Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (3-9 Ağustos 2020)

SDE Editör
11 Ağustos 2020 19:28

Hafta içerisinde iç güvenlik harekât alanlarında Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birliklerimiz, Emniyet Özel Harekât Polislerimiz sorumluluk alanlarında yurt içinde ve yurt dışında operasyonlarına devam ettiler.

Yurt içinde operasyonlar ağırlıklı olarak Kırsal alanda PKK terör örgütüne karşı devam ederken şehirlerde ve meskûn mahallerde KCK ve FETÖ’ye karşı Emniyet TEM şube Müdürlükleri ve Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından icra edildi.

Sınır ötesi operasyonlar Kara Kuvvetleri birliklerimiz tarafından Irak’ın kuzeyinde Zap Nehrinin doğusunda ve batısında zaman zaman hava destekli olarak devam ediyor. Birliklerimiz sınırlarımızın dışında 18-30 km derinlikte kalıcı üsler teşkil ettiler. Operasyonlar bu üslerden devam ediyor.

Suriye Barış Pınarı Harekât Bölgesi olan Resulayn-Telabyad şehir merkezleri ve kırsalda sağlanan huzur ortamı devam ediyor. Şehirlerde sağlanan huzur ortamını bozmak için sızma girişiminde bulunan PKK/YPG’li teröristler komandolarımız tarafından etkisiz hale getiriliyor.

Fırat Kalkanı harekât bölgesi olan Cerablus-El Bab’da sağlanan huzur ortamı devam ediyor.

Afrin’de Zeytin Dalı Harekâtı ile sağlanan huzur ve güven ortamı devam ederken PKK /YPG’li teröristler Tel Fırat bölgesinden yaptıkları roket ve havan atışları ile bölgeyi taciz ediyor.

Sınırda konuşlu top ve obüslerimizin anında yaptığı etkili atışlarla burada bulunan terör mevzileri imha ediliyor. İdlib’de 5 Mart’ta Türkiye ile Rusya arasında Moskova yapılan görüşmede sağlanan ateşkese genellikle uyulurken bölgede bulunan rejim güçleri ve İranlı milisler ile SMO güçleri arasında zaman zaman şiddetlenen çatışmalar yaşanıyor. TSK ateşleri ile SMO güçlerine destek veriyor. Bölgede bulunan radikal unsurlar HTŞ, Huras-El Din, Ahrar-ur Şam ve Türk İslam Partisi gibi gruplar henüz ağır silahlarını teslim etmedi. İdlib’deki gerginlik her an sıcak çatışmaya dönecek şekilde devam ediyor. Bölgede rejim ve TSK güçlerini takviye etmeye devam ediyor. ABD PKK/YPG kontrolünde bulunan bölgelerde özellikle Deyrezzor’da petrol çıkarmak için ABD’li bir petrol şirketinin anlaşma imzalanması Türkiye’nin tepkisine neden oldu. Türkiye Suriye’nin zenginliklerinin Suriye halkına ait olduğunu Dışişleri Bakanlığınca ABD’ye iletti. Bölgede PKK /YPG’nin petrol çıkarıp satması terör örgütünün maddi açıdan güçlenmesine ve modern silahlara sahip olmasına neden olacaktır. ABD ise PKK /YPG’ye sağladığı maddi desteği buradan ürettiği petrolden karşılamaya çalışıyor.

Libya’da Türkiye’nin destek verdiği UMH güçlerinin ilerleyişleri Sirte-Culfa hattında durdu. ABD henüz tarafını net olarak açıklamadı. Rusya ise bölgede bulunan Wagner güvenlik şirketi savaşçıları ile Hafter direnmeye devam ederken UMH yetkilileri ile de diyaloğa devam ediyor. Mısır, BAE, Fransa, Suudi Arabistan Hafter’e örtülü ve açık destek vermeye devam ediyorlar. Türkiye UMH güçleri tarafından ele geçirilen Vatiyye Hava alanının onarımına devam ediyor. Tamiratı kısmen tamamlanan Vatiyye Havaalanına TSK’ya ait C-130 uçakları uçuşlarını yaparak lojistik destek sağlıyorlar. Libyalı Harp Okulu öğrencilerinden Türkiye’de askeri eğitimlerini tamamlayan 200 subay adayı eğridir dağ Komando okulundaki Komando eğitimlerine devam ediyorlar. Bu subay adayları eğitimlerini tamamlamayı müteakip Libya’ya dönerek UMH ordusunda görevlerine başlayacaklar.

TSK ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri arasında Azerbaycan’da icra edilen müşterek tatbikat sona erdi.

Mısır ile Yunanistan hafta içerisinde MEB anlaşması imzaladılar. Türkiye bu anlaşmayı tanımadığını açıkladı. Yunan muhalefeti yapılan anlaşma nedeniyle Hükümeti tenkit etmeye devam ediyor. Türkiye’nin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmaları yeniden başladı. Türkiye KKTC’de deniz üssü kurmak için keşif çalışmalarını hızlandırdı. Muhtemelen Girne-Magosa arasındaki bir bölgede deniz üssü arazisi seçilecek.

KKTC 47 yıldır kapalı bulunan Maraş bölgesini tekrar turizme ve yerleşime açmak için çalışmalarını hızlandırdı. Hafta içerisinde KKTC Başbakanı Maraş'ın açılmasına yönelik çalışmaların sonuna gelindiğini açıkladı.

Türk güvenlik güçleri Somali’de Somali güçlerini eğitmeye devam ediyor.

Afganistan’da Taliban ile Afganistan Hükümeti arasında görüşmeler devam etmesine rağmen henüz bir anlaşma imzalanmadı. Amerika’nın Afganistan’da 4 bin 500 askeri kaldı. ABD güçlerini bölgeden kademeli olarak çekti. Hafta içerisinde de 2 bin 500 askerini çekmişti.

Beyrut limanında 4 Ağustosta meydana gelen patlamada 100den fazla kişi hayatını kaybetti,300 bin kişi evsiz kaldı.