Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (16-22 Aralık 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
23 Aralık 2019 11:16

CHP, Kemal Kılıçdaroğlu ve Kanal İstanbul

CHP Kanal İstanbul projesini iktidara geldikleri zaman durduracağını. Bu işi yürüten şirketlere de ödeme yapmayacaklarını duyurdu. Kılıçdaroğlu ise, oldukça sert bir üslupla yapamazsın yapamayacaksın kardeşim diyerek Kanal İstanbul’a karşı çıktığını belirtti. Konuşmasında şunları söyledi:

“Neye göre? Hangi akıl, hangi mantık? Hangi fizibilite hangi para. Nasıl yapacak? Ben yapacağım diyor. Yapamazsın kardeşim. Zaten yapamayacaksın. Zaten gideceksin ilk seçimde. Yine buradan açık ve net söylüyorum. Hiç kimse buraya para ayırmaya kalkmasın. Hiç kimse 5 kuruş ayırmaya kalkmasın.

Ayırdıkları paranın kuruşu dahi verilmeyecektir. İstanbul'a ihanete doymadılar mı ya? Bir tarihe, bir kültüre rant gözüyle bakılabilir mi? Bir tarih bir kültür yok edilebilir mi? Beton ormanına dönüştürülebilir mi? Bir tarihin bir kültürün olduğu yerde ağaç bile bırakmadınız?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanal İstanbul Açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Hizmet İhracatçılar Buluşması'nda konuştu. "Bakınız bu ülkede nasıl bir siyasetçi var bunu bilin, bu bir de ana muhalefetin başında" diyen Erdoğan," İnşallah biz önümüzdeki haftalarda ihaleyi yapıyor, çalışmalara başlıyoruz" dedi.

2019 Necip Fazıl ödül töreninde konuşan Erdoğan şunları söyledi:

İçeride dışarıda özellikle de şuanda içeride ana muhalefetin başındaki zat biz Kanal İstanbul diyoruz o da çıkıp yapamayacaksınız diyor. Sen ne yaparsan yap biz onu yapacağız. Bir taraftan da müteahhitleri tehdit ediyor.

*Bir defa devletin en olduğundan bihaber olduğu bir zat. Ne demek yahu. Sen gelemeyeceksin o ayrı bir konu da devletlerde devamlılık esastır.

*Bakınız bu ülkede nasıl bir siyasetçi var bunu bilin, bu bir de ana muhalefetin başında. İnşallah biz önümüzdeki haftalarda ihaleyi yapıyor, çalışmalara başlıyoruz.

*Çevreci özelliği var, Kanal İstanbul’un özellikle Türkiye’ye kazandıracağı haklar var. Hatırlayın bir İndependent olayını o tanker 7 ayı aşkın bir zaman yandı. Hiçbir şey yapamadık. O çok büyük bir tehlikeydi.

*Aynı şekilde boğazda kaç kez yalılara kuruyük gemileri çarpmıştır. Bu çevreye tehdittir. Kanal İstanbul ile bu tehditler yok seviyesine geleceği gibi bir de ülkemize ciddi manada bir getirisi olacaktır.

*Bir de Karadeniz’den Marmara’ya iniş, bir de çevre güzelliğine de Kanal İstanbul sahip çıkacaktır.

*Ekonomik güven endeksi kasım ayında yüzde 1,7 oranında artarak 91,3 oldu. Bu alanda son iki aylık yüzde 6,2’yi aştı.

*3. çeyrekteki yüzde 0,9 pozitif büyüme ile ülkemiz yeniden büyüme dönemine girdi.

*Kasım ayında kurulan şirket sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 10,2 oranında artış kaydetti.

Aleyna Tilki gençliğin ilham kaynakları

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilham veren 30 yaş altı 30 genç listesinde şarkıcı Aleyna Tilki’nin yer almasına tepki gösterildi. Bakanlık kendilerine yöneltilen tepkiden sonra Tilki’yi listeden çıkardı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yeni partilerle ilgili açıklamaları

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yeni partilerle ilgili yaptığı açıklamaya hem Ahmet Davutoğlu hem de Ali Babacan cephesinden tepki geldi. Ali Babacan'ın öncülük ettiği yeni oluşumda yer alan bir isim, Bahçeli'nin yeni parti hareketleri ile ilgili değerlendirmesini eleştirerek, "Sayın Bahçeli'nin önce kendi partisine siyaset yapmasını tavsiye ediyoruz." dedi.

Devlet Bahçeli ne demişti?

MHP lideri Bahçeli, bugün yaptığı yazılı açıklamada Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi ve Ali Babacan'ın kurması beklenen yeni partisine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Bahçeli açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Yeni parti arayışları siyasi ve toplumsal bir ihtiyaçtan ziyade Türkiye üzerinde komplo ve kurgu mucitlerinin ucuz siparişidir. Küresel siyaset anlayışını rehber olarak benimseyenlerin milletimize ait, ülkemize dair hiçbir sözü olamayacak, hiçbir gelecek hedefi bulunamayacaktır. Türkiye'yi kuşatmak, kıstırmak; bununla da yetinmeyip tarihi, coğrafi ve kültürel haklarını kısıtlayıp parçalı ve pasif bir konuma sokmak isteyen emperyalist alçaklığa sempati gösterenler, sevimlilik yarışına girenler hiç kuşku yok ki kökünden ve kimliğinden kategorik kopuş yaşayanlardan başkası değildir."

-Kısa kısa:

- Sur belediye başkanı görevden alındı ve yerine kayyum atandı.

- İzmir-Urla CHP Belediye bakanı tutuklandı:

  • FETÖ'ye üye olmak suçlamasıyla tutuklanan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı. Oğuz'un yerine Kaymakam Önder Can kayyum olarak görevlendirildi.
  • Şehir Üniversitesinin faaliyetleri sona erdirildi ve Marmara Üniversitesine devredildi.
  • -Mansur Yavaş ve Sinan Aygün arasında 25 milyonluk rüşvet tartışması başladı. Ygün mahkemeye başvurdu.