Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (3-9 Ağustos 2020)

SDE Editör
10 Ağustos 2020 21:27

Muharrem İnce ve Yeni Parti tartışmaları

Muharrem İnce’nin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalardan sonra onun kuracağı yeni partiye yönelik tartışmalar gündemde yer almaya başladı. CHP içerisinde de süren bu tartışmalar bir yandan İnce’yi dışlamaya devam ederken diğer taraftan onun kazanılması gerektiği üzerinden işliyor.

İnce: Önümüzdeki Haftayı bekleyin!

İnce, Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak kendini hain ve bölücü olarak tanımlayanların kimler olduğunu açıklayacağını söyledi. Birçok “ipe sapa gelmez adam”ın kendisi hakkında açıklamalr yaptığını söyleyen İnce, bunların hepsine yönelik açıklamalarını önümüzdeki hafta açıklayacağını söyledi. İnce %30 ile bıraktığı partiyi %51’e taşıyacağını belirten İnce, Eylül ayından itibaren tüm Türkiye’yi dolaşarak insanlarla görüştükten sonra neye karar vereceğini açıklayacağını belirtti.

Bahçeli’nin Muharrem İnce'nin açıklamalarına dair görüşleri

Bahçeli açıklamasında şunları kaydetti; “Siyasi akıl gayri milli olunca bu CHP'nin başına gelmedik de kalmaz. Sayın Muharrem İnce, ince ince siyasi hedeflerini dokuyor, bu da CHP yönetiminin kanına dokunuyor. CHP'de sular durulmaz. nitekim kaynayan tencere kapak tutmaz. CHP'yi saat gibi kuranlar, sabırla kurgulayanlar Türkiye'nin karşısına kurşun asker gibi dikenler boş durmuyor.”

Kılıçdaroğlu ve CHP içinde İnce’nin çıkışlarına karşı çıkan bir grup ise, İnce’nin bu çıkışını ihanet olarak niteliyor. CHP içindeki bu tür bir tartışmanın partiye olumlu şekilde yansımasından bahsetmek  mümkün görünmüyor.

Bahçeli’nin Akşener’e, “evine dön” çağrısı

MHP lideri Bahçeli’nin Akşener’e evine dön çağrısıyla partisine çağırması, Akşener tarafından olumsuz bir şekilde karşılandı. Bahçeli Akşener’in Ayasofya Camii ziyareti sonrası şöyle bir açıklama gelmişti:

"Akşener'in ittifakının yürümeyeceğini görüp evine dönmesi doğru, tutarlı bir davranış olacaktır. Ayasofya ziyareti memnuniyet vericidir. Kendisi adına hayırlı bir gelişmedir. Zillet İttifakı'nın üç asıl ortağından ikisinin, yani CHP ile örtülü ortak HDP'nin Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif'e menfi yaklaşımı ortadadır. Ancak İYİ Parti Genel Başkanı son hareketiyle onlardan ayrışmış, ayrı düşmüştür. Meral Hanımın kendisi adına hayırlı bir gelişmedir."

Akşener, Bahçeli’nin açıklaması sonrası konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede "Bahçeli kendi ortağıyla ilgilensin. Siyasi magazin konularından konuşmayı siyasi nezaketle hiç bağdaştırmadığımı söylemek isterim" ifadelerini kullandı.

Akşener’e bir davet de Erdoğan’dan

"Bahçeli'nin daveti benim yadırgadığım bir davet değildir. O da olabilecek, en makul çizgide bir davettir. Temenni ederim ki birlik beraberliğin tesisine yönelik inşallah bir adım olabilir. Çünkü dağınıklıkta bir şey yok. Hele hele HDP'yle, terör örgütleriyle el ele olmak milli ve yerli olarak düşündüğümüz İYİ Parti'ye hiç uygun da düşmeyebilir. Bu sıkıntı hasebiyle böyle bir davet gerçekleşmiştir diye düşünüyorum."

Virüs yayılmaya devam ediyor

Bakan Koca: Temaslı kişilerin pozitif vakaya dönüşme oranları 1.3 kat arttı

Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından Türkiye’deki koronavirüsü salgını konusunda yeni veriler açıkladı. Koca, temaslı kişilerin pozitif vakaya dönüşme oranlarının Mayıs ayına kıyasla Türkiye genelinde 1.3 kat arttığını açıkladı. Koca, “Şanlıurfa 1,7, Ankara 1,6, Diyarbakır 1,4, Gaziantep 1,3 kat” diyerek vatandaşları uyardı. Sağlık Bakanı Koca, “Bu verilerden çıkarmanız gereken sonuç; maske, mesafe, temizlik uyarısıdır” dedi.