Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Genel Haftalık Değerlendirme

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi(19-25 Ağustos 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
28 Ağustos 2019 13:05

Türkiye Ekonomisi

Para Politikası

Geçen hafta yurtiçi piyasalarda yaşanan önemli bir gelişme TCMB’nin kredi büyümesini teşvik etmek amacıyla zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gitmesi oldu. Kredi büyümesi %10 ile %20 arasında olan bankalar için Türk lirası zorunlu karşılık oranlarının, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonu ve 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler hariç tüm vade dilimlerinde %2 olarak uygulanacağı belirtildi. Banka ayrıca, mevcut durumda Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan yüzde 13 faiz/nema oranını, kredi büyümesi referans değerler arasında gerçekleşen bankalar için yüzde 15, diğer bankalar için yüzde 5 olarak dikkate alınacağını duyurdu. Kararın ardından dolar/TL kuru 5.75 seviyesini test etti.

Sermaye Hareketleri

TCMB bu hafta menkul kıymet piyasasına ilişkin istatistikleri açıkladı. Buna göre Ocak ayından bu yana hisse senedi piyasasına toplamda net 706 milyon USD yabancı sermaye girişi gerçekleşirken, tahvil piyasasından toplamda net 2 milyar USD yabancı sermaye çıkışı yaşandı.

Sanayi Üretimi

Geçtiğimiz hafta TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayına ilişkin sanayi üretimi verisi yıllık bazda %3,9 oranında geriledi. Öte yandan imalat sanayinde gerçekleşen %4,6 oranındaki küçülme dikkat çekerken imalat sanayi altında faaliyet gösteren 24 alt sektörden 18’inde de küçülme olduğu gözlemlendi.

Perakende Satışlar

Geçen hafta Haziran ayına ilişkin açıklanan bir diğer veri de takvim etkisinden arındırılmış perakende satış hacmi oldu. Veri yıllık bazda %1,2 oranında düşüş kaydederken gıda, içecek ve tütün satışlarındaki %0,7 oranındaki gerileme dikkat çekti.

Konut Satışları

TÜİK tarafından Temmuz ayına ilişkin konut satışları verileri açıklandı. Satışlar yıllık bazda %17,5 oranında gerilerken toplam konut satışları Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yıla göre %21 oranında azalmış oldu. Kredili konut satışlarındaki daralma da Temmuz ayında %57 olarak gerçekleşti. Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş ile birlikte satışların Ağustos ayında artış göstermesi bekleniyor.

Konut Fiyat Endeksi

TCMB’nin yayınladığı Konut Fiyat Endeksi verilerine göre Haziran ayında konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak %1,72 oranında artarken, reel olarak %12,10 oranında azaldı. Endeks değerleri İstanbul ve Ankara’da gerilerken İzmir’de artış gösterdi.

Beyaz Eşya Sektörü

Temmuz ayına ilişkin beyaz eşya pazarına yönelik açıklanan veriler de bu hafta dikkat çekici nitelikteydi. ÖTV muafiyetinin Haziran ayında sona ermesinin ardından buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırından oluşan dört ana ürün grubunda iç satışlar Temmuz ayında yıllık bazda %31 oranında geriledi.

Dünya Ekonomisi

ABD’de Konut Satışları

ABD cephesinden gelen veriler küresel durgunluk endişelerini körüklemeye devam ediyor. Temmuz ayına ilişkin konut satışlarında artış beklentisine karşıt olarak %4 oranında gerileme gerçekleşti. Ağustos ayına ilişkin tüketici güven endeksi ise Ocak ayından bu yana en düşük seviyesinde. Öte yandan veri Temmuz ayındaki seviyesi ile kıyaslandığında %6’lık bir gerileme kaydetti.

ABD PMI Verisi

ABD’de açıklanan imalat sanayi PMI verisi Ağustos ayında gösterge niteliğinde olan 50 seviyesinin altına inerek 49,9 düzeyinde gerçekleşti. ABD Ticaret Bakanı Ross, Çin’li teknoloji devi Huawei’nin ABD'li şirketlerden ürün alımına izin veren muafiyetin 90 gün uzatılacağını açıkladı.

Trump’tan Fed’e Eleştiri

Geçen hafta merakla beklenen Fed’in 25 baz puan faiz indirimine gittiği Temmuz ayı toplantısının tutanakları açıklandı. Tutanaklarda Fed üyelerinin küresel ekonomik yavaşlama, ticaret gerilimi ve düşük enflasyon konusundaki endişeleri öne çıkarken bazı üyelerin 50 baz puanlık faiz indirimi konusunda ısrarcı oldukları dikkat çekti.

ABD Başkanı Trump Fed’e yönelik eleştirilerini sürdürdü ve bankanın dünya ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla parasal genişlemeyi desteklemesi gerektiğini, bunun için de en az 100 baz puan faiz indirmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Trump ayrıca sermaye kazançlarının enflasyona endekslenerek vergilerde indirime gidilebileceğini de belirtti.

Çin Merkez Bankası’ndan Yeni Yöntem

Geçen haftanın önemli gelişmelerinden birisi Çin Merkez Bankası’ndan geldi. Banka, gösterge faizin belirlenmesine ilişkin yeni bir yöntem ortaya koydu ve temel kredi faizinin (LPR) açık piyasa işlemleri kapsamında belirlenerek her ayın 20’sinde ilan edileceğini açıkladı.