Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (9-16 Aralık 2019)

SDE Editör
16 Aralık 2019 19:00

Kanal İstanbul Projesi

Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını sağlayacak "Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut" projesi 12. 12.2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Erdoğan, ''Yüzde 10 peşinatın ardından kalanın tamamı için aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkanı sağlayacağız'' dedi. Projenin toplam yatırım bedeli ise yaklaşık 17 milyar 300 milyon lira" dedi.

''100 bin Sosyal Konut Tanıtım Toplantısı''nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Boğaz'ı çok ciddi bir felaketten koruma projesidir. Siyasi boyutuyla da bu Kanal İstanbul dünyada çok ciddi bir sükse yapacak. Bu projeyi rafa kaldırmayız. CHP'nin takoz siyasetine boyun eğmeyiz'' dedi.

Törende Kanal İstanbul tartışmasına da değinen Erdoğan, ''Boğaz'ı çok ciddi bir felaketten koruma projesidir. Siyasi boyutuyla da bu Kanal İstanbul dünyada çok ciddi bir sükse yapacak. Bu projeyi rafa kaldırmayız. CHP'nin takoz siyasetine boyun eğmeyiz'' dedi.

Çıkmış belediye başkanları diyor ki, Kanal İstanbul buraya uymaz. Sen otur işine bak. Nasıl uyduğunu göreceksin, bütün bunların çalışmalarını gayet iyi yaptık. Üniversiteleri kendi ekiplerimizi çalıştırdık. İnşallah en kısa zamanda ihalesini yapmak suretiyle Kanal İstanbul’a da başlayacağız.

Kanal İstanbul nedir biliyor musunuz? Boğazı çok ciddi bir felaketten koruma projesidir. Aklımda kaldığı kadarıyla 7 ay Romen tankeri orada yanmıştı, zaman zaman yalılara bindiren gemiler… Şimdi burası yapıldığında bu işin sadece çevrecilik yönünden kurtuluşu değil, bunun yanında çok daha bir siyasi boyutu olacak ki bunu şimdi kullanmıyorum. Vakti saati geldiğinde onu da kullanırız. O siyasi boyutuyla da Kanal İstanbul dünyada çok ciddi bir sükse yapacak.

Böylesine stratejik önemde projeyi engellemek için her yolu deniyorlar. Biz kimlere hangi mesajların verilmek istendiğini gayet iyi biliyoruz. Birileri başlarını okşayacak efendilerine diyet borcu ödeyecek diye bu projeyi biz rafa kaldırmayız. Dün olduğu gibi bugün de CHP’nin takoz siyasetine boyun eğmeyiz. CHP’nin kendi çapsızlığının bedelini milletimizin ödemesine kesinlikle rıza göstermeyiz.

Türk siyasi hayatına yeni bir parti katıldı: Gelecek Partisi

Gelecek Partisi 13.12.2019 tarihinde eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu başkanlığında kuruldu.

Ahmet Davutoğlu, kurduğu Gelecek Partisi için yasal başvuruda bulunmasının ertesi günü, 13.12.2019 tarihinde Ankara'da kameraların karşısına geçti. "Bizim bir Geleceğimiz var" sloganıyla çıkan partinin kurucular kurulunu tanıtmak için sahneye çıkan Davutoğlu açıklamalarda bulundu.

Yeni partinin ismi "Gelecek Partisi" olarak açıklandı.

Davutoğlu konuşmasında başkanlık sistemini eleştirerek "Bu sistem devam ettiği takdirde demokratik toplum düzenini sürdürmek mümkün olmayacaktır" dedi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu konuşmasında, ayrıca  parlamenter sisteme geri dönüş mesajı verdi. Davutoğlu bunun için yeni baştan bir anayasa yazılması gerektiğini vurguladı. Dış politikada herkesle görüşülmesi gereğini savunan Davutoğlu, Türkiye'nin çıkarlarının korunması gerektiğini de belirtti. 

Gelecek Partisi'nin kurucuları arasında AK Parti'den istifa eden bazı eski milletvekilleriyle birlikte eski İstanbul il başkanı Selim Temurci ile 15 Temmuz'da şehit olan Erol Olçok'un eski eşi Nihal Olçok da var.

Pelin Gündeş Bakır, AK Parti’den ihraç edildi!

AK Parti Disiplin Kurulu AK Parti eski Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır'ın partiden ihraç edildiğini açıkladı.

Twitter hesabı üzerinden tepkisini dile getiren ve hiçbir Suriyeliye vatandaşlık verilmemesi gerektiğini dile getiren AK Parti’li vekil, “Bu sabah Bakırköy’de 3 kişilik aile hayatına son verdi. Evde yapılan incelemede siyanüre rastlandı. Bu son 10 günde yaşanan 3.cü toplu intihar vakası. Milletimiz ölüyor. Suriyelileri Türklerin sırtından indirin artık.Vatanlarına dönsünler. Hiçbirine vatandaşlık verilmesin!” demişti. Ak Parti’de tepki çeken paylaşım sonrası ilgilinin ihracına karar verildi.

2020 bütçe görüşmeleri nezaket ziyaretleriyle başladı… HDP'den Bahçeli’ye geçmiş olsun ziyareti

Geçirdiği rahatsızlık nedeni ile uzun süredir Meclis çalışmalarına katılamayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bütçe görüşmeleri için TBMM'ye geldi. Bahçeli'ye, HDP Eş Genel Başkanları başta olmak üzere birçok milletvekili geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Çok sert açıklamalara sahne olması beklenen bütçe görüşmeleri, sıcak, nezaket ziyaretleriyle başladı...

TBMM’de 2020 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeleri başladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de görüşmelere katıldı.

AKP’lisi, CHP’lisi, HDP’lisi birçok milletvekili Bahçeli’nin sırasına giderek ona geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan ile de tokalaştı.