Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (24-30 Ağustos 2020)

SDE Editör
31 Ağustos 2020 18:14

Yurtiçi Piyasalar

Tüketici Güven Endeksi

Mevsim etkisinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya kıyasla %2,2 azalarak 59,6 oldu. Endeksin alt kırılımlarına bakıldığında gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Ağustos ayında %3,5 oranında azalarak 77,8 olurken genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ağustos ayında %3,3 oranında azalarak 79,5 oldu. Öte yandan Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi Ağustos ayında %2,5 oranında azalarak 59,5 oldu. Tasarruf etme ihtimali endeksi ise Ağustos ayında %8,8 oranında artarak 21,7’ye ulaştı.

Sektörel Güven Endeksleri

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %5,7 ve perakende ticaret sektöründe %0,2 artarken, inşaat sektöründe %2,3 azaldı. Ek olarak, Mayıs ayından bu yana artış trendini sürdüren mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranı, Ağustos’ta bir önceki aya göre 2,3 puan artarak %73 oldu.

Fitch not görünümü

Fitch geçtiğimiz Cuma günü, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit ederken, not görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirdiğini açıkladı. Kuruluş; döviz rezervlerinin azalması, zayıf para politikası kredibilitesi, negatif reel faiz oranları ve güçlü kredi teşviğinin etkisiyle yükselen cari açığın dış finansman risklerini artırdığını belirtirken, Türkiye ekonomisinin bu yıl %3,9 daralacağını, 2021 yılında ise %5,4 büyüyeceğini öngördü.

Karadeniz’de doğal gaz keşfi

Geçtiğimiz Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih sondaj gemisinin 20 Temmuz'da başladığı Tuna 1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz keşfettiğini ve gazı 2023'te kullanıma sunmayı hedeflediklerini açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Türkiye'nin yıllık doğal gaz tüketiminin 45- 50 milyar metreküp olduğunu belirterek söz konusu kaynağın ülkemizin yaklaşık 7-8 yıllık ihtiyacını karşılayabileceğini ve ekonomik değerinin 65 milyar USD civarında olacağını ifade etti.

Turizm verileri

Turizm Bakanlığı'ndan gelen verilere göre, Temmuz ayında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yıllık bazda %86 azalış kaydederek 933 bin kişi oldu. Ocak-Temmuz döneminde de ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %78 azalarak 5,44 milyon kişiye geriledi. Temmuz ayında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülke %21,4’lük pay ile Almanya olurken, onu %16,4 ile Ukrayna ve %8 ile İngiltere izledi. Öte yandan, Türkiye Otelciler Birliği tarafından yayımlanan verilere göre otel doluluk oranı Temmuz’da %31,4 seviyesinde gerçekleşti.

Yurtdışı Piyasalar

ABD Ekonomisi

ABD’de geçen ay 50,9 olan imalat PMI endeksi Ağustos’ta 53,6’ya yükselirken, hizmetler PMI endeksi de 50’den 54,8’e ulaştı. Öte yandan ABD’de tüketici güven endeksi Ağustos’ta 93 olan piyasa beklentilerinin oldukça altında kalarak 84,8 ile son 6 yılın en düşük seviyesine geriledi.

ABD'de dayanıklı mal siparişleri Temmuz ayında %11,2 oranında artarak %4,3 olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde artış kaydetti. Dayanıklı mal siparişlerinde Mayıs ayından bu yana kaydedilen artış, ABD’de özellikle otomotiv imalatı sektöründe hızlı bir toparlanma gözlendiğine işaret ediyor.

ABD'de Ticaret Bakanlığı tarafından Perşembe günü açıklanan revize edilmiş rakamlara göre ülke ekonomisi ikinci çeyrekte bir önceki üç aylık döneme göre yıllıklandırılmış olarak yüzde 31.7 küçüldü. ABD ekonomisinde yaşanan gerileme, Büyük Buhran'dan bu yana yaşanan en sert düşüşü işaret ediyor. Kişisel tüketim önceki çeyrekte yüzde 6.9 azalmasının ardından ikinci çeyrekte yüzde 34.1 düştü.

Fed para politikasındaki değişikliğe gidildi

Fed Başkanı Powell bu hafta gerçekleştirilen Jackson Hole sempozyumunda; Fed'in para politikasına yönelik yeni yaklaşımını sundu. Fed’in ortalama %2 oranında enflasyon hedefleyeceği, maksimum istihdam seviyesi hedefinin de geniş tabanlı ve kapsayıcı olacağı belirtildi. Fed'in %2'nin altında seyreden enflasyonu yükseltmek için atacağı adımların enflasyon bir süre %2 seviyesinin ılımlı düzeyde üzerine çıkana kadar devam edeceği ifade edilirken aşırı enflasyonist baskıların oluşması veya enflasyonun hedeflenen seviyenin üzerine çıkması halinde harekete geçmekten çekinmeyeceklerini söyleyen Powell, güçlü istihdam piyasasına odaklanacaklarını ve istihdam için sayısal bir hedef belirlemenin akıllıca olmadığına inandıklarının altını çizdi.

Euro Alanı Ekonomisi

Temmuz ayında 51,8 olan imalat PMI verisi Ağustos ayında 51,7 ile beklentilerin altında kaldı. Hizmetler PMI da Ağustos’ta bir önceki aya kıyasla 4,6 puan gerileyerek 50,1 oldu.

OECD ikinci çeyrek büyüme verisi

Bu yılın ilk çeyreğinde -%1,8 oranında daralan OECD ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde -%9,8 ile tarihinin en hızlı daralmasını kaydetti.