Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (17-23 Ağustos 2020)

SDE Editör
24 Ağustos 2020 00:00

Hafta içerisinde Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birliklerimiz, Emniyet Genel müdürlüğü unsurları sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birlikler zaman zaman geçici  köy korucularını da operasyonlarda kullandılar.

 • Emniyet Genel müdürlüğüne bağlı TEM Şube Müdürlüğü ekipleri şehirlerde PKK/KCK, FETÖ ve DHKP-C'ye karşı operasyonlar icra ettiler. İstanbul’da DHKP-C'ye karşı yapılan operasyonda el bombaları ve bomba yapımında kullanılan patlayıcılar ele geçirildi. Operasyonda 12 kişi gözaltına alındı. Yılbaşından itibaren terör örgütlerine yönelik büyük ve küçük çapta yapılan operasyonlarda 4542'si PKK/KCK, 11 bin 67'si FETÖ, 1346 DEAŞ ve 336'sı sol terör örgütleri ile irtibatlı olmak üzere 17 bin 291 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 2 bin 902'si tutuklandı.
 • Güvenlik güçlerince 142 terörist ölü, 360 terörist ise sağ olarak ele geçirildi. 209 terörist teslim oldu. Toplam 711 terörist etkisiz hale getirildi. Bunlardan 506sı PKK’lı, 186sı DEAŞ, HTŞ, El Kaide, 19unun ise sol terör örgütü mensubu olduğu tespit edildi. Teröristlerin kullandığı 514 sığınak, barınak ve mağara imha edildi. Yurt içinde operasyonlar Bingöl, Ağrı Dağı ve Amanoslar bölgesinde devam ediyor.
 • HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki evlat nöbetinde 1 yıl geride kaldı. Bu süre içerisinde 17 aile çocuğuna kavuştu. Ailelerin nöbetleri devam ediyor.
 • Sınır ötesinde Irak’ın kuzeyinde Sidekan-Bredost-Hakurk-Kandili istikametinde, Sinat-Haftanin bölgesinde Pençe-Kaplan operasyonları devam ediyor. Birliklerimiz bu bölgede kalıcı üsler oluşturdu. Operasyonlar bu üs merkezlerinden devam ediyor.
 • Suriye Barış Pınarı operasyon bölgesinde sağlanan huzur ortamını bozmak için Kırsal alandan şehir merkezlerine girerek eylem yapmak isteyen PKK – YPG’li teröristler komandolarımız tarafından etkisiz hale getirilmeye devam ediyor.
 • Zeytin Dalı harekatı ile kontrol altına alınan Afrin ve Fırat Kalkanı harekatı ile kontrol altına alınan Cerablus, El Bab’da sağlanan huzur ortamı devam ediyor.
 • İdlib’de 5Mart’ta Rusya Türkiye arasında yapılan görüşmelerle ateşkes sağlanan bölgede zaman zaman rejim milisleri ile SMO güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Türkiye bölgedeki güçlerini takviye etmeye devam ediyor.
 • Türk ve Rus askerleri bölgede 29.devriye görevini icra ettiler. Devriye görevi sırasında bölgede bulunan radikal unsurlar konvoyların geçiş güzergahlarında uzaktan kumandalı tuzak kullanarak zayiat verdirmeye çalışıyorlar. Bu radikal gruplar henüz ağır silahlarını teslim etmediler. Türkiye - Rusya arasında görüşmeler devam ediyor.
 • Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri devam ediyor. Yunanistan ve Fransa Türkiye’nin faaliyetlerini engellemek istiyor. AB ve ABD’de girişimlerde bulunuyorlar.
 • Libya Başbakanı Faris Es Serrac ülkedeki tüm askeri güçlerin derhal ateşkes ve operasyonlarını durdurmaları talimatını verdi. Serrac fiili ateşkesin Sirte ve Cufra’nın silahtan arındırılmış bölge olması gerektiğini de açıkladı. Yabancı paralı askerlerin ve Hafter’in de Libya’dan çıkması gerektiğini söyledi. Libya ordusunda görev yapan 250 astsubay adayı Eğridir'de Komando eğitimi görüyor.
 • Afganistan’da Afgan Hükümeti ile Taliban arasında ateşkesin sağlanması için görüşmeler devam ediyor. Henüz bir anlaşma sağlanamadı.
 • Hindistan Keşmir’den 10 bin askerini geri çekti.
 • ABD Başkanı Trump YPG ile yapılan petrol anlaşmasını geliştireceklerini söyledi.
 • ABD’li Delta Enerji LLC şirketi Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK ile petrol anlaşması imzalamıştı.
 • BAE Yunanistan ile yapılacak tatbikat için Girit Adasına F-16 uçakları gönderdi.
 • İran BAE’ye ait bir gemiye el koyarak mürettebatını  gözaltına aldığını açıkladı. Basra körfezinde gerginlik devam ediyor. HAVELSAN Genel Müdürü görev verilirse S400 sistemlerini hava kontrol sistemleri ile uyumlu hale getirebileceklerini söyledi. "HAVELSAN bunu yapabilecek kapasitede" dedi.