Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (29 Temmuz-4 Ağustos)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
05 Ağustos 2019 13:55
 • İç güvenlik harekat bölgesinde görevli jandarma komando, jandarma özel harekat birlikleri ile komando tugayları sorumluluk bölgelerinde operasyonlarına devam etti. Hafta içerisinde Ağrı Tendürek Dağı’nda yapılan operasyonda çıkan çatışmada 2 terörist etkisiz hale getirildi. Şırnak ili sınırları içerisinde Cudi Dağı’nda devam eden operasyonda çıkan çatışmada 4 terörist etkisiz hale getirildi. Siirt ili Eruh kırsalında devam eden operasyonda teröristlerle çıkan çatışmada 2 terörist etkisiz hale getirildi. Adıyaman ili Sincik ilçesinde devriye görevi icra eden polis otosuna düzenlenen saldırıda yaralanan polis memuru şehit oldu. Bitlis ili Tatvan ilçesi kırsalında devam eden operasyonda 3 terörist etkisiz hale getirildi. Bölge genelinde operasyonlar devam ediyor.
 • FETÖ’ye karşı operasyonlar da sürüyor. İstanbul merkezli 30 ilde yürütülen FETÖ operasyonlarında 44’ü aktif görevde 64 kişi gözaltına alındı. Ankara ve Bursa merkezli yapılan FETÖ operasyonunda çoğu aktif görevde 23 astsubay gözaltına alındı. Polis, sivil ve asker bürokraside FETÖ operasyonlarına devam ediliyor.
 • İdlib bölgesinde gerginliğin artması üzerine teröristlerin muhtemel geçiş güzergâhlarını kontrol altına almak için Amanos Dağları’nda İHA’lar gözetleme uçuşları icra ediyor. Şemdinli ilçesinde bir terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • 27 Mayıs’ta Kuzey Irak’ta Hakurk bölgesinde başlatılan operasyon başarılı bir şekilde devam ediyor. Şimdiye kadar çıkan çatışmalarda 76 terörist etkisiz hale getirildi. Devam eden Pençe harekâtında ihtiyaç halinde F-16’lar silahlı helikopterler ve sınırda konuşlu top ve obüsler atışları ile destek veriyor. Pençe harekâtı başarılı bir şekilde devam ederken F-16 uçakları Avaşin, Basyan, Metina, Gara Dağı ve Zap bölgesine hava harekâtı düzenliyor. 17-19 Temmuz tarihlerinde yaklaşık 20 uçakla Kandil Dağı ve Karaçak Dağı’na yapılan hava harekâtında 34 terörist etkisiz hale getirildi.
 • Suriye’de Menbiç-Tel Rıfat arasında PKK/YPG’li teröristler ile ÖSO arasında sızmalara yönelik çatışmalar yaşanıyor.
 • Afrin bölgesi genelde sakin ancak PKK/YPG’li teröristler bölgede yaşayan halkın huzur ve güvenini bozmak için genellikle motosikletlerle bombalama eylemleri gerçekleştirmek istiyorlar. Ancak eylemi gerçekleştirmeden etkisiz hale getiriliyorlar. Afrin’de şehirde yaşam emniyetli bir şekilde devam ediyor.
 • İdlib bu hafta da bombalarla sarsıldı. Rejime bağlı uçaklar İdlib kırsalında hava harekâtı icra ettiler. Çoğu kadın ve çocuk 36 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’nin oluşturduğu gözlem noktalarına herhangi bir atış yapılmadı.
 • Fırat’ın doğusunda oluşturulacak güvenli bölge için ABD yetkilileri ile yapılan görüşmelerde herhangi bir anlaşma sağlanmadı. Türkiye bölgenin derinliğinin 40 km olmasını, bu bölgeden PKK/YPG’li teröristlerin silahlarını teslim ederek ayrılmasını ve bölgenin kontrolünün Türkiye’de olmasını istiyor. Bu bölgeden zaman zaman sınır ilçe ve köylerine taciz atışları oluyor. Ancak TSK unsurları anında misli ile cevap vererek tespit edilen PKK/YPG hedeflerini imha ediyor.
 • Libya’da UMH (Ulusal Mutabakat Hükümeti) ile isyancı General Hafter güçleri arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Türkiye BM’nin tanıdığı UMH’ye destek veriyor.
 • Afganistan’da Taliban Afgan güçlerine karşı saldırılarına devam ediyor. Taliban’ın saldırılarında ABD ve Afgan güçleri zaman zaman ağır kayıplar veriyor.
 • Sondaj gemilerimiz Kıbrıs açıklarında sondaj çalışmalarına devam ediyorlar. Savaş gemilerimiz bölgedeki devriye faaliyetlerine devam ediyor. Uçaklarımız zaman zaman KKTC’de keşif uçuşları icra ediyor. İHA’larımız bölgedeki uçuşlarına devam ediyor.
 • Çanakkale’den kalkan TB2 SİHA Ege Denizi sınırlarında gözlem görevini icra etmeye devam ediyor.
 • Nijerya’da Boko Haram terör örgütü cenazeden dönenlere saldırdı. Saldırıda 65 kişi hayatını kaybetti. Boko Haram terör örgütünün geçen hafta gerçekleştirdiği saldırıda ise 6 kişi hayatını kaybetmişti.
 • Afganistan’ın batısındaki Herat vilayetinde yol kenarına döşenen bombanın patlamasıyla en az 36 kişi hayatını kaybetti. 17 kişi de yaralandı. Taliban tarafından döşenen bombanın Afgan ve yabancı güçleri hedef aldığı yetkililerce açıklandı.
 • ABD Hürmüz Boğazı’na Alman askeri istedi. Alman Hıristiyan Demokratlar teklife olumlu yaklaşırken sosyal demokratlar teklife kuşku ile bakıyorlar.