Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nauert olacak

ABD Başkanı Donald Trump, BM Daimi Temsilciliği görevi için adayını açıkladı. ABD'yi Birleşmiş Milletler'de temsil eden isim Dışişleri sözcüsü Heather Nauert olacak.
Muhsin Samet Okur
08 Aralık 2018 10:35

DW

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği görevine Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'i aday gösteriyor. Trump, ABD'nin Daimi Temsilciliği görevindenistifa eden Nikki Haley'ninyerine seçtiği adayın Nauert olduğunu duyurdu.

Nauert'in ABD Dışişleri Bakanlığı'nda iyi iş çıkardığını belirten Trump 48 yaşındaki sözcü için "Çok yetenekli, akıllı, hızlı ve bence herkes tarafından saygı görecek" dedi. Nauert'in göreve getirilmesi için adaylığının Trump'ın partisi olan Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

Trump'ın en sevdiği televizyon programları arasında yer alan Fox and Friends'in sunucularından olan Nauert, dış politikada herhangi bir deneyimi olmamasına rağmen Trump'ın Başkanlığı üstlenmesiyle Dışişleri Bakanlığı'nda sözcülük görevine getirilmişti. Nauert'in ABD Dışişleri Bakanlığı'nda etkisi, Mike Pompeo'nun bakanlık görevine getirilmesiyle artmıştı.

Nikki Haley'nin aksine Nauert'in kabineye dahil edilmeyeceği belirtiliyor. Bu durum, ABD'nin dış politikasında Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun etkili olmayı sürdüreceği anlamına geliyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.