Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (14 Aralık-20 Aralık 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
21 Aralık 2020 15:30

YURTİÇİ PİYASALAR

Ödemeler dengesi

Dış ticaret açığı Ekim’de genişlemeye devam etti; %34,4 artışla 2,4 milyar USD’ye yükseldi.

Yurt dışı yerleşikler Ekim ayında Türkiye’de 303 milyon USD doğrudan yatırım gerçekleştirdi. Gayrimenkul yatırımları, bu dönemde doğrudan yatırımlar içinde sermaye girişinin olduğu tek kalem oldu.

Ekim ayında portföy yatırımlarında da artış görüldü. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında 2,8 milyar USD sermaye çıkışı gerçekleşen portföy yatırımlarında bu yılın aynı ayında 2,9 milyar USD sermaye girişi gözlemlendi.

Öncü dış ticaret verilerine göre, Kasım ayında ihracat yıllık bazda %1 oranında azalarak 16,1 milyar USD olurken, ithalat %16,1 artarak 21,2 milyar USD düzeyinde gerçekleşti. Böylece, dış ticaret açığı yıllık bazda %155,4 oranında genişledi. İthalat tarafındaki hızlı artış yüksek altın ithalatından kaynaklanırken, koronavirüs vaka sayılarının küresel boyutta artış kaydetmesiyle alınan kısıtlayıcı önlemlerin ihracat üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği gözlendi.

Koronavirüse karşı geliştirilen aşılar küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizliği bir miktar sınırlandırsa da aşılamanın ne ölçüde yaygınlaşacağına ilişkin belirsizlik sürüyor. En büyük ihracat pazarımız olan Avrupa Birliği için 2021 yılı büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revize edilmesi de salgının etkilerinin dış ticaret üzerinde baskı yaratmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Sanayi üretimi

Sanayi üretimi Ekim’de çift haneye ulaştı, yıllık bazda %10,2 oranında artış kaydetti. Piyasa beklentisi sanayi üretiminde artışın %9 olması yönündeydi.

ABD’den Türkiye’ye yaptırım kararı

ABD Rusya'dan S-400 hava savunma sisteminin alınması nedeniyle Türkiye'ye karşı aldığı yaptırım kararını açıkladı. Buna göre, Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSB) ABD'den ihracat lisansı alamayacağı ve ABD'li finans kuruluşlarından kredi alımlarının sınırlandırılacağı belirtildi. Ayrıca, yaptırım listesinde yer alan Savunma Sanayii Başkanı Demir ile üç SSB yöneticisinin mal varlıklarının dondurulacağı ve vize kısıtlamaları getirileceği açıklandı.

Koronavirüse karşı ekonomik destekler

Bu hafta gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa 3 ay süreyle ayda 1.000 TL destek verilmesi ile büyükşehirlerde aylık 750 TL, diğer illerde ise 500 TL kira desteği yapılmasını kapsayan toplam 5 milyar TL tutarında bir hibe paketinin hazırlandığını açıkladı. Erdoğan ayrıca, turizm sektörüne yönelik kamuya kira ve pay yükümlülüklerinin 1 yıl süreyle erteleneceğini belirtti. Açıklanan önlemler kapsamında, mevduat hesaplarına getirilen stopaj indiriminin Mart 2021 sonuna kadar süreceği açıklanırken, KDV ve kira vergi indirimlerinin süresi de 1 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Bütçe dengesi

Bütçe dengesi Kasım ayında 13,4 milyar TL fazla Verdi. Bütçe gelirlerinde vergi gelirlerindeki güçlü artış önemli bir rol oynadı. Harcamalardaki yükselişte ise, salgının ekonomi üzerindeki etkilerini sınırlandırmaya yönelik Hazine desteklerinin etkisiyle cari transferler kaleminde gözlenen 8,5 milyar TL’lik artış öne çıktı.

Konut sektörü

Konut satışlarında kredi faiz oranlarındaki artışın ve kampanyaların sona ermesinin etkisiyle Eylül ayında başlayan düşüş eğiliminin sürdüğü gözleniyor. Kasım ayında Türkiye genelinde konut satışları yıllık bazda %19 azaldı.

TCMB 2021 yılı Para ve Kur Politikası

TCMB bu hafta “2021 yılı Para ve Kur Politikası”nı açıkladı. Ağbal, TCMB’nin temel politika aracının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olmaya devam edeceğini, faiz koridoru ve geç likidite penceresinin fonksiyonları dışında para politikası aracı olarak kullanılmayacağını ifade etti. Ağbal ayrıca TCMB’nin, kurların düzeyini ya da yönünü belirleme amaçlı döviz alım satım işlemi gerçekleştirmeyeceğini belirtti.