Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (5-11 Ağustos 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
11 Ağustos 2019 13:58

Yurtiçi Operasyonlar

İç güvenlik bölgesinde bulunan jandarma özel harekât, jandarma komando birlikleri ile bölgede görevli tugaylar sorumluluk alanlarında operasyona devam ettiler. Hafta içerisindeki operasyonlarda PKK terör örgütü ile bazı bölgelerde temas sağlandı.

Mardin’in Nusaybin ilçesi Bakok Dağlarında da operasyon sürüyor. Üçyol köyü yakınlarında askeri konvoyun geçişi sırasında el yapımı patlayıcı infilak etti. Saldırıda 3 asker yaralandı. Geçen hafta çıkan çatışmada 1 askerimiz şehit olmuştu.

Bakok Dağı’nda operasyon genişletilerek devam ediyor. Bölge terör örgütünün kritik noktalarından biri. Suriye sınırına yakın olması nedeniyle PKK tarafından tercih ediliyor. Terör örgütü ulaşımını bu yoldan sağlıyor. Teröristler Suriye’den Bakok Dağı-Cehennemderesi- Dicle Nehri’ni geçerek Gabar Dağına ulaşıyor. Bakok Dağı- Cehennemderesi-Dargeçit, Havan Dağı istikametini kullanarak ise Hasankeyf, Gercüş bölgesinden Batman bölgesine geçebiliyorlar.

Bakok Dağı’nda doğal mağaralar bulunması arazinin ormanlık olması teröristlerin kolayca barınmalarına ve gizlenmelerine imkân sağlıyor.

Bakok Dağındaki köyler terör olaylarından önce Yezidilerin yerleşim bölgesiydi. Ancak seksenli yılların sonunda köyler boşaltıldı Yezidi ailelerin çoğu Avrupa ülkelerine göç etti.

Siirt’in Baykan ilçesi sınırları içinde devam eden operasyonlarda teröristlerle sıcak temas sağlandı. 2 terörist ölü ele geçirildi.

Bingöl’de 4 PKK’lı terörist öldürüldü. Etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin gri listede terörden aranan Sezer Işık olduğu tespit edildi.

Diyarbakır’ın Lice, Kulp, Sason bölgesinde il jandarma komutanlığınca düzenlenen operasyonlarda örgüte ait sığınak barınak ve uyuşturucu yapımında kullanılan hintkenevirleri imha edildi. PKK’ya yardım eden 2 kişi ise gözaltına alındı.

Hakkâri’de Cilo Dağlarında da operasyonlar sürüyor. 2 terörist ölü ele geçirildi. Yüksekova’da ise 2 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu. 

FETÖ’nün MİT, TSK, Emniyet ve Yargıdaki yapılanmalarına karşı düzenlenen operasyonlarda örgütle ilişkisi tespit edilenler gözaltına alındı.

İzmir’de FETÖ’ye karşı yapılan operasyonda TSK Kripto yapılanmasında yer alan 12 muvazzaf asker gözaltına alındı.

Sınırötesi ve Uluslararası Operasyonlar

27 Mayıs’ta TSK tarafında Hakurk’ta başlatılan operasyon başarılı bir şekilde Derecik,Sidekan, Bradost bölgesi Diyana kuzeyi, Hacıümran kuzeyinde Kandil-İran sınırı istikametinde devam ediyor. Sınırda konuşlu top ve obüsler operasyona ihtiyaç anında ateş desteği sağlıyor. Ayrıca ihtiyaç anında F-16 uçakları ve silahlı helikopterler de operasyonda ateş desteği sağlıyor.

Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Kuzey Irak’ta Haftanin, Metina Dağı, Zap ve Gara Dağı bölgesinde tespit edilen PKK terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getiriyor. Teröristlere ait silah mevzileri, barınaklar imha ediliyor.

Hafta içerisinde icra edilen hava harekâtında 10 terörist öldürüldü.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, PKK/YPG’li teröristlerin Sincar(Şengal) bölgesini terketmesini istedi.

KDP’ye bağlı peşmergeler TSK’nın Şeladize ve Belinda boğazı üs bölgelerinin yakınlarına intikal ederek TSK ile birlikte operasyona katılmak için hazırlıklar yapıyor.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de polis merkezinde düzenlenen bombalı saldırıda 20 kişi öldü, 75 kişi yaralandı. Saldırıyı Taliban üstlendi.

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin elinde bulunan Mitiga Havalimanı çevresinde isyancı General Hafter güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanmaya devam ediyor.

Suriye’de İdlib bölgesinde ateşkes sağlanamadı. Rejim güçleri ateşkesi dinlemeyip yine bomba yağdırdı. TSK’ya ait gözlem noktaları ise görevlerine devam ediyor.

Münbiç Telrıfat bölgesinde PKK/YPG ile ÖSO güçleri arasında zaman zaman sızmalara yönelik çatışma haberleri geliyor.

Afrin’de ise Zeytindalı Harekâtı’nın ardından hayat normale döndü. Fakat Huzuru bozmak isteyen PKK/YPG’li teröristler bombalı eylemlerde bulunmak istediler. Ancak bu girişimleri TSK ve ÖSO tarafından engellendi. Teröristler daha çok halkın yoğun olduğu bölgelere motosikletlerle bombalı eylemler gerçekleştirmek istiyor.

ABD’de 2019 yılının başından bu yana 23 silahlı saldırı gerçekleşti. 131 kişi hayatını kaybetti. 2018 yılında gerçekleştirilen toplam sayıya ulaştı.

ABD’nin Teksas Eyaletine bağlı El paso kentindeki son saldırıda 22 kişi hayatını kaybetmişti.