öngörülerde bulunmak çok zor olmaktadır. Fakat şu aşamada İttifak’ın devamı yönünde bir irade olduğu anlaşılmaktadır.

Liderler, kendi partileri içinden İttifak’a zarar verecek söylem ve tutum içinde olanlara karşı net tavır koyma eğiliminde olduklarına dair işaretler vermekle, hatta bu eğilimi ortaya koymakla da İttifak’ın devamına çok büyük bir önem atfettiklerini göstermektedirler. Bu noktada bir örnek olarak Devlet Bahçeli’nin MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan’ı İttifak’ta MHP’yi merkeze yerleştiren söylem ve beyanı karşısında hemen görevden alması zikredilebilir. Bahçeli bunu yaparak İttifak’ın kendileri açısından ne kadar önemli olduğu, dolayısıyla İttifak’a zarar verecek her türlü tutumdan kaçınmak gerektiği mesajını herkese vermiş oldu. Aynı şekilde Ak Parti liderliğinin yeni Hükümet sisteminin oluşmasında ve yeni yönetimde MHP’den bazı isimlere yer verme eğilimi karşısında MHP liderliği, pazarlık anlamına veya yönetimde yer almaya teşne anlamına gelecek hiçbir davranışa meyletmeyeceklerini değişik vesilelerle ifade etmektedir.

Bütün bunlar, Erdoğan ve Bahçeli’nin, BBP’nin de destek verdiği Ak Parti-MHP İttifakı’nı seçim sonuçlarına uygun olarak devam ettirme ve Meclis’te birlikte dayanışma/birlik ruhu içinde hareket etme yönünde yol alacaklarını göstermektedir. 

 

28.06.2018