Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (27 Temmuz-2 Ağustos 2020)

SDE Editör
03 Ağustos 2020 16:50

İsrail’de Netanyahu Karşıtı Gösteriler

İsrail'de binlerce kişi, hükümetin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleyi kötü yönettiği gerekçesi ve hakkındaki yolsuzluk davası nedeniyle Başbakan Benyamin Netanyahu’nun aleyhinde gösteri düzenledi.

Haaretz gazetesinin internet sitesinden verdiği habere göre, Kudüs ve Tel Aviv başta olmak üzere ülkenin 260 farklı noktasında, Netanyahu'nun istifa etmesi talebiyle düzenlenen gösterilere bugün de devam edildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN) ise Kudüs'te binlerce kişinin, Başbakanlık konutu önünde toplandığını bildirdi. Yerel basında, gösterilerin ilerleyen saatlerde daha da büyümesinin beklendiği belirtildi. İsrail'de 2 ayı aşkın süredir Netanyahu'nun istifası talebiyle gösteriler düzenleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Nükleer Adım

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum, Arap dünyasının Baraka adlı ilk nükleer enerji santralinin devreye alındığını duyurdu.

Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum, Arap dünyasının Baraka adlı ilk nükleer enerji santralinin devreye alındığını açıkladı.

Twitter hesabından konuya ilişkin bir açıklama yapan el Maktum, “Bugün BAE'nin Arap dünyasındaki ilk barışçıl nükleer reaktörünün Abu Dabi'deki Baraka istasyonunda başarıyla devreye alındığını alenen duyuruyoruz. Uzmanlar nükleer yakıtı yüklemeyi, kapsamlı testleri yapmayı ve devreye alma işlemini başarıyla tamamladı” ifadelerini paylaştı.

BAE’nin ‘devletin elektrik ihtiyacının dörtte birini güvenli, güvenilir ve ekolojik bakımdan temiz bir yöntemle sağlayacak olan dört nükleer santral işleteceğini’ belirten Şeyh el Maktum, nükleer santrallerin ve BAE’nin yürüttüğü uzay araştırmalarının, ‘Arapların bilimdeki yollarını yeniden yakalama ve diğer büyük uluslarla rekabet etme yeteneğine sahip olduklarına dair dünyaya bir mesaj olduğunu’ vurguladı.

BAE’de ve Arap Yarımadası’nda ilk nükleer santral olan Baraka Nükleer Enerji Santrali, toplam 5 bin 600 megavat kapasiteli dört nükleer reaktörden oluşuyor, santralin ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 25’ini sağlaması hedefleniyor.

Hong Kong’ta Seçimler Ertelendi

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde eylülde yapılması planlanan Yasama Konseyi (Yasama Meclisi) seçimlerinin, koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle bir yıl erteleneceği bildirildi. Muhalefet ise hükümeti, salgını, seçimi geciktirmek için bahane olarak kullanmakla suçluyor.

 

Hükümetin, artan koronavirüs vakaları nedeniyle Yasama Konseyi seçimlerini bir yıl erteleyeceğini duyuran Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, "Bugün yapmak zorunda olduğum duyuru, son yedi ay içinde vermem gereken en zor karar" dedi. Lam, "Hakkaniyet ve kamu güvenliğiyle sağlık konusunu garanti altına almak istiyoruz ve seçimin açık, adil ve tarafsız bir şekilde yapıldığından emin olmalıyız. Dolayısıyla bu karar, esastır" diye konuştu. Acil durum yönetmeliğine başvurulacağını aktaran Lam, hükümetin seçimlerin 5 Eylül 2021'de yapılması yönünde kararı verme konusunda Çin hükümetinin desteğine sahip olduğunu vurguladı.

Seçimleri erteleme kararının tamamen kamu güvenliği gerekçelerine dayanarak alındığını belirten Lam, kararın ardında hiçbir siyasi etkenin bulunmadığını kaydetti.

İngiltere’de Covid-19 Önlemlerine Dönüş

İngiltere'nin kuzeyinde korona virüs vakalarındaki artış nedeniyle 4 milyon kişi yeniden tecrit altına alınırken, Başbakan Boris Johnson, ülkedeki normalleşme sürecinin askıya alındığını duyurdu. Dünya genelinde etkisini arttırmaya devam eden koronavirüs salgını nedeni ile birçok ülke kısıtlamaları geri getirmeye başladı. İngiltere'nin kuzeyinde artan vaka sayıları ikinci dalga korkusuna neden olurken, 4 milyon kişi tekrar tecrit altına alındı. Başbakan Boris Johnson, yaptığı açıklamada normalleşme sürecinin durdurulduğunu duyurdu. Lancashire, Batı Yorkshire ve Greater Manchester bölgelerinde sert tecrit kuralları geri getirildi.

Sağlık Bakanı Matt Hancock yaptığı açıklamada, Manchester'da yaşayanlar ile Doğu Lancashire ve Batı Yorkshire'ın bazı bölgelerinde aynı hane halkından olmayan kişilerin kapalı alanlarda buluşmasının yasakladığını duyurdu. Hancock, “Hanelerin bir araya geldiğini ve sosyal mesafe eksikliğinin yükselen koronavirüs vakalarının nedenlerinden biri olduğunu gördük ve ülkeyi güvende tutmak için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Hancock, geçtiğimiz günlerde Avrupa’da ikinci dalganın başladığını söyleyerek, Akdeniz ülkelerinden ve özellikle İspanya'dan gelenlerin kendilerini tecrit etmeleri gerektiğini belirtmişti. Başbakan Johnson, ilk lokal karantina uygulanan Leicester şehrinde vaka sayılarında azalma olsa da ikinci dalga konusunda dikkatli olunması gerektiği konusunda uyardı. İngiltere'de şu ana kadar 303 bin 181 koronavirüs vakası tespit edilirken, salgında 46 bin 119 kişi ise hayatını kaybetti.