Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (10-16 Ağustos 2020)

SDE Editör
17 Ağustos 2020 15:06

Belarus’ta Sokak Hareketleri Sürüyor

Belarus’ta yeniden cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Aleksandr Lukaşenko, seçimlerde kendisini destekleyenlere ülkede değişim ve yeni reformlar vaat etti.

Seçimlerin ardından başkent Minsk’te düzenlenen iktidar karşıtı gösterilerin ardından bugün de Lukaşenko taraftarları meydanlara indi.

Lukaşenko, burada kendisini destekleyenlere hitaben yaptığı konuşmada, "Özgürlük istiyor musunuz? Bana ne çeşit bir özgürlük istediğinizi söyleyin. Değişim mi istiyorsunuz? Neyin değişmesini istiyorsunuz? Hep birlikte neyi değiştirelim? Reformlar mı istiyorsunuz? Bana ne istediğinizi söyleyin, onları hemen yarın hayata geçireyim.” diye konuştu.

İktidar karşıtı gösterilere atıfta bulunan Lukaşenko, kendisini desteklemeye gelenlere teşekkür etti ve “Sizden beni korumak için buraya gelmenizi istemedim, ama siz yine de bunun için geldiniz. Sizler, ülkenizi, bağımsızlığınızı, eşlerinizi, kardeşlerinizi ve çocuklarını korumak için geldiniz.” ifadesini kullandı. Vatandaşların kötüye giden yazgısını iktidarı boyunca değiştirdiğini iddia eden Lukaşenko, “1990’lı yılları hatırlıyorum, işçiler, bu meydanlara gelip nasıl karınlarını ve çocuklarını doyuracaklarını sorguluyordu. Bunların hepsini pencereden bakarak izlemiş ve sizlere yardım etmeye ve ülkenin yazgısını değiştirmeye yemin etmiştim. Sizler genç ve tecrübesiz birisi olarak ülkenin sürüklendiği felaketi durdurmamı istemiştiniz. Biz bunu başardık. Atalarımızın hayallerini gerçekleştirdik. Ülkemiz tarihinde ilk defa bağımsız ve egemen bir ülke inşa ettik” dedi.

Belarus’ta cumhurbaşkanı seçimini Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasına yönelik protestolarda, yaklaşık 7 bin kişi gözaltına alınmıştı. Seçimlerin “hileli” ve “adil olmadığını” savunanların gösterisi 6 gün sürdü. Belarus Merkez Seçim Komisyonundan yapılan açıklamada, cumhurbaşkanı seçimlerini Aleksandr Lukaşenko’nun yüzde 80,1 oyla kazandığı, en yakın rakibi Svetlana Tikhanovskaya'nın oylarının ise yüzde 10,12'de kaldığı duyurulmuştu.

BM’den Afrika için Uyarı

Birleşmiş Milletler (BM), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin Afrika'da gıda sorununu artırdığı ve bunun gelecek yıl da devam edeceği uyarısı yaptı.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Afrika Bölgesi Direktörü Paul Akiwumi, yaptığı yazılı açıklamada, Afrika'da mevsimsel değişimler ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle gıda sorunu yaşandığını ve buna Kovid-19 salgını etkilerinin eklendiğini belirtti.

Akiwumi, "Kovid-19 krizi, ticaret, taşımacılık ve üretim gibi sektörleri direk olarak olumsuz etkiledi" ifadelerini kullandı.

Birçok Afrika ülkesinde ticari ve ekonomik faaliyetlerin zarar gördüğünün altını çizen Akiwumi, "Kısıtlamaların başladığı mart ve haziran ayları arasında Kovid-19 kaynaklı panikle özellikle tahıl ürünlerine talep gıda fiyatlarını arttırdı" açıklamasını yaptı.

Akiwumi, Kenya ve Sudan gibi hükümetlerin vergi indirimi ve ihracat kısıtlaması gibi adımlarla gıda fiyatlarındaki artışı durdurmaya çalıştıklarını kaydetti.

Kovid-19 tedbirlerinin gıda sorununa neden olduğunu aktaran Akiwumi, "Hükümetlerin salgınla mücadelede sokağa çıkma yasağı, seyahat kısıtlaması ve sosyal mesafe gibi kuralları uygulaması da gıda krizini arttırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kısıtlamalardan en fazla etkilenen kesimi düşük gelir sahibi ve kayıt dışı ekonomide çalışan kişilerin oluşturduğuna işaret eden Akiwumi, Afrika'da gıda sorununun gelecek yıl da devam etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Tayvan-ABD Arasında Savunma İşbirliği

ABD ile Çin arasında birçok alanda gerginlik sürerken, Tayvan Amerikan savunma devi Lockheed Martin ile F-16 uçakları için anlaşma imzaladı. Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, Lockheed Martin ile Tayvan'ın 90 adet F-16 uçağı için anlaşmaya vardığı duyuruldu. Anlaşma kapsamında programın 2026 yılına kadar tamamlanmasının planlandığı belirtildi. Bu gelişmenin Çin ile ABD arasında gerginliğin yaşandığı dönemde gelmesi dikkati çekti.

Almanya’dan Kovid-19 için Riskli Bölge Uyarısı

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükümeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsü (RKI), riskli bölgeler listesini güncelledi. Buna göre, Kovid-19 vakalarının artması sebebiyle İspanya ve Balear Adaları riskli bölgeler ilan edilirken Kanarya Adaları ise listenin dışında tutuldu. Listede ABD, Rusya, Mısır, İsrail ve Türkiye dahil 130 ülke riskli bölge kategorisinde bulunuyor. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Lüksemburg, Bulgaristan ve Romanya’daki çok sayıda bölgenin yanı sıra Belçika’nın Anvers kenti de riskli bölgeler arasında yer alıyor. Riskli bölgelerden Almanya'ya dönenlerin, negatif Kovid-19 testi sunamadıkları takdirde 14 günlük karantinaya girmeleri gerekiyor. Almanya’da yeni vaka sayıları artmaya devam ediyor. RKI'nin verilerine göre, Almanya'da Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 1449 artarak 221 bin 413’e yükseldi. Yeni vaka sayıları 12 Ağustos'ta 1226, dün de 1445 olarak açıklanmıştı. Ülkede Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 14 artarak 9 bin 225, bugüne kadar iyileşen hasta sayısı ise 200 bin 200 oldu. Almanya’da günlük vaka sayıları mayıs başından sonra ilk kez geçen hafta 1000’in üzerine çıkmış, bu durum da endişeye yol açmıştı.

Siyasetçiler ve uzmanlar, ülkede Kovid-19 vaka sayılarının artma sebebi olarak, tatilden dönenlerin virüsü ülkeye taşımaları ve mesafe kuralına uyulmayan kutlamaları göstermişti.