Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (16-22 Aralık 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
23 Aralık 2019 09:20

Yurtiçi Operasyonlar

Hafta içerisinde güvenlik kuvvetleri sorumluluk alanlarında arazi arama taraması şeklinde operasyonlarına devam etti.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığınca Siirt-Bitlis il sınırlarını kapsayan bölgede 18 Aralık’ta “Kıran-8 Sehi” operasyonuna toplam 3 bin 840 personel katılıyor. Sehi Ormanları bölgesi PKK terör örgütünün terk etmediği en önemli bölgelerden birisidir. Sehi Ormanları bölgesinde operasyon için en uygun aylar Kasım ve Aralık aylarıdır. Bölge ormanlık alan olduğu için yaz ve sonbahar aylarının başları örgüte gizlenme imkânı sağlar. Şu anda ağaçların yapraklarının dökmesi güvenlik güçlerine geniş bir görüş alanı sağlar. Ağaçların yapraklarını dökmüş olması terör örgütünün bölgede yaptığı sığınak ve barınakların yerlerinin tespitinde güvenlik güçlerine avantaj sağlamaktadır.

Mardin’in Derik ilçesi kırsalında yapılan operasyonda etkisiz hale getirilen 4 teröristten birinin turuncu listede yer alan Servet Demir olduğu anlaşıldı.

Batman İl Jandarma Komutanlığı’nca Sason kırsalında gerçekleştirilen operasyonda PKK’lı teröristler tarafından yola döşenmiş 10 kg patlayıcı imha edildi.

Tokat Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen FETÖ operasyonunda 10’u emekli 12 polis gözaltına alındı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında terör örgütü DEAŞ mensubu gözaltına alındı.

Ankara’da yapılan operasyonda Başbakanlık eski çalışanı 27 kişiden 18’i gözaltına alındı.

Güvenlik güçlerinin sonbaharda yurt içinde yurt dışında düzenlediği operasyonlarda aralarında kırmızı listede yer alan teröristlerin de bulunduğu bin 320 terörist etkisiz hale getirildi. Gözaltına alınan 865 kişiden 360’ı tutuklandı. PKK terör örgütünden kaçan 2 PKK’lı terörist Silopi’de hudut karakoluna teslim oldu.

Şırnak-Cudi Dağı’nda Kıran-9 operasyonu başlatıldı. Operasyona bin 260 personel katılıyor. Operasyona Jandarma, Polis Özel Harekât ve korucular katılıyor.

Hakkâri İl Jandarma Komutanlığı’nca Çukurca-Kazan Vadisi’nde Kıran-10 operasyonu başlatıldı. Operasyona 48 TİM katılıyor.

Hatay il Jandarma Alay komutanlığınca Amonos Dağları’nda icra edilen operasyonda 9 depo, 3 sığınak içindeki yaşam malzemeleri ile birlikte imha edildi.

Sınır Ötesi Operasyonlar

TSK’nın 27 Mayıs’ta başlattığı Pençe operasyonuna katılan birlikleri Sİdekan-Hakurk bölgesinde kalıcı üsler teşkil ettiler. Bu bölgelerde istihbarata dayalı nokta operasyonları icra ediyorlar.

Irak’ın kuzeyinde Sinat-Haftanin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde kalıcı üsler teşkil ederek gözetleme faaliyetlerine devam ediyorlar.

Barış Pınarı Hareakrt bölgesinde Resulayn ve Tel Abyad sınırları içerisinde herhangi bir etlem olmadı. Güvenliğin sağlandığı bölgeye Türkiye’den ve Suriye’den mültecilerin dönüşü devam ediyor.

İdlib’de rejim ve Rus hava kuvvetlerinin saldırıları devam ediyor.Hafta içerisinde icra edilen hava operasyonlarında 12 sivil hayatını kaybetti.Hava harekatı nedeni ile halkın evlerini terketmeye başladığı ve Türkiye’nin yeni bir göç tehlikesi ile karşılaşacağı değerlendiriliyor.

Libya’da UMH güçleri ile isyancı General Hafter güçleri arasında çatışmalar devam ediyor. BAE’ye ait uçaklar Hafter güçlerine hava desteği veriyor.

Türkiye gerekirse UMH’ye destek vereceğini açıkladı.

Yunanistan ABD’den 5 adet İHA satın aldı ve eğitimlerine başladı. ABD Güney Kırbrıs Rum Yönetimine uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı.

Türkiye KKTC’de Geçitkale havaalanına İHA ve SİHA’larını intikal ettirdi.

Moskova’da Federal güvenlik binası yakınında bir kişi kalaşnikofla ateş ederek 3 kişiyi öldürdü.

İsrail Gazze2ye hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda yaralananlar oldu.

İngiltere Genelkurmay Başkanı “Siber saldırılarda her gün savaş halindeyiz” diye açıklama yaptı.

2012 yılından itibaren 30 Fransız askerin DEAŞ saflarında savaştığı açıklandı.

ABD ve Rus Genelkurmay Başkanları İsviçre’nin Bern şehrinde bir araya geldi.

ABD'nin Eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı PKK’yı destekleyip Türkiye ile ilişkilerimize zarar verdik” dedi. Amerikalı bazı siyasi ve uzmanların PKK/YPG için Kürt müttefiklerimiz demesinin hata olduğunu söyledi.