Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (10-16 Ağustos 2020)

SDE Editör
17 Ağustos 2020 15:03

Muharrem İnce 13 Ağustos 2020 tarihinde kendi hareketine yönelik açıklamalarda bulundu. Bu açıklama merakla bekelniyordu çünkü CHP içinde kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verirken parti içindeki abzı isimlere yönelik de eleştiriler yapacağının işaretlerini vermişti. Bu açıklamalarda aşağıdaki hususlar dikkat çekti:

  • Amacı parti kurmak değil bir hareket başlatmak, Bin günde memleket hareketi.
  • Harekete 4 Eylül’de Sivas’tan başlayacak.
  • Sivas ve bu tarihin seçilemsi çok önemli bunlardan hareketle parti içindeki ve dışındaki Atatürkçülere de mesaj vermiş oldu.
  • Yaptığı şeyi bir hareket olarak tanımladı ama geziler sonrası halktan aldığı geribildirimlere bağlı olarak sürecin nereye doğru gideceğine dairde bir müphemlik ortaya koydu İnce. Çünkü bu hareket gezi sonrası bir partiye dönüşme olasılığına da sahip.
  • CHP’de yeni bir parti ve hareketin ortaya çıkması parti içinde yeni sorunları ortaya çıkaracaktır ancak zaten İnce’nin ekibinin ve ona müzahir grupların partinin üst kademelerinden soyutlanması halihazırdaki parti işleyişi üzerinde büyük bir sorun ortaya çıkarmayacaktır.
  • CHP’nin Cb. Seçimlerinde kendisine destek vermediği, bilgileri paylaşmadığı, kendisinin o gece hiç ortalıkta olmadığına dair yaptığı açıklamalar partinin yapısına yönelik anlamlı ve ciddi eleştiriler olarak kabul gördü.
  • İnce’nin açıklmalarına yönelik parti her bir açıklama ve iddia için ayrı bir açıklama yapmak zorunda kaldı.
  • İnce’nin çıkışından sonra M. Sarıgül’de Türkiye Değişim Hareketi adlı partiyi kuracağını belirtti. Aslında parti daha önce de kurulmuştu (2009) sonra bir yıl içinde faaliyetlerini sonlandırdı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde bu süreç hakkında açıklama yapılmaması kararı alındı. Hafta içi özel bir Tv kanalına konuşan M. Karayalçın dolaylı ve doğrudan Sarıgül’ün yaptıklarının partiye zarar verene açıklamalar olduğu ve partiyi düşünen, partiye gönül veren birinin bu tür bir açıklama yapmaması gerektiğini belirtti. Anlaşılan o ki CHP içinde her kanattan İce’nin açıklmalarına ve girişimine bir eleştiri söz konusu.

Bahçeli’den İnce’ye Atatürk’lü gönderme

Devlet Bahçeli, İnce’nin çıkışını zaten Atatürk ilkelerinden iyice uzaklaşan CHP’nin İnce ile Atatürkçülüğe dönüş yapacağını belirtti. İnce ise, Diyanet İşleri Başkanının hutbesini gerekçe göstererek Bahçeli’nin bu tür eleştiri yapamayacağını ima etti.

Ak Parti’nin 19. Kuruluş Yıldönümü

14 Ağustos 2020 tarihinde Ak Partinin 19. Kuruluş yıldönümü kutandı. Bu kutlamalarda Cb. Erdoğan Ak Parti için yazılan şiiri okudu. Şiirin ilk bölümü şu şekilde:

AY -YILDIZ ZİRVEDE, DESTAN KOPUZDA
TÜRKİYE AŞKIYLA GÜNE BİİZNİLLAH
AK PARTİ BİR CİVAN, ON DOKUZUNDA
YARINA BİSMİLLAH, DÜNE MAŞALLAH.
TEK VÜCUT, EL ELE, GÖNÜL GÖNÜLE
BİRLİĞE YÜRÜDÜ MUKADDES ÇİLE
GIPTA ETTİ SEVDAMIZ BÜLBÜLE GÜLE
YÜRÜNEN MÜBAREK İZE MAŞALLAH.

Konuşmasında Ak Partinin siyasal geçmişi hakkında da konuşan Erdoğan şunları söyledi: "26 Mart 1999 tarihinde Üsküdar'daki evimizden Pınarhisar Cezaevine doğru yola çıkarken bizi bağrına basan milletimizle birlikte o gün bir şey söyledik. Bu şarkı burada bitmez demiştik. AK Parti her şeyden ve hepimizden önce milletimizin partisidir. Biz bu partiyi milletimizle birlikte kurduk. Biz bu partiyi milletimizle birlikte büyüttük. Tüm icraatlarımızı milletimizle birlikte hayata geçirdik. Tüm saldırıları milletimizle birlikte göğüsledik. AK Parti tüm vatandaşlarımızın gönlüne dokunmuş bir partidir. AK Parti tüm hanelerde, tüm binalarda, tüm sokaklarda, tüm mahallelerde, tüm ilçelerde, tüm şehirlerde hizmeti olan, eseri olan bir partidir. AK Partinin hikayesi bir milletin aşk hikayesidir."

CHP’li Kocaeli belediyesinin camii açışılında belediye başkanı ve İyi Parti lideri Akşener’in başörtülü ve dua eden fotoğrafı (ki içinde dua eden Kılıçdaroğlu da vardır) Ak Parti’nin kamusal alanda dini sembol ve görünümleri ne kadar normal hale getirdiğinin bir işareti olarak yorumlanmıştır.

Tekrar 6284 Tartışması

Ak Parti’nin 19. Yıl dönümü toplantısında  Cb. Erdoğan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olarak, Ailenin temeline dinamit koyan hiçbir düzenleme meşru değildir, diyerek tartışmaya yeni bir yorum getirdi. İstanbul kriterlerine karşı Ankara kriterlerinin getirilebileceğini belirtti. Erdoğan konu ile ilgili şunları söyledi:

“Cennet annelerin ayakları altındadır. Ailenin temeline dinamit koyan hiçbir düzenleme meşru değildir. Tercüme metinler yerine artık kendi çerçevemizi kendimiz belirlememiz gerekiyor. Adına da ‘Ankara kriterleri’ der yolumuza devam ederiz. Kadınlarımıza sahip çıkmada geri duracak olursak, hiçbir zaman bu dünyada da ebedi âlemde de hesabını veremeyiz. Kadınlarımız lehine yaptığımız bunca düzenleme varken, tartışmayı değerlerimize düşmanlık aracı hâline dönüştürmeye çalışan bir avuç sapkına meydanı bırakmayacağız.”

Biden ne dedi? Ne demek istedi?

ABD'de 3 Kasım'da yapılacak seçimlerde Demokrat Parti'nin başkan adayı olan Joe Biden'in Aralık 2019’da Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki değerlendirmelerinin sosyal medyada paylaşılmasının ardından büyük bir tartışma başladı. Bir yandan CHP’nin dostlarının kimler olduğu gündemi meşgul ederken diğer yandan Türkiye’de siyasetin dizayn edilmesinde dış güçler metaforunun ne alma geldiği daha doğrusu bu metfaorun nasıl somut bir karşılığı olduğu bir kez daha gündeme geldi. Bu konuda en sert eleştirilerden biri D. Bahçeli tarafından verildi:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı devirmeyi hedeflemesi, bunu darbeyle değil de muhalefeti destekleyip seçim yoluyla yapılması gerektiğine vurgu yapması alçak bir plandır. Demokrasiye inanan hiç kimse böylesi korkunç ve şeytani bir emeli cevapsız ve karşılıksız bırakmayacaktır. Türkiye’nin ne kadar büyük ve derin bir beka sorununa maruz kaldığı iyice netleşmiştir. Dış mihrak tanımlamasının hayali değil hakiki ve sahici bir tespit olduğu somut şekilde tevsik ve teyit edilmiştir. Muhalefet partilerinin eften püften tepkileri, yasak savan açıklamaları, kuşkulu, kuruntulu ve karışık değerlendirmeleri tehdidin büyüklüğü göz önüne alındığında yetersiz niteliktedir. Sayın Cumhurbaşkanımızı devirme amacı, terör örgütleriyle birliktelik mesajı bilinmelidir ki, müttefiklik ve stratejik ortaklık örtüsünün altına asla gizlenemeyecek, çuvalı delen mızrak iki ülke arasındaki ilişkileri ağır şekilde zedeleyecektir. Türkiye tam bağımsız ve bağlantısız bir ülkedir. ABD’nin sömürgesi, örtülü operasyon sahası, tutsağı ve kolonisi kesinlikle olmayacaktır." Şeklindeki açıklmaları birlik ve beraberlik temasıyla devam etti. “Gün milli şuurun sancağı altında toplanma günüdür. Aksi halde bahse konu kategorideki herkes telafisi mümkün olmayan zan ve töhmet altında kalacaklardır. Kürt kökenli kardeşlerimizin de ABD’nin tuzak ve tahriklerine asla itibar etmeyecekleri tartışmasız inancımızdır. ABD’nin Başkan Adayı mertebesine ulaşmış müstevli artığının Türkiye üzerinde hesap yapması, siyasi ameliyatı aklından geçirmesi, kumpas peşinde koşması tam bir kokuşmuşluktur. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.