Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
(E) Tuğgeneral İhsan BAŞBOZKURT

SDE Savunma ve Güvenlik Kurulu Başkanı

(E) Tuğgeneral İhsan BAŞBOZKURT

1982 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çeşitli rütbelerde çeşitli görevlerde bulundum. Takım Komutanlığı, Bölük Komutanlığı ve Tabur Komutanlığı yaptım. 1993 yılında Karabağ Savaşı sırasında 8 ay süreyle Azerbaycan’da, Kardeş Azerbaycan Ordusuna destek ve yardım timinde yer aldım.

7 yıl Tabur Komutanlığı yaptım. 1996-1998’de Hakkari Dağ Komando Tabur Komutanlığı görevini yürüttüm. Üsteğmenlik ve Binbaşılık rütbesini terörle mücadelenin en yoğun olduğu dönemde Hakkari Yüksekova’da taktım.

Albay rütbesinde Kara Harp Okulu Alay Komutan Yardımcılığı görevini yürüttüm.  Kara Kuvvetleri Denetleme Başkanlığı’nda görev yaptım.

2007-2009 yılları arasında Şanlıurfa’da 3. Hudut Alay Komutanlığı görevini yürüttüm.

2012 yılında Sınıftan Tuğgeneralliğe terfi ederek Şanlıurfa’da 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na atandım. Buradaki üç yıllık görev sürem boyunca Suriye’deki 250 km’lik hudut hattında Ayn el Arab (Kobani) olayları, Akçakale ve Ceylanpınar’daki olaylar sırasında sınırlarımızın güvenliğinin sağlanması ve yaklaşık 400 bin kişilik mültecinin kabul edilişi esnasında 24 saat esasına göre çalıştım.

TSK’da görevlerim arasında en önemlisi; devletin bekası için Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında bulunan ve terör tehdidi altında bulunan vatan toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun Suriye Eşmesi’ne getirilmesi harekatını Tugay Komutanı olarak sevk ve idare ettim. Suriye Eşmesi’nin Süleyman Şah Türbesi için hazırlanması ve naaşın yerleştirilmesi harekatını bizzat yönettim.

Silahlı Kuvvetler’de bu şerefli üniformayı taşıdığım 37 yıllık süre zarfı içerisinde ülkemizin baş belası olan terör örgütü PKK başta olmak üzere Suriye uzantısı PYD ve terörist örgüt DEAŞ ile ilgili önemli bilgi ve tecrübeler edindim. Görev sürem boyunca yaklaşık 13 yıl hudut görevinde ve sahada bizzat görev aldım. Bunun 5 yılını da, DEAŞ ve PYD terör yapılanmalarının tırmandığı sırada Suriye sınırında geçirdim.  

2015 yılında Azerbaycan’da Askeri Ataşelik görevine atandım. Bir yıl süresince Azerbaycan Ordusu ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki işbirliğini mükemmel bir şekilde yürüttüm, dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesinde görev üstlendim.

2016 yılı Ağustos ayı itibariyle Tuğgenerallikte rütbe bekleme süresimi tamamlayarak emekli oldum.

2016 yılında emekliliği müteakip Yeni Şafak Gazetesi’nde ülkemizin bekası ve emniyetiyle ilgili, özellikle görev ve tecrübe sahalarım olan Suriye, Irak’ın kuzeyi ile ilgili konularda çeşitli yazılar ve röportajlarım yayınlandı.

Silahlı Kuvvetler’de hudut tecrübesi olan nadir generallerden bir tanesi olmam hasebiyle bu konuda düşünsel olarak katkı sağlayacak çalışmalar yapıyorum. TSK’nın Hudut konseptiyle ilgili bir proje hazırlığı ve çalışmaları yürütüyorum.