Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (27 Temmuz- 2 Ağustos)

SDE Editör
04 Ağustos 2020 13:36

Sosyal medya düzenlemesi meclisten geçti ve TBMM 1 Ekim’e kadar tatile girdi

Ak Parti tarafından hazırlanıp MHP ‘nin desteği alınan sosyal medya düzenlemesi meclisten geçti. Bu düzenleme ile artık Türkiye’de bir milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya platformları (facebook ve twitter gibi) ülkemizde temsilci bulundurmak zorunda kalacak. Bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilecek. Sosyal ağ sağlayıcı bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini BTK'ya bildirecek. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olması zorunlu olacak. Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK tarafından bildirimde bulunulacak. Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, BTK Başkanı tarafından 10 milyon lira idari para cezası verilecek. Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde 30 milyon lira daha idari para cezası verilecek.

İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren kanunla belirlenen süre içeresinde, bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı tarafından Türkiye'de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağ sağlayıcısına yeni reklam vermesi yasaklanacak. Bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna ilişkin para transferi yapılamayacak. Reklam yasağı kararının verildiği süre zarfında, yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 oranında daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Başvurunun kabulüne ilişkin hakim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90 oranına kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Hakim ikinci başvuru üzerine vereceği kararında, yüzde 50'den düşük olmamak kaydıyla, sunulan hizmetin niteliğini de dikkate alarak daha düşük bir oran belirleyebilecek. Bu kararlara karşı BTK Başkanınca itiraz yoluna gidilebilecek. Hakim tarafından verilen kararlar erişim sağlayıcılara bildirilmek üzere BTK'ya gönderilecek. Kararların gereği, bildirimden itibaren derhal ve en geç 4 saat içinde erişim sağlayıcıları tarafından yerine getirilecek.

Düzenleme ile özel hayatın gizliliğini ihlal eden herhangi bir durumda 'içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi için yapılan işlemler 48 saat içinde olumlu veya olumsuz olarak şikayet sahibine dönüş yapılmasıyla neticelenmek zorunda olacak.

Sosyal ağ sağlayıcılarına ilişkin düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından üç ay içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Kararın ardından Meclis 1 Ekim’e kadar tatile girdi. 

Sağlık Bakanı Koca: Tedbir eksikliği kaygı verici boyutlara ulaştı

Sağlık Bakanı, son günlerde artan vaka sayısı sonrası, tedbir eksikliği kaygı verici boyutlara ulaştı, diyerek tepki gösterdi. 2 Ağustos itibarıyla Türkiye'de son 24 saatte 987 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 18 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 232 bin 856, can kaybı ise 5 bin 728 oldu. İyileşenlerin sayısının 978’de kalması hasta sayısının iyileşenlerden daha fazla olması ile sonuçlandı. Bu rakamlar da Türkiye’de birinci dalga salgının henüz sona ermediğini ve vaka sayısındaki artışın ciddi boyutlara ulaştığını gösterdi. Eylül, Ekim gibi ikinci dalganın ortaya çıkacağını söyleyen uzmanlar Türkiye’de özellikle Kurban Bayramı sonrası vaka sayısının artması ile neticeleneceğini öngörüyorlar. Bu durumda okulların açılmasında nasıl bir yol izleneceği de tartışılan konulardan biri olarak ortada duruyor.

Muharrem İnce parti mi kuruyor?

15 Eylül'de yeni bir parti kuracağı belirtilen Muharrem İnce'den ortaya atılan iddialarla ilgili ilk açıklama geldi. Twitter'dan paylaşım yapan İnce 'Memleket için doğru olduğuna inandığım bir karar aldığımda kararımı açıklarım' dedi.