Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi(21 Aralık-27 Aralık 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
27 Aralık 2020 23:38

Yurtiçi Piyasalar

Sıkılaştırma adımları devam ediyor

BDKK tarafından açıklanan karar doğrultusunda, kredi kartıyla yapılan alışverişlerde taksitlendirme süreleri elektronik eşya alımlarında 6 aydan 4 aya; mobilya ve elektrikli eşya alımlarında 18 aydan 12 aya; kuyumla ilgili harcamalarda 8 aydan 6 aya indirildi. Taşıt kredilerinde de vadelerin kısaltılmasına karar verildiği duyuruldu.

Tüketici güven endeksi Aralık'ta bir önceki aya göre yatay seyrederek 80,1 düzeyinde gerçekleşti.

TCMB Perşembe günü gerçekleştirdiği yılın son Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan ile beklentilerin üzerinde artırarak %17 seviyesine yükseltti. Böylece Merkez son üç toplantıda faizi toplam 875 baz puan artırmış oldu. Karar metninde enflasyona ilişkin risklere dikkat çekilerek güçlü bir sıkılaştırma kararı verildiği belirtildi. Kararın ardından USDT/TL ve EUR/TL kurlarında gerileme gözlemlenirken Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi de 315 puana geriledi. 

Önümüzdeki dönemde enflasyona ilişkin risklerle karşı karşıya kalabiliriz. Bu nedenle Merkez, Aralık ayına enflasyon verileri açıklandığında olumsuz bir durumla karşılaşmamak için tedbiri önden aldı ve beklenenden daha fazla sıkılaştırma yapmayı tercih etti. Diğer bir ifade ile Merkez, önümüzdeki dönem için bir kez daha faiz artışına ihtiyaç duymayacak şekilde önden yüklemeli bir faiz artışı yaptı. Merkezin 200 baz puanlık faiz artışı kararı sonrasında dünyada halihazırda en yüksek faiz veren 9. Ülke konumuna yükseldik.

Yurtdışı Piyasalar

Avrupa Ekonomisi

İngiltere’de Covid-19’un mutasyona uğradığı ve %70 daha fazla bulaşıcı olduğu yönündeki haberlerin ardından Avrupa ülkeleri İngiltere ile seyahatleri kısıtlamaya başladı. Bu kapsamda Türkiye de İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika ile yapılan uçuşları geçici olarak durdurma kararı aldı. Risk iştahının haberlerle birlikte azalmasıyla yatırımcıların ABD dolarına olan ilgisinde artış gözlemlendi.

AB Komisyonunun üye ülkelere, İngiltere ile olan taşımacılık ağlarını yeniden açma çağrısında bulundu.

Brexit’te taslak metinde anlaşma sağlandı 

AB ve İngiltere, Brexit sonrası ticaret anlaşması için taslak metinde anlaşma sağladı. AB'den resmen 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere ile AB arasındaki müzakerelerde "adil rekabetin sağlanması", "ticari anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği" ve "balıkçılık" sorunlu konuları oluşturuyordu. İngiltere'den bir yetkilinin basına verdiği bilgiye göre, "sıfır gümrük vergisi ve sıfır kota öngören AB içindeki en büyük ticaret anlaşması" gerçekleştirildi. Anlaşmanın bu aşamadan sonra İngiliz parlamentosu, üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından onaylanması gerekiyor.

ABD Ekonomisi

ABD'de 892 milyar USD değerinde koronavirüs yardım paketi Senato’dan geçti. Öte yandan teşvik paketine tepki gösteren ve nakit yardımının artırılması gerektiğini ifade eden ABD Başkanı Donald Trump 740 milyar USD büyüklüğündeki 2021 Savunma Bütçe Tasarısı’nı da yetersiz bulduğu için veto etti.

3. çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış GSYH büyümesi hafif yukarı yönlü revize edilerek %33,4 olarak açıklandı.

Aralık ayı tüketici güven endeksi 88,6 ile 97 olan piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Mayıs ayından itibaren toparlanmaya başlayan tüketim harcamaları yürürlüğe giren kısıtlamaların etkisiyle Kasım ayında daralmaya başladı.

Petrol

AB tarafında seyahat yasakları ve yeni kısıtlamalar nedeniyle petrol talebine yönelik endişeler oluştu ve Brent petrolün fiyatı 51 dolar seviyesine geriledi.