Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (2-8 Ağustos 2021)

SDE Editör
09 Ağustos 2021 09:55

Hafta içerisinde Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat, Jandarma Alay Komutanlığı sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Yurt içerisinde operasyonlar Nusaybin kırsalı, Siirt kırsalı, Hakkari-Yüksekova, Van-Başkale bölgelerinde icra edildi. Bu alanlarda çıkan çatışmalarda 9 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Aynı hafta içerisinde İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca 82 FETÖ mensubunun yakalanması ve gözaltına alınması için karar verildi. Şüphelilerin 24 farklı ilde oldukları açıklandı. Yurt içinde operasyonlar aralıksız olarak devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı Irak ve Suriye’nin kuzeyinde yapılan operasyonlarda 1 Ocak’tan bugüne kadar bin 631 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 24 Temmuz 2015’den bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısının ise 18 bin 313 olduğunu duyurdu.

Sınır Ötesi Operasyonlar

-Irak'ın kuzeyinde Pençe-Kaplan, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları devam ediyor. Bölgede PKK terör örgütüne karşı istihbarata dayalı icra edilen nokta operasyonlarda örgütün sözde bölge ve alan sorumlularının bir kısmı etkisiz hale getirildi.

-Suriye'de Barış Pınarı Harekat bölgesinde sağlanan huzur ortamını bozmak isteyen PKK/YPG’li teröristler Suriye Milli Ordusu (SMO) ve komandolarımız tarafından etkisiz hale getiriliyor.

-Afrin'de sağlanan huzur ortamını bozmak için havan ve top atışları yapmaya çalışan PKK/YPG’li teröristlerin Tel Rıfat’ta bulunan mevzileri top atışları ile imha edildi.

-İdlip'te hafta içerisinde herhangi bir çatışma olmadı. Rus uçakları El Bab kırsalında uçuşlar gerçekleştirdi.

-Libya'da isyancı General Hafter güçleri ile Libya hükümet güçleri arasında sağlanan ateşkes devam ederken Libya Başbakanı Abdülhamit Dibeybe, Türkiye'ye geldi. Dibeybe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Görüşme İstanbul'da gerçekleşti.

-Azerbaycan Savunma Bakanı askeri birliklerin yüksek düzeyde savaş durumuna getirilmesi talimatı verdi.

-Özbekistan ve Rus birlikleri Afganistan sınırında Güney-2021 tatbikatını gerçekleştirecek.

-Ukrayna Bayraktar-TB2’ye karşı uyguladığı elektronik testlerin başarıyla sonuçlandığını duyurdu.

-Endonezya, ABD ile 3 bin askerin katıldığı bir tatbikat düzenledi.

-Türk boğazlarının gemi güvenliği HAVELSAN tarafından geliştirilen milli bir sistemle yönetilecek.

-Dynamic Front-2021 tatbikatının ikinci safhası 20 Eylül'de Türkiye'nin ev sahipliğinde Polatlı'da icra edilecek. Tatbikata Türkiye, ABD, İspanya Silahlı Kuvvetleri katılacak.

-Afganistan'da ilerleyişini sürdüren Taliban, ele geçirdiği bölgelerde genel af ilan etti.