Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Stratejik Düşünce Enstitüsü Haftalık Değerlendirme (4-11 Eylül 2020)
SDE
12 Eylül 2020 00:19
A-
A+

1. Savunma Güvenlik

Suriye Milli Ordusu saflarını 1000 yeni askerle güçlendirdi. www.star.com.tr

Suriye’nin kuzeyinde terörden arındırılmış bölgelerde görev yapacak olan bu askerlerin oldukça disiplinli olduğu ve iyi bir eğitimden geçtiği görülmektedir. Suriye Milli Ordusunun giderek güçlendiği ve verilecek görevlere gün geçtikçe daha hazır hale geldiği değerlendirilmektedir.

Al Araby’e konuşan üst düzey bir IKBY yetkilisi, Barzani Türkiye’ye yaptığı ziyarette Türkiye’nin PKK’ya karşı yürüttüğü operasyonlara ne Fransa ne de BAE’nin müdahil olamayacağı belirtmiştir.

Fransa’nın bölgede Türkiye ye karşı yürüttüğü faaliyetlere BAE ile devam ettiği ancak giderek bu bölgeden aldığı desteğin azaldığı görülmektedir. IKBY Başkanı Barzani’nin Macron ile görüşmesinde Türkiye’nin rolünü ve önemini anlatması önemlidir. Önümüzdeki dönemde IKBY ile Türkiye arasındaki PKK terör örgütüne yönelik işbirliğinin daha da artmasına yönelik faaliyetler beklenmelidir.

Fransa Cumhurbaşkanlığı, Mali’nin kuzeyinde düzenlenen bir operasyonda 2 Fransız askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Fransa’nın Sahel bölgesindeki 5000’den fazla askeri bulunmasına icra ettiği yüzlerce operasyonlara rağmen olayları önleyemediği ve kayıplarının da giderek arttığı görülmektedir. Bölgedeki Fransız hakimiyetinin giderek zayıflayacağı ve muhtemelen ilerleyen aylarda yeni kayıplar verileceği değerlendirilmektedir.

ABD’nin İslam dünyası ile savaşında 50 milyon kişi yerinden oldu. www.mepanews.com

ABD’nin, terörle mücadele adı altında milyonlarca insanı yerinden etmesi kendisine karşı tüm dünyada bir tepki oluşturmuş ve ABD imajını zedelemiştir. ABD’nin kazanamayacağı bir savaşta insan unsurunu ihmal etmesi gelecekte daha büyük sorunlarla karşı karşıya gelmesine neden olacaktır.

Rusya’nın “Kafkas 2020” tatbikatına 9 ülke katılacak.

Son dönemde Rusya’nın kendi periferisine yönelik tatbikatlarını artırdığı ve bunu da yanına müttefiklerini alarak gerçekleştirdiği, diğer yandan Fransa’nın Akdeniz’de 6 ülke ile Korsika’da yapacağı toplantıda kendi müttefikine karşı savaş açarak NATO’nun bu bölgede Rusya karşısında zayıflamasına neden olduğu görülmektedir. Bu durumun NATO açısından bir zafiyet olduğu değerlendirilmektedir.

Kongo Cumhuriyeti Dişişleri Bakanı Gakosso: Türkiye’nin gelişi Libya’da dengeleri kurmuştur.

Eski bir Fransız sömürgesi olan Kongo’nun Türkiye’nin Libya’daki başarısının farkında olması anlamlıdır. Türkiye bu bölgede başarı kazandıkça eski gönül coğrafyasına yeniden dönecektir. Nitekim yapılan görüşmede bakanın Türkiye’ye eğitim için başkentleri Brazavil’de büyük bir alan tahsis edeceklerini söylemesi bunun işaretlerini vermektedir.

ABD önce Irak, sonra da Afganistan’dan asker çekecek. www.habertürk.com

ABD’nin terörle mücadele adı altında yıllardır sürdürdüğü savaşta başarılı olamadığı, yapmış olduğu onca harcamaya rağmen amacına ulaşamadığı ve yeniden başa döndüğü değerlendirilmektedir.

2. Dış Politika

ABD’li uzmanlar ABD’nin İsrail ile normalleşme anlaşması yapan BAE’ne koşulsuz destek sağlamak konusunda dikkatli olması gerektiğini aksi takdirde bir başka Orta Doğu ülkesinin daha ABD’ni aptal yerine koyacağını söyledi. STAR

Daha önce Suudi Prensi Muhammed Bin Selman konusunda hata yapan ABD bu sefer daha dikkatli hareket etme gereği duymaktadır. Konu İsrail’in bu ülkelere F-35 satmaması için ABD’ni uyarmasıyla birlikte değerlendirildiğinde bölge ülkeleri ile anlaştığını iddia etmesine rağmen ABD ve İsrail’in bu ülkelere güven duymadığını göstermektedir.

Fransa Eğitim Müdürlüğü önümüzdeki yıl 11. Sınıf ders kitaplarına PKK terör Örgütünün sözde tarihini ders olarak ekledi.

Fransa’nın Türkiye’nin Libya ve Akdeniz’deki hamleleri karşısında elindeki tüm kozları ortaya koymaya başladığı ve dünyanın birçok bölgesinde onlarca katliamda milyonlarca insanı katleden bu ülkenin bu kapsamda uluslararası hukuka aykırı olarak binlerce çocuk ve silahsız insanın katili olan bir örgütü öğrenci müfredatına koyması bu ülkenin tutarsız yapısını ortaya koymaktadır.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 9-11 tarihleri arasında Mali, Senegal ve Gine Bissau’yu ziyaret edecek. www.aa.com.tr

Türk Dışişleri Bakanı’nın Afrika’daki eski Fransız sömürgelerine yaptığı bu ziyaretlerin Fransa’nın son dönemde Türkiye aleyhine oluşturmaya çalıştığı cepheleşmeye karşı bir hamle olduğu düşünülmektedir.

AB, Sırbistan ve Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açma kararından endişeli.

İsrail’in zorladığı bu kararlar BMGK’nin 1980 yılındaki 478 sayılı kararına aykırıdır. AB, İsrail- Filistin meselesinde iki devletli çözümden ana ve İsrail’in küçük devletler üzerinde baskı kurarak çözüme katkısı olmayacak birtakım operasyonlara girmesinin bir faydasının olmayacağını bilmektedir.

Yunan Milletvekili Liana Kanelli: Türkiye bölgesel bir süper güç, Fransa’ya güvenmekle hata yapıyoruz.

Ege ve Akdeniz’de çözümün Türkiye ile bir araya gelmek olduğu açıktır. Fransa, Yunanistan’ı kışkırtarak kendi amaçları doğrultusunda kullanmak istemektedir. Yunanistan’da bu gerçeği gören aydın kişilerin etkili olması durumunda Türkiye ile daha sağlıklı ilişkiler kurabileceği değerlendirilmektedir.

ABD’den Sudan’a: İsrail ile ilişkileri normalleştirirseniz terör listesinden çıkartırız.

Uluslararası sistemin terörü kendi çıkarları için kullandığına güzel bir örnek oluşturduğu düşünülmektedir. ABD gibi bir devlet terör tanımını, “benim istediğimi yapmazsan teröristsin” seviyesine düşürmektedir.

Lübnanlı Şii alim Tufeyli: Macron Lübnan’a yeni işgalci olarak geliyor.

Lübnan’daki patlamanın ardından ülkeyi ikinci kez ziyaret edecek olan Macron’un bu patlamayı bölgede manda rejimi kurmak için bir fırsat olarak değerlendirmek istediğini göstermektedir. Ancak bölgenin yapısının buna izin vermeyeceği ve Fransa’nın bu bölgeye girmek istemenin artık ne kadar zor olduğunu önümüzdeki dönemde daha iyi anlayacağı düşünülmektedir.

3. İç Politika

CHP 97’inci Kuruluş yıldönümünü kutladı.

Atatürk tarafından kurulan CHP 97. Kuruluş yıldönümünü kutladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu CHP’nin iktidar olamama nedenlerini değerlendirerek açıklamalar yaptı. www.aa.com.tr

MHP’den ihraç edilen Samsun Milletvekili Erhan USTA, İYİ Partiye geçti. www.aa.com.tr

İçişleri Bakanlığı 30’u kaymakam olmak üzere 40 kişinin görevden el çektirildiğini açıkladı. www.aa.com.tr

4. Ekonomi

Türk devlet petrol şirketi aslında 1 trilyon m3’ün üzerinde doğalgaz keşfetmiş ancak bunu adım adım açıklama niyetindedir. STRATURKA

Türkiye’nin 300 milyar m3 olarak açıkladığı petrol rezervinin açıklanandan daha fazla olduğu ancak gerçek rezervin tüm araştırmalar tamamlanmadan açıklanmamasının bir ihtiyat tedbiri olduğu değerlendirilmektedir.

AB ekonomisi ikinci çeyrekte %11.4 küçüldü. www.aa.com.tr

AB ve Avro bölgesinde 1995 yılından beri en sert düşüşlerin yaşandığı bu dönemden sonra AB içerisinde ekonomik alanda sorunların yaşanacağı ve AB’nin ekonomik olarak güç kaybına uğrayacağı değerlendirilmektedir.

5. Medya-STK

Türkiye ve Azerbaycan ortak medya platformu kuruyor. www.mepanews.com

Türkiye ve Azerbaycan arasında giderek artan işbirliğinin medya işbirliği alanında kendini gösterdiğini, önümüzdeki dönemde aynı işbirliğinin diğer alanlara da yansıyacağının değerlendirildiğini.

6. Diğer

İngiltere ve İspanya Corona virüsü vaka sayısındaki artışın ardından sıkı önlemler alıyor.

Karantina önlemlerinin hızla terk edilmesinden sonra vaka sayısındaki artışlar nedeniyle yılın geri kalan döneminde önlemlerin ve kısıtlamaların vaka sayısına bağlı olarak artırılacağı düşünülmektedir.