Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (24 Aralık – 30 Aralık 2018)

Bu analiz, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
31 Aralık 2018 11:12

Olumsuz hava şartlarına rağmen jandarma özel harekat, polis özel harekat, jandarma komando birlikleri ile iç güvenlik operasyonları çerçevesinde TSK’nın hava ve kara unsurlarınca yapılan operasyonlarda gri kategoride aranan Takoşer Amed kod adlı Adnan SAV ile birlikte 24 terörist etkisiz hale getirildi

YURT İÇİNDE YAPILAN OPERASYONLAR

Yurt içerisinde operasyonlar ağırlıklı olarak Şırnak,, Siirt, Hakkari, Yüksekova hattı arasında kalan bölgede arazi arama ve taraması şeklinde icra edildi. Tespit edilen sığınak ve barınaklarla bunların içerisinde ele geçirilen malzemeler sığınaklarla birlikte imha edildi.

Diyarbakır kuzeyi, Lice, Kulp, Sason ve Silvan arasında yapılan arazi araması sırasında tespit edilen sığınaklar imha edildi. Sığınaklarda elle geçirilen esrar eroin ham maddeleri imha edildi.

İstanbul ve Mardin’de yapılan operasyonlarda 12 PKK mensubu göz altına alındı.

Bursa’da FETÖ’ne ait evlere yapılan baskınlarda ve arama yapılan evlerde sarı yelekler ele geçirildi. 22 kişi gözaltına alındı.

Hani’de devriye gezerken bir polisi şehit edip yaralı olarak kaçan teröristlerden birisinin cesedi toprağa gömülü olarak bulundu. Cesedi gömen 2 kişi gözaltına alındı.

Reina baskınını yapan kişinin İstanbul’daki evinde parmak izi tespit edilen bir kişi Adana’da yakalanarak gözaltına alındı.

FETÖ operasyonunda Bylock kullandığı tespit edilen 14 öğretmenden 11’i gözaltına alındı. Aynı şekilde İstanbul GATA’da FETÖ imamı olduğu tespit edilen 24 askeri doktor 30 kişi gözaltına alındı.

Tunceli Ovacık arasında yapılan operasyonlarda tespit edilen sığınak ve barınaklar ele geçirilen yaşam malzemeleri ile birlikte imha edildi.

Yapılan etkili ve başarılı operasyonlar sayesinde terör örgütü yurt içerisinde minimal seviyeye indirildi. Örgüt hareket edemez hale geldi.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

TSK Hakurk ve Kandil’e yaptığı hava harekatında 8 terörist etkisiz hale getirildi.1 terörist Habur sınır kapısında güvenlik güçlerine teslim oldu.

TSK Irak’ın kuzeyinde Metina Dağı bölgesine yapılan hava harekatında iki terörist etkisiz hale getirildi.

TSK İdlib’deki 12 gözlem noktasında görevini başarı ile sürdürdü.

TSK olası Fırat doğusuna yapılacak operasyon için sınır hattına intikallerine devam ediyor. Özellikle Tank ve zırhlı araçlar dikkat çekiyor.

SAVUNMA SANAYİNDE GELİŞMELER

Savunma Sanayi Başkanlığı Atmaca füzesini Sinop’ta test etti. Atmaca Türkiye’nin ilk deniz füzesi olma özelliğini taşıyor. Füze denemesi Roketsan tarafından yapıldı.

ANKA yerli motor ile ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Savunma Sanayi tarafından bir ton tahrip maddesi gücünde etkisi olan MK-84 bombası başarı ile denendi. Bu bomba çelik koruyucuları tahrip etme özelliğine sahip. Merminin hızının ses hızından daha yüksek olduğu açıklandı.

Savunma Sanayi İcra Komitesi Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında bir toplantı yaptı.

ULUSLARARASI SAVUNMA GÜVENLİK

ABD Başkanı Trump askerlerini Suriye’den çekeceğini açıkladı. Trump’ın bu açıklaması PKK/YPG ve İsrail’de telaşa neden oldu.

Fransa bölgede kalmaya devam edeceğini açıkladı.

Trump’ın çekilme kararı ABD’de istifalara neden oldu. Özellikle Mc Gruck bunu hiç beklemiyordu. Çünkü Mc Gruck PKK/YPG’ye büyük ümitler vermişti.

Somali’de bomba yüklü araç Başkanlık Sarayı yakınındaki bir askeri kontrol noktasında patlatıldı. 16 kişi öldü, 20’den fazla kişi yaralandı.

Yemen’in Dali kentinde Huşilerle Yemen ordusu arasında çıkan çatışmada Huşiler’den 18 kişi yaralandı.

İsrail uçakları Suriye’de bir mühimmat deposunu füzelerle vurdu. Cephaneliğin İran yanlısı Hizbullah’a ait olduğu değerlendiriliyor. İsrail’in saldırısı sivil uçakların uçmasında da büyük risk yarattı. Cephaneliğin Şam havaalanı yakınlarına bulunduğu bildiriliyor.

Rusya Azak Denizi’ndeki askeri gücünü arttırmaya devam ediyor.

Türk Savunma Sanayindeki gelişmeler Yunanistan’da büyük tedirginlik yaratıypr. Özellikle Deniz Kuvvetlerine teslim edilen İHA ve SİHA’lar Yunanistan tarafından yakından takip ediliyor.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararından sonra Ankara – Moskova arasındaki görüşmeler sıklaştı. Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mit Başanı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın haftasonu Moskova’ya gitti.