Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi(29 Temmuz - 4 Ağustos 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
05 Ağustos 2019 09:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP ile Güç Birliği Yapmaya Devam Edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nda düzenlenen programda  başta Devlet Bahçeli olmak üzere tüm MHP'lilere teşekkür etti.

Önlerinde belediyelerde 5 yıllık, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis'te de 4 yıllık seçimsiz bir dönem bulunduğuna işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu 4-5 yıllık dönemin partimiz ve ülkemiz açısından taşıdığı kritik önemin farkındayız. İnşallah önümüzdeki seçimsiz dönemi ülkemizde güçlenmenin, AK Parti'de ise yenilenme ve birleşmenin vesilesi haline getirmek istiyoruz.”

"Hiçbirimizin hesabi davranma, aklı ve vicdanı yerine nefsinin sesine kulak verme lüksü yoktur. Kalbinde millete, memlekete hizmet sevdası olan herkese, ne kadar aykırı olursa olsun her fikre AK Parti'nin kapıları daima açıktır. 94 ruhu ile çalışacak 2071 vizyonu projelerimize yön vereceğiz. Aynı şekilde bu süreçte ülkemizin bekasını, milletimizin istikbalini ilgilendiren konularda MHP ile güç birliği yapmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde olduğu gibi Türk demokrasisini güçlendirecek yeni reformlara Cumhur İttifakı olarak imza atacağız." 

Bahçeli’nin Evinde Erdoğan ve Bahçeli Buluşması

Siyaset hayat bu hafta ilginç bir buluşmaya sahne oldu, Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli'yi evinde ziyaret etti. Basına kapalı görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'nin bir görüşme gerçekleştireceği bildirilmişti.

Bozkurtlar Yuvaya

MHP içinden yetişen siyasetçilerin zamanla BBP (Büyük Birlik Partisi) gibi ayrı bir parti kurmalarının yanında ANAP (Anavatan Partisi) ve DYP (Doğru Yol Partisi) gibi merkez sağ partilere de geçtiği görüldü. Her genel ve yerel seçim dönemlerinde ülkücü siyasetçilerin ana parti MHP’ye katılmaları gerektiği yönünde açıklamalar yapılırdı. Bu açıklamalar kısaca “Bozkurtlar Yuvaya” sloganı olarak adlandırılırdı.

Bu hafta içinde 3-4 Ağustos tarihlerinde İyi Parti’nin 4. Olağanüstü Kurultayı yapıldı. MHP lideri Bahçeli kurultay öncesi bedeni başka yerde ancak düşünleri kendi yanlarında olan İyi Partili ülkücülere MHP’de birleşme çağrısını yineledi.

Bahçeli’nin, açıklamaları şöyle:
"Zaman olmuş kırgınlıklar, kızgınlıklar ve küslükler, zaman olmuş kopuşlar, kırılışlar ve kayışlar yaşanmıştır. Ana gövde sağlam olduğundan, fazilet ve fikriyat derinlere tutunduğundan dönem dönem şiddeti artan fırtınalar hamdolsun tesirsiz kalmıştır.
"MHP'den kopan dava arkadaşlarımız 25 Ekim 2017'de İYİ Parti'yi kurmuşlardır. Ancak geçmişte birlikte yürüyüp, beraberce mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızın önemli bir kısmı aradıklarını bulamamışlar veya kenara itilmişlerdir. Yola çıkılanlar yolda bulunanlara değişilmiştir."

“3-4 Ağustos 2019 tarihinde İYİ Parti'nin 4.Olağanüstü Kurultayı yapılacaktır. Çağrım şudur, fiziken orada, fikren aramızda bulunan dava arkadaşlarımın müştereken karar alıp Milliyetçi Hareket Partisine dönüşün tarihi sorumluluğunu yerine getirmeleri halisane ve samimi beklentimdir. Buluşma yerimiz zillet değil millettir. Kucaklaşma zamanı gelmiştir. İYİ Parti'nin Olağanüstü Kurultayında MHP'yle bütünleşme ve birleşme hamlesi Türkiye'nin gücüne güç katacak, yarım asırlık davamızı birlik ve dirlik içinde geleceğe taşıyacaktır. Çağrım birliğe, beraberliğe, barışmaya ve heyecanla tokalaşmayadır."

“Her ne yaşandıysa geride kalmış, herkes için ders niteliğinde olmuştur… Buluşma yerimiz zillet değil millettir. Kucaklaşma zamanı gelmiştir. İYİ Parti’nin Olağanüstü Kurultay’ında MHP’yle bütünleşme ve birleşme hamlesi Türkiye’nin gücüne güç katacak, yarım asırlık davamızı birlik ve dirlik içinde geleceğe taşıyacaktır.”

İyi Parti Grup Başkanvekili Türkkan: 'Biz davet ediyoruz'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hafta sonu yapılacak olan İYİ Parti kongresi öncesi yaptığı  çağrısına "Kimse geri gitmez, hazır kongremiz de yapılırken arkadaşlarımızı İYİ Parti’ye davet ediyoruz." dedi.

CHP ve Kürt Sorunu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorunuyla ilgili 2015 yılında yayımladıkları raporu güncelleyeceklerini açıkladı. Çalışma için henüz görevlendirme yapılmadı ama anayasadan dış politikaya konuyu birçok yönüyle yeniden ele alacak bir komisyonun kurulması bekleniyor.

CHP’nin “Kürt Sorunu” ile ilgili 2015 yılında hazırlanan “22 Soru 22 Cevap” başlıklı raporu, MYK’de onaylanarak kamuoyu ile paylaşılmıştı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlanan raporda, Kürt Sorunu’nun ‘güvenlikçi’ yöntemlerle çözülemeyeceği belirtiliyor, çözüm adresi olarak Meclis gösteriliyordu. Raporda TBMM’de siyasi partilerin katılımıyla bir Toplumsal Mutabakat Komisyonu kurulması, Ortak Akıl Heyeti, Gerçekleri Araştırma Komisyonu oluşturulması gibi öneriler yer alıyor, temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi için Siyasi Partiler Kanunu’ndan Terörle Mücadele Kanununda değişikliklere çok sayıda değişiklik teklifi yer alıyordu.

CHP raporda yeni güncellemeler yapacak. CHP’nin çok da ön plan çıkmadığı Kürt sorunu hakkındaki çıkışı İstanbul seçimleri sonrasında HDP’nin etkili rolünü bir kez daha hatırlattı.

CHP Belediye Başkanları Akrabaları İşe Alınmasın, İkinci Maaş Yasaklansın

İzmir Torbalı belediye başkanının (CHP) oğlunu yönetici olarak atamasının ortaya çıkardığı tartışma sonrası CHP’den belediye başkanlarının birinci derece yakınlarının belediyelerde ve şirketlerinde çalıştırılmaması, belediye başkanlarının ikinci bir maaş almalarının önlenmesi için yasa teklifi hazırlandığına yönelik açıklama geldi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te düzenlenen basın toplantısında CHP’li bazı belediyelerde de gündeme gelen akraba atamalarıyla ilgili konuştu. İddialar karşısında tavizsiz bir tutum içinde olduklarını, iddiaların hemen incelenip gereğinin yapıldığını belirtti. Özel, “Hiçbir belediye başkanının CHP olarak yerel yöneticilerin birinci derece yakınlarının belediyelerde, iştiraklarinde, şirketlerde görevlendirilmemesi, bu konuda kendilerinin belediyelerden ayrıca maaş huzur hakkı almamaları noktasında bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde Meclis Başkanlığına sunacağız. Bu kanun teklifinin AK Parti ve küçük ortağı tarafından nasıl değerlendirileceğini göreceğiz. CHP olarak bu konuda tavizimiz yok. Hiçbir belediye başkanının bunu yapmasını hoş görmüyoruz ve izin vermiyoruz. Ama gelin bunu kanuna koyalım hiçbirimiz yapmayalım” dedi.

Özel, ayrıca  bir siyasi etik varsa bunun sadece ilçe belediye başkanını değil tüm siyasileri bağlayacağını belirtti.

AYM’nin Sözde Barış Bildirisi Kararı

Anayasa Mahkemesi bildiriye imza atan 10 akademisyenin bireysel başvurusunda hak ihlali kararı vermişti. Karar halen yargılaması süren 784 akademisyenin davası için emsal nitelik taşıyor. Kesinleşmiş cezalar için yeniden yargılama yolunun açılması, istinaf aşamasında olanlar için bozma kararı verilmesi, devam eden davalar için de beraat kararları söz konusu olabilecek.

Anayasa Mahkemesinin bu kararı büyük tartışmaları da beraberinde getirdi. Bazı üniversite yönetimleri ve akademisyenler kararı kınayan, AYM’nin terörü meşrulaştırdığını belirten bildiriler yayınladılar.