Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (27 Temmuz-2 Ağustos 2020)

SDE Editör
04 Ağustos 2020 17:40

Hafta içerisinde iç güvenlik harekat alanlarında Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birliklerimiz, Emniyet Özel Harekât Polislerimiz sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Yurt içinde operasyonlar ağırlıklı olarak Hakkari-Van kırsalı ile Tunceli kırsalında Kutuderesi Ali boğazı bölgesinde icra edildi. Emniyet TEM şubesi ile Cumhuriyet Başsavcılıkları askeri ve sivil bürokraside FETÖye karşı operasyonlar icra ettiler. Ayrıca şehir merkezinde PKK/KCK terör örgütüne karşı yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlar oldu. Sınır ötesinde ırakın kuzeyinde ve Suriyede Barış pınarı harekat bölgesinde Afrinde, İdlibde sağlanan huzur ve güven ortamını bozmaya yönelik PKK/YPG terör örgütünün sızma girişimleri komandolarımız tarafından önlendi. Libyada UMH güçlerine verilen eğitim, teşkilatlanma ve ateş desteğine devam edildi. Bölgede görevli unsurları mızın lojistik desteğini sağlamak için ankaradan kalkan C 130 tipi askeri uçağımız Vatiyye Hava Alanına güvenli iniş yaparak görevini icra etti.

Yurt içindeki operasyonlar

İçişleri Bakanlığınca, Jandarma Genel Komutanlığınca Ağrı-Iğdır-Kars arasındaki kırsal alanda Yıldırım-3 Ağrı Dağı operasyonu icra edildi. Hakkari ili Yüksekova ilçesinde yürütülen Yıldırım-2 Cilo operasyonunda çok sayıda hafif ve ağır silah mühimmatı ele geçirildi.

Şırnak'a PKK/KCK FETÖ/PDY terör örgütüne karşı yapılan operasyonda 6 kişi gözaltına alındı.

Azerbaycan-Türkiye ortak tatbikatı için 1 tabur görev kuvveti ve silahlı helikopterler askeri uçakla Bakü’ye intikal etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik operasyonunda haklarında gözaltı kararı bulunan 68 kişiden 41’i yakalandı

Emniyet Genel Müdürlüğünün yaptığı ikna çalışmaları sonucu 1 terörist teslim oldu. Ocak-Temmuz döneminde teslim olan terörist sayısı 113 oldu.

Jandarma Genel Komutanlığınca Tunceli’de Yıldırım-4, Munzur operasyonu icra edildi.

Siirt ili Baykan kırsalında yapılan operasyonda çok miktarda hafif ve ağır silah mühimmatı ele geçirildi.

Diyarbakır’da DEAŞ üyesi 9 şüpheli gözaltına alındı. Bayramda Diyarbakır’da yapılmak istenen eylem önlendi.

Şırnak ili sınırlarında bulunan Gabar Dağı’nda icra edilen operasyonda 4 PKK/KCK’lı terörist etkisiz hale getirildi. 5 terörist Şırnak’ta güvenlik güçlerine teslim oldu.

Mardin ili Dargeçit ilçesinde köy yoluna döşenen EYP güvenlik güçlerince tespit edilerek etkisiz hale getirildi.

Sınır Ötesi Operasyonlar

Irak’ın kuzeyinde TSK’nın Sidekan-Bredost-Hakurk istikametinde 27 Mayıs 2019’da başlattığı operasyonları bu istikametlerde teşkil ettiği kalıcı üslerden nokta operasyonları şeklinde devam ediyor.

TSK’nın Zap batısında başlattığı operasyonları Sinat-Haftanin-Begova-Batufa-Kanimasi bölgelerinde oluşturduğu kalıcı üslerden Metina-Gara-Avaşin-Basyan-Zap bölgelerinde istihbarata dayalı hava destekli nokta operasyonlar şeklinde devam ediyor.

Suriye’de Barış Pınarı harekât bölgesinde Resulayn-Telabyad’da sağlanan huzur ortamını bozmaya yönelik PKK/YPG’li teröristlerin eylemleri komandolarımız tarafından önlendi. Teröristler etkisiz hale getirildi.

Afrin’de sağlanan huzur ortamı devam ediyor. Zaman zaman Telrıfat’tan bölgeye yapılan tacizler TSK tarafından önleniyor. Tacizde bulunan teröristler etkisiz hale getiriliyor.

İdlib’de sağlanan huzur ortamı devam ediyor. İranlı milisler ve rejim güçleri ile SMO güçleri arasında kısa süreli çatışmalar yaşanıyor. TSK bölgede bulunan unsurlarını takviye etmeye devam ediyor. Rus ve TSK bölgedeki devriye faaliyetlerine devaö ediyor. Devriye görevi M-4 Karayolunun tamamında icra edildi. Rus askerlerinin zaman zaman bölgede tacizlere maruz kalması nedeniyle bu haftaki devriye faaliyetini icra etmediler. İdlib-Türkiye sınırında Türk Kızılayı kalıcı barınma alanları yapmaya devam ediyor. İdlib’de henüz tam bir ateşkes sağlanamadı. Bölgedeki en güçlü örgüt HTŞ ve Hurras El Din adlı örgütler henüz ılımlı muhalifler safına geçmedi. HTŞ elemanlarını tek komuta merkezinden emir almaları yönünde teşkilatlandırdı.

Libya’da UMH güçlerinin taarruzları Culfa-Sirte hattında durdu. Libya’da ateşkesin devamı ve bölgedeki huzurun sağlanması için Türkiye-Rusya arasında heyetler arası görüşme Ankara’da yapıldı. Müteakip görüşmenin Rusya’da yapılması yönünde karar alındı. Tükriye’nin bölgede bulunmasından rahatsız olan Fransa Mısır arasında ve Mısır BAE, Suudi Arabistan arasında görüşmeler yapılıyor.

TSK bölgedeki unsurlarını ve Vatiyye Havaalanı’nı hava savunması için bölgedeki hava savunma gücünü takviye etti.

Vatiyye Havaalanı’nı tamiratı yapılan pistine TSK C-130 uçağı ikmal için uçuşlarına devam ediyor. Bölgedeki aşiret güçlerini taraflarına çekmek için UMH ve Hafter güçlerinin çalışmaları devam ediyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tatbikatı ve hidrokarbon sondaj çalışmaları devam ediyor. Türkiye ve Yunanistan arasında zaman zaman gerilimler yaşanıyor. Türk F-16’ları Meis Adası üzerinde aralıklarla 3 saati bulan uçuşlar gerçekleştirdi.

TSK ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan’da silahlı helikopterlerin İHA ve SİHA’ların da kullanıldığı tabur görev tatbikatı icra ediyor.

TSK topçu birlikleri Serakib beldesinde bulunan rejim mevzilerini zaman zaman vuruyor.

ABD uluslararası hukuka aykırı olarak PKK/YPG ile ABD’de yerleşik Delta Crescent Energy LLE arasında petrol çıkarmak için anlaşma imzalanmasına göz yumdu. Türkiye bu durumun Suriye halkına ait doğal kaynakların terör örgütünün eline geçmesi anlamına gelmesi nedeniyle kabul edilemez olduğunu açıkladı.