Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi(5-11 Ağustos 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
12 Ağustos 2019 19:01

FETÖ terör örgütüne karşı TBMM’de dörtlü ittifak

Ak Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti TBMM grupları FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye en yakın zamanda iadesi için gerekli adımların atılması adına ortak bir açıklama yaparak, ABD'ye çağrıda bulundu.

Dört partinin ortak açıklaması şöyle:

"FETÖ elebaşı Gülen, terör örgütünü ABD'den yönetmeyi sürdürmekte, DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin taktiklerini kullanarak sapkın görüşlerini yaymaya devam etmektedir. FETÖ ve elebaşı Gülen'e karşı ABD makamlarının harekete geçmemesi, Türkiye ve ABD arasındaki güven ilişkisini olumsuz etkilemektedir. Bunun Türk toplumunda yol açtığı büyük tepkiyi TBMM'de grubu bulunan 4 parti olarak paylaşmaktayız"

Öcalan’dan ‘çözüm’ mesajı

Terör örgütü PKK’nın tutuklu sözde lideri Abdullah Öcalan, avukatları aracıyla açıklama yaparak, Kürtlerin ayrı bir devlete ihtiyacı olmadığını, Kürt sorununu çözmek için hazır olduğunu ifade etti.

 İmralı’da tutuklu terör örgütü PKK’nın sözde lideri Abdullah Öcalan ile yaklaşık iki ay sonra görüşen avukatları, Asrın Hukuk Bürosu’nun Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptılar. Açıklamada, Öcalan’ın “Kürt sorununda çözüm için hazırım” dediği aktarıldı. Türkiye’nin PKK’nin Suriye kolu YPG’ye karşı, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge inşa etmek için hazırlandığı süreçte, Öcalan’dan “masaya oturalım” mesajı gelmesi dikkat çekti. Asrın Hukuk Bürosu’nun açıklamasına göre, Öcalan’ın, “Gelin Kürt sorununu çözelim. Bir haftada çatışma durumunu, ihtimalini ortadan kaldırırım diyorum. Ben çözerim, kendime güveniyorum, çözüm için hazırım. Ancak devlet de, devlet aklı da gereğini yapmalıdır” dediği belirtildi.

Bahçeli, “Erken seçim terörle mücadeleyi aksatır”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tartışmaya açılmaması gerektiğini belirten Bahçeli, birerken seçim durumunun ya da böyle bir tartışmayı başlatmanın Türkiye’nin yararına olmayacağını belirtti. “Türkiye’de erken seçime ihtiyaç yoktur. Böyle bir seçimi düşünmek; terörle mücadeleyi aksatmak demektir, güneyimizdeki terör devletinin kurulmasını teşvik etmek demektir, PKK, PYD’ye yeniden cesaret vermek demektir ve FETÖ ile olan mücadeleyi sulandırmak demektir. Türkiye’de seçime ihtiyaç yok. Terörün kökünü kazıyacak, sosyal ve ekonomik sorunları çözebilecek güçlü bir idari yapının sürekliliğine ihtiyaç vardır” diye açıklamalarını sürdüren Bahçeli sistem tartışmalarına ve erken seçime çok sıcak bakmadığını bir kez daha belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kurban Bayramı mesajı (10.08.2019)

“İnşallah bu Ağustos’ta da tarihimizin zaferler halkasına bir yenisini daha ekleyeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kurban Bayramı mesajına, “Mübarek bayram günlerinin, milletimizle birlikte tüm İslam âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini niyaz ediyorum” dileğiyle başladı. Bayramların sadece bir tatil ve ticaret olarak düşünülmemesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Hazreti İbrahim’den beri süren bu kutlu ibadeti, evlatlarımıza da dipdiri bir şekilde aktarmakla mükellef” olduğumuzu belirtti.

Birlik ve beraberlik mesajları veren Erdoğan, Ağustos ayının, bizim tarihimizde zaferler ayı olarak geçtiğini dile getirerek “İnşallah bu Ağustos’ta da tarihimizin zaferler halkasına bir yenisini daha ekleyeceğiz” dedi.  “Ülkemizi terör örgütlerinin saldırılarından ekonomik tuzaklara kadar nice sinsi yöntemle durdurmayı planlayanları, önümüzdeki dönemde de hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz” diyerek konuşmasını sürdüren Erdoğan, “Bu vesileyle, Hac farizasını yerine getirmek için mübarek topraklarda bulunan kardeşlerimizin ibadetlerinin kabul ve makbul olmasını Allah’tan diliyorum. Rabbimizden, uzak-yakın tüm coğrafyalarda zulüm altında inleyen mazlumlara kurtuluş niyaz ediyoruz” diyerek mesajını bitirdi.