Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Merkel'in bıraktığı genel başkanlık koltuğuna Karrenbauer oturdu

Almanya'nın Hamburg şehrinde yapılan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) kurultayında başbakan Angela Merkel'in yeniden aday olmadığı genel başkanlığa partinin genel sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer seçildi.
Muhsin Samet Okur
08 Aralık 2018 10:26

EURONEWS

Karrenbauer kurultayda iki tur üzerinden yapılan genel başkanlık seçiminde eski milletvekili Friedrich Merz ve Sağlık Bakanı Jens Spahn ile yarıştı.

1001 delegenin oy kullanığı seçimde ilk turda 450 oy alan Karrenbaue, bu turda 392 delegenin tercih ettiği Friedrich Merz ile ikinci turda yarıştı.

İkinci turda da oyların 517'sini alan 56 yaşındaki Annegret Kramp Karrenbauer, partinin yeni genel başkanı oldu.

Merkel'in isteğiyle Saarland eyaleti başbakanlığı görevini bırakarak şubat ayında CDU genel sekreteri seçilen Karrenbauer'in parti içinde desteği bulunuyor. "Mini Merkel" olarak da anılan Kramp-Karrenbauer, Başbakan Merkel'in mülteci konusu başta olmak üzere politikalarını devam ettirmesi bekleniyor.

31. CDU Genel Kurulu'nda genel başkan seçilecek kişinin bir sonraki genel seçimde partinin başbakan adayı olması bekleniyor.

Merkel, ekim ayı sonunda, genel başkanlık için yeniden aday olmayacağını ve bu yasama yılı sonuna kadar başbakanlık görevini sürdüreceğini açıklamıştı.

Karrenbauer'in Saarland eyaletinde 7 yıl başbakanlık ve CDU Eyalet Teşkilatı Başkanlığı yapmış

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.