Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (9-16 Aralık 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
16 Aralık 2019 14:03

İngiltere’de Seçim Sonucu

İngiltere'de dün yapılan seçimleri Başbakan Boris Johnson önderliğindeki Muhafazakar Parti kazandı. Parlamentoda 364 sandalye ile önemli bir çoğunluğa ulaşan Muhafazakar Parti'nin tek başına hükümet kurması ve ilk etapta AB'den çıkış anlaşmasını gündeme getirmesi bekleniyor. Ana muhalefetteki İş Partisi ise büyük oy kaybına uğradı. İşçi Partisi parlamentodaki 59 sandalyesini kaybetti ve sandalye sayısı da 203'e geriledi.[1]

Sonuçların bu şekilde kesinleşmesi halinde, Muhafazakar Parti Margaret Thatcher'ın lider olduğu 1987 yılından bu yana en yüksek sandalye sayısına ulaşmış olacak.

 • Muhafazakar Parti'nin oy oranı yaklaşık yüzde 45 oldu ve bu da 1979'dan bu yana en yüksek oy oranına ulaştığı anlamına geliyor.
 • İşçi Partisi, 1935'ten bu yana parlamentodaki en düşük sandalye sayısına indi.
 • İşçi Partisi'nin sandalye kaybettiği yerler arasında 2016'da yapılan referandumda hem ABD'den ayrılma hem de birlikte kalma yönünde oy kullanan bölgelerin her ikisinde de oy kaybetti.
 • İngiltere'de geleneksel olarak İşçi Partisi'ni destekleyen kuzeydeki bölgelerin 28'i Muhafazakarların eline geçti. Bu durum, kuzeydeki "Kızıl Duvar'ın yıkıldığı" yorumunun yapılmasına neden oldu.
 • El değiştiren yer arasında bulunan Blyth Valley, 1950; Wrexham 1935'den bu yana ilk kez, Workington ise 1970'lerdeki kısa bir dönem haricinde ilk kez İşçi Partisi'nden Muhafazakar Parti'ye geçti.
 • Muhafazakar Parti ise üyelikten ayrılma yönünde oy kullanan bölgelerde oylarını artırdı.
 • Liberal Demokrat Parti lideri Jo Swindon, seçim bölgesinde 149 oyla seçimi kaybetti ve parlamentoya giremedi.
 • İskoçya'nın bağımsızlığını savunan İskoç Ulusal Partisi, İskoçya'ya ayrılan 59 sandalyenin 49'unu kazandı.

Partilerin 650 üyeli Avam Kamarası'nda şu ana kadar elde ettikleri sandalye sayıları şöyle:

 • Muhafazakar Parti 337
 • İşçi Partisi 196
 • İskoç Ulusal Partisi 46
 • Liberal Demokrat Parti 8
 • Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi 8
 • Diğer partiler 14

Myanmar

Batı Afrika ülkesi Gambiya'nın Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'a karşı Arakan Müslümanlarına 'soykırım' işlediği suçlamasıyla Birleşmiş Milletler'in (BM) en üst yargı organı Uluslararası Adalet Divanı'nda (ICJ/UAD) açtığı dava görülmeye başlandı. BM'nin en üst yargı organı Uluslararası Adalet Divanı'nda Myanmar'a karşı Arakan Müslümanlarına 'soykırım' yaptığı suçlamasıyla açılan davada, savunmayı Nobel Barış Ödüllü Aung San Suu Kyi'nin yapması ilginç bir durum oluşturdu.

Myanmar'ın bağımsızlık liderinin kızı olan, 1991'de 'güçsüzün gücü olmanın olağanüstü örneğini' oluşturduğu gerekçesiyle Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen, 2016'da Myanmar'ın fiili lideri konumuna gelen Suu Kyi, kendisini 1989-2010 arası evhapsinde tutmuş askeri liderleri Arakan konusunda savunmaya çalıştı. 1990'larda Balkanlar'da yaşanan savaşlarda çok sayıda insanın sınırdışı edilmesi, o zaman bu durumun soykırım sayılmaması örneğini veren kadın lider, "Balkanlar'da da insanların toplu sınırdışı edilmesi soykırım değildi" vurgusu yaptı.  Myanmar'daki iç hukuk sürecini baltalayabilecek ifadelerden kaçınacağını, bununla birlikte Arakan eyaletinde ya da herhangi bir yerde insan hakları ihlallerine hoşgörü göstermeyeceklerini dile getiren Suu Kyi, ülkesindeki meselenin yerel mahkemelerden alınıp uluslararası yargı sisteminin eline verilmesinin konunun çözümüne katkı sağlamayacağını söyleyerek mahkemeden anlaşmazlığı arttırabilecek eylemden kaçınmasını istedi. Resmi titri hükümet başdanışmanı olan fiili lider "Uluslararası eylem, Myanmar'da barış ve uzlaşmaya zarar verebilir. Hükümet, Arakan'daki tüm grupların temel haklarına bağlıdır. Hükümetimiz, Arakan'da yerlerinden edilmiş kişilerin güvenli şekilde geri dönüşünü sağlayacaktır. Müslümanlar Arakan'daki silahlı çatışmanın tarafı değil" dedi. 

Hindistan

Hindistan'da komşu ülkelerden gelen 6 dini gruba vatandaşlık yolunu açan ve  aynı konumdaki Müslüman göçmenleri dışarıda bırakan vatandaşlık yasasında değişiklik öngören tasarı kanunlaştı. Hindistan'da vatandaşlık yasasında değişiklik öngören tasarı Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind'in imzasıyla yasalaştı. Bu konuyla ilgili daha kapsamlı bir yazı https://www.sde.org.tr/hatice-celik/genel/hindistanda-vatandaslik-yasasinda-degisiklik-kose-yazisi-14370 linkinde mevcuttur.

Cezayir

Cezayir'de eski Başbakan Abdulmecid Tebbun, cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunda yeni cumhurbaşkanı seçildi. Bağımsız Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada Tebbun'un oyların yüzde 58'ini aldığı kaydedildi. Bin Tebbun'un Seçim Kampanyası İletişim Müdürü Muhammed Lakab, adayları Tebbun'un 48 vilayetten 35'inde tek başına oyların yarısını aldığını açıklamıştı. Seçime katılma oranının yüzde 40 olduğu seçimde 24 milyon seçmenden 9 milyondan fazlası oy verdi.

 


 

[1] https://www.bbc.com/turkce/live/haberler-dunya-50765864