Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (17-23 Ağustos 2020)

SDE Editör
24 Ağustos 2020 00:08

Bahçeli Biden’a yüklendi: “Joe Biden, CHP'nin üst aklıdır”

MHP lideri, Biden’ın açıklamalarına yeteri kadar sert tepki vermedikleri gerekçesiyle muhalefet partilerine de yüklendi. Bahçeli'nin hedefinde özellikle CHP vardı.

MHP lideri, ''Muhalefeti desteklemekten bahseden bir emperyaliste muhalefetin mesajı cılız, çürük ve zorakidir. CHP’nin 37’nci Olağan Büyük Kurultayı’nda dostlarıyla iktidar olacağını ilan eden Kılıçdaroğlu'nun, dost kataloğunun hangi sayfasında Biden’ın bulunduğunu, bugüne kadar iki tarafın teyit ettiği aracılarla temas kurup kurmadığını açıklaması aziz Türk milletine namus borcudur. Joe Biden, CHP’nin üst aklıdır'' dedi.

Meral Akşener: “Benden özür dilensin”

İyi Parti Genel Başkanı Akşener. Bahçeli’nin daveti ve bu davetin Cb. Erdoğan tarafından da desteklenmesi sonrasında, kendisine yöneltilen bir soruya, kendilerinin bir dönem fetöcü bir dönem PKK’lı olarak tanıtılıp anıldıklarını bu sebeple de kendilerinden özür dilenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Akşener, güçlendirilmiş parlamenter sistem konusundaki görüşünden halen vazgeçmiş olmadığının da altını çizdi.

Google Türkiye’de ofis açıyor

Meclis'ten geçen düzenlemenin ardından ilk adım: Google Türkiye'de ofis açıyor

Sosyal Medya Yasası TBMM'de kabul edildikten sonra dikkat çeken bir son dakika haberi geldi. ABD'li teknoloji devi Google Türkiye'de ofis açmaya karar verdi. Halihazırda İstanbul Ticaret Odası’na da kayıtlı olan şirket, Türkiye’deki faaliyetlerini İstanbul bulunan bir plazadaki ofisi aracılığıyla yürütüyor. Yeni karar ile birlikte, sadece Google Ads ve pazarlama faaliyetleri değil, tüm operasyonlardan sorumlu olacak bir ofis açılacak. ABD'li teknoloji devi, Türkiye'de resmî olarak 2005 yılından bu yana 'Google Reklamcılık ve Pazarlama Limited Şirketi' adıyla faaliyet gösteriyor. İstanbul Ticaret Odası'na da kayıtlı olan şirket, Türkiye'deki faaliyetlerini İstanbul Levent'te bulunan bir plazadaki ofisi aracılığıyla yürütüyor.

Erdoğan'dan heyecanlandıran açıklama: “Cuma günü müjdeyi vereceğim “ (19.08 2020)

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile Ankara Sincan’da 400 milyon dolarlık yatırımla Kalyon Holding tarafından kurulan Güneş Teknolojileri Fabrikası açıldı. Başkan Erdoğan törende çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan, CHP'nin Doğu Akdeniz'de Yunan tezlerini savunmasını eleştirdi, kararlılık mesajı verdi. Erdoğan, "Nasıl 1 asır önce Sevr'i yırtıp attıysak, Doğu Akdeniz'de dayatılmaya çalışılan Sevr'e de boyun eğmeyeceğiz. Korsanlığa prim vermeyeceğiz." dedi. Erdoğan, konuşmasını heyecanlandıran sözlerle bitirdi. Erdoğan, "Cuma günü inşallah milletimize bir müjdeyi vermekle karşı karşıya olacağımızı düşünüyorum. Cuma günü inşallah bu müjdeyi tüm ülkemize vermek suretiyle yeni bir dönemin açılacağına da inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı: Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğal gaz bulduk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin heyecanla beklediği müjdeyi Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen törenle açıkladı. Erdoğan, Karadeniz'deki Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu duyurdu. Erdoğan, "Keşfedilen doğal gaz, çok daha zengin enerjinin yalnızca bir parçasıdır." diye konuştu.

Erdoğan, Karadeniz'de 320 milyar metreküp büyüklüğünde bir doğal gaz rezervi keşfedildiğini bildirdi. Erdoğan, 'Hedefi açıklıyorum' dedi, 2023'te Karadeniz doğal gazının milletin hizmetine sunulacağını belirtti. Erdoğan, bulunan enerjinin bölgedeki zengin kaynağın yalnızca bir parçası olduğunu söyledi, verilere dikkat çekti. Başkan Erdoğan, Akdeniz'den de müjde beklendiğini belirtti, "Masada ve sahada gereken cevabı alırlar" dedi.

“Şimdi müjdemi paylaşmak istiyorum. Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj gemimiz 20 Temmuz 2020'de Tuna-1'de başladığı çalışmasında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Kendisini Boğaz'dan uğurladığım günü hatırlıyorum. Hamdolsun neticeye de, keşfe de ulaştık. Fatih sondaj gemimiz ismine yakışır şekilde hepimizi gururlandırdı.

Daha önce Tuna-1 olarak adlandırılan Sakarya arama alanında tüm çalışmalar tamamlandı. Aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin muhtemel olduğu görülüyor. Çok daha zengin kaynağın bir parçasıdır.

Yıllarca enerjide maddi ve manevi sıkıntılar çekmiş bir ülke olarak geleceğe daha güvenle bakacağımıza inanıyorum. Şimdi tespit kuyuları açacağız. İnşaat ve yapı işlerine geçeceğiz.

Şimdi hedefi veriyorum, 2023'te milletimizin kullanımına Karadeniz gazını sunmaktır. Fatih ve Yavuz gemilerimiz vasıtası ile Akdeniz ve Karadeniz'de 9 sondaj kuyusu çalışması yaptık. Benzer müjdeyi Akdeniz'den de bekliyoruz. Bakımda olan Kanuni'nin de faaliyete girmesi ile Akdeniz'deki çalışmalara hız vereceğiz. Her arayan bulamaz, ama bulanlar arayanlardır. Sakarya Gaz Sahası ile bismillah dedik. Allah'ın izni ile devamı da gelecektir.”

Ankara'da ikinci baro adımı

İstanbul’un ardından Ankara’da ikinci baronun kurulması için harekete geçildi. 10 derneğin bir araya gelerek yürüttüğü yeni baro çalışmaları kapsamında avukatlar 21 Ağustos tarihinde basın toplantısı düzenledi.

Yeni baronun kurucular kurulu üyesi Avukat Ali Aydın Akpınar, “Avukatlar mevcut yapıda savunmasızdır. Bu durum hukuk üretimini, özgür ve bağımsız savunmayı engelliyor. Kuracağımız baro, hukuk fakültelerinin müfredat programlarına, hukuk eğitimine katkı sunacak. Kuracağımız baro, gelişen ve değişen yasal mevzuat karşısında, meslek yaşına ve kıdeme bakılmaksızın meslek içi eğitimi sürekli ve zorunlu kılarak meslektaşlarımıza katkı sunacaktır” dedi.

Ankara Barosuna kayıtlı tüm avukatları yeni baroya katılmaya davet eden Akpınar, şöyle konuştu: “Ankara 2 No’lu Baroya mensup olmak isteyen meslektaşlarımız elektronik imzalarıyla girebilecekleri UHAP üzerinden kuruluş beyannamesini vermiş olacağımız baroya üye olmak istediklerini Türkiye Barolar Birliğine beyan edecekler ve Avukatlık Kanunu gereğince yeterli sayıya ulaşıldığında baro tüzel kişilik kazanacak ve Ankara 2 No’lu Baro faaliyetine hukuken ve fiilen başlayacaktır. Tüm meslektaşlarımızı kendilerinin sahibi olacağı bu baroya destek olmaya davet ediyoruz.”