Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (19-25 Ağustos)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
26 Ağustos 2019 17:54
 • Hafta içerisinde jandarma özel harekât, jandarma komando taburları ve bölgede görevli piyade tugayları ve komando tugayları sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Bu operasyonlarda birçok bölgede teröristlerle temas sağlandı ve PKK terör örgütüne mensup teröristler etkisiz hale getirildi.
 • TSK’nin sınır ötesinde Irak’ta ve Suriye’de başlattığı operasyonlar da devam ediyor.
 • Uluslararası operasyonlarda Libya’da UMH ile isyancı General Hafter güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.
 • Afganistan’da Taliban ile koalisyon güçleri ve Afgan güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.
 • ABD ve İran arasında Körfez’deki gerginlik devam ederken, Yemen’de terör saldırıları, Filistin’de İsrail’in Gazze’ye yönelik hava ve füze saldırıları can almaya devam ediyor.
 • Hafta içerisinde İsrail uçakları Irak’ta İran milislerine ait silah depolarına hava saldırıları düzenledi.
 • Suriye’de Rusya destekli rejim güçleri İdlib’de sivil hedeflere karşı hava saldırıları gerçekleştirdi. Savaştan kaçan yüzlerce Suriyeli Türkiye sınırına doğru göç etmeye başladı.
 • Türkiye ve ABD arasında Fırat’ın doğusunda güvenli bölge oluşturma görüşmeleri devam ederken, Türkiye ve ABD askeri heyetleri helikopterlerle ilk faaliyeti gerçekleştirdi. Güvenli bölge oluşturmak ve denetlemek amacı ile Urfa Akçakale’de bir merkez oluşturulmaya başlandı.
 • Hong Kong’daki gerilim devam ediyor.

Yurtiçinde Yapılan Operasyonlar

 • Kıran Operasyonu. Şırnak-Hakkâri-Van illeri sınırları içerisinde 19 Ağustos’ta 129 timle Kıran operasyonu başlatıldı. Pençe-1 ve Pençe-2 harekatı ile koordineli olarak yurt içerisinde başlatılan bu operasyonda şu ana kadar örgüte ait 43 sığınak, barınak ve mağara tespit edilerek imha edildi. Bu mağara ve sığınaklarda yapılan aramalarda PKK terör örgütüne ait çok miktarda silah, cephane ve yaşam malzemesi ele geçirildi.
 • Diyarbakır, Mardin, Van başta olmak üzere 29 ilde bölücü terör örgütü PKK/KCK’ye yönelik operasyonlarda 418 şüpheli gözaltına alındı.
 • Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca PKK terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 23 şüpheli gözaltına alındı.
 • FETÖ soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı verilen eski hava kuvvetleri personeli 15 şüpheli gözaltına alındı.
 • Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda 974 kilo esrar, 1 milyon Hint keneviri ele geçirildi. Operasyonda 4 kişi gözaltına alındı.
 • Sinat-Haftanin’de Irak sınırları içerisinde Pençe-3 operasyonu 24 Ağustos’ta başlatıldı. Sinat-Haftanin kampları sınırımıza en yakın örgütün bulunduğu bölgelerdir. PKK’lı teröristler Metina-Gara Dağı’ndan gelip Şırnak Cudi Dağı ve Bestler Dereler bölgesine geçmeden önce toplandıkları bölgeler olması bakımından önemli kamplardır. Pençe-3 harekatında 15 terörist etkisiz hâle getirilirken 3 askerimiz şehit oldu. Operasyon Irak sınırları içerisinde devam ediyor.

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • 27 Mayıs’ta Irak sınırları içerisinde başlayan Pençe-1 ve Pençe-2 harekatları Kandil Dağı ve İran sınırı istikametinde başarılı bir şekilde devam ediyor. Pençe-1 ve Pençe-2 harekatlarında PKK terör örgütünün başta Hakurk olmak üzere operasyon bölgesinde bulunan PKK terör örgütüne ait sığınak, barınak ve mağaralar içerilerinde bulunan silah, teçhizat, mühimmat ve yaşam malzemeleri ile birlikte imha edildi. Pençe-1 ve Pençe-2 harekatları devam ederken Irak sınırları içerisinde Sinat-Haftanin bölgesinde Pençe-3 operasyonu 23 Ağustos’ta başlatıldı ve başarılı bir şekilde devam ediyor. Operasyonla bağlantılı olarak TSK’ye ait F-16 uçakları Duhok-Şeladize bölgesinde tespit edilen PKK mevzilerini vurdu. Son 24 saatte 24 terörist öldürüldü.
 • Türkiye ve ABD arasında Fırat’ın doğusunda oluşturulacak olan güvenli bölge için Akçakale’de müşterek harekat merkezi oluşturuldu. İki ülke yetkilileri 25 Ağustos’ta ilk devriyesini havadan helikopterle icra etti. Güvenli bölge ile ilgili koordinasyon ve çalışmalar devam ediyor.
 • Afrin hafta içerisinde genelde sakin geçti. PKK/PYD terör örgütlerinin gerçekleştirmek istedikleri bombalı saldırılar güvenlik güçleri tarafından önlendi. Afrin’de hayat her geçen gün normale dönüyor.
 • Fırat Kalkanı ile terör örgütlerinden temizlenen Cerablus-El Bab’da eylem yapmak isteyen terör örgütü mensupları etkisiz hale getirildi. Tel Rıfat bölgesinde PKK/PYD ile ÖSO arasında yakın mesafeden taciz ateşleri devam ederken, sınır hattımızda mevzilenen top ve obüslerimiz ÖSO’ya atışları ile destek veriyor.
 • İdlib hafta içerisinde çok hareketli geçti. Rejime ait uçaklar Rusya’nın da desteği ile İdlib kırsalını ve İdlib’de bulunan gözlem noktalarımızdan 9 nolu gözlem noktasını takviyeye giden TSK’ye ait konvoyun geçiş yolunu bombaladı. 3 sivil hayatını kaybetti. Rejim güçleri 9 numaralı gözlem noktasının yakınında bulunan Han Şeyh bölgesini kontrol altına aldı. Türkiye’nin Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde 12 gözlem noktası bulunuyor. İdlib’de ateşkesin sağlanması için Türkiye ile Rusya arasında görüşmeler devam ediyor.
 • LİBYA: Libya’da UMH ile isyancı General Halife Hafter güçleri arasındaki çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor. UMH güçleri Halife Hafter güçlerine, çıkan çatışmalarda büyük kayıplar verdiriyor. Ancak henüz bölgenin tamamında kontrolü sağlayamadı.
 • IRAK: İsrail uçakları Irak toprakları içerisinde bulunan İranlı silahlı milislere ait silah ve mühimmat depolarını vurdu.
 • AFGANİSTAN: Afganistan’da Taliban ve Afganistan hükümet güçleri arasındaki çatışmalar zaman zaman şiddetleniyor. Koalisyon güçlerinin de desteğini alan Afgan hükümet güçleri bölgede Taliban’a karşı bir üstünlük sağlamış değil. Taliban güçleri zaman zaman gerçekleştirdiği karakol baskınları ile Afgan güçlerine büyük zayiatlar verdirmeye devam ediyor.
 • Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışmaları savaş gemilerimizin korumasında devam ediyor. Türkiye, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge (MEB)’yi kabul etmiyor ve bunun tek taraflı olarak Rumlar tarafından ilan edilemeyeceği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini korumakta kararlı olduğunu açıkladı.
 • Camu Keşmir: Pakistan ve Hindistan arasındaki gerginlik devam ediyor. İki ülke askerleri de teyakkuz durumunda. Bölgede geçen hafta çıkan çatışmada 3 Pakistan 5 Hindistan askeri hayatını kaybetti. Türkiye problemin barışçıl yollarla çözümlenmesi yönünde açıklamalar yaparken Pakistan’ı haklı davasında desteklediğini duyurdu.
 • İran ve ABD arasında Hürmüz körfezindeki gerginlik devam ediyor.
 • Filistin-İsrail gerginliği devam ederken İsrail’in saldırılarına Gazze’den atılan roketlerle karşılık verilmeye devam ediyor.
 • Berlin’de camiye giderken Gürcistan Çeçenlerinin liderlerinden Zelimhan Hangoshvili uğradığı saldırıda hayatını kaybetti. 41 yaşındaki Çeçen komutan 2001 yılından itibaren Kuzey Kafkasya’da Ruslara karşı verilen savaşta komutanlık görevlerinde bulundu. Çeçen komutan daha önce de Gürcistan’da ve Ukrayna’da saldırılara uğramıştı.
 • Yemen'de İran destekli Ansarullah milisleri Suudi Arabistan’ın Jizan Hava Limanı’na 10 balistik füze fırlattı.