Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (5-11 Ağustos 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
11 Ağustos 2019 13:49

Türkiye Ekonomisi

Temmuz Ayı Enflasyonu

Yurtiçi piyasalarda enflasyon verileri izlendi. TÜFE Temmuz’da aylık bazda %1,36 oranında yükselirken, Yİ-ÜFE %0,99 geriledi. Böylece, TÜFE’deki yıllık artış %16,65’e çıktı. Yıllık Yİ-ÜFE enflasyonu ise bu dönemde %21,66 oldu. Döviz kuru ve faizlerdeki düşüş maliyet enflasyonunu düşürürken, talep enflasyonu bir miktar yükselmiş oldu. Petrol fiyatlarındaki düşüş önümüzdeki dönemde de üretici fiyatlarını olumlu etkileyebilir.

Dış Ticaret Açığı Küçülmeye Devam Ediyor

Geçici verilere göre temmuz ayına ilişkin dış ticaret açığında da daralma söz konusu. İhracat %8,3 oranında artış gösterirken, ithalat %8 oranında geriledi. Böylece dış ticaret açığı yıllık bazda %46,5 düşerek 3,3 milyar USD düzeyinde gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise %82,7 oldu.

Motorlu Taşıtlar Piyasası

Yurtiçi tarafta vergi indirimlerinin son bulmasının ardından otomobil ve hafif ticari araç satışları geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %66 oranında gerilemesi sektördeki daralmayı teyit etti. Faiz indiriminin taşıt kredilerine yansıması ile sınırlı da olsa bir yükselme beklenebilir.

YP Zorunlu Karşılık Oranı ve Swap Vadesi

Geçen hafta dikkat çeken bir gelişme Merkez Bankası’nın Yabancı Para cinsinden olan zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerini kapsayacak şekilde 100 baz puan artırması oldu. Banka ayrıca, TCMB nezdinde dolar cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uygulanan faiz oranını 1 puan indirerek %1 olarak belirlediğini açıkladı. Böylece piyasadan 2,1 milyar doların çekilmesi hedefleniyor.

TCMB’nin bir diğer değişikliği de döviz karşılığı TL swaplarının vadesi oldu. Banka, TL ve döviz likiditesindeki esnekliği artırmak amacıyla mevcut durumda 1 hafta vadeli olarak gerçekleştirilen işlemlerin 1, 3 ve 6 ay vadeli olarak da yapılabileceğini açıkladı.

S&P’nin Türkiye Notu

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “B+” olarak teyit ederken not görünümünü de “durağan” olarak korudu. Bilindiği gibi A grubu ülkeleri yatırım yapılabilir anlamına gelirken, B grubu ülkeleri ise ihtiyatlı davranılması anlamına gelmektedir. Durağan olarak teyit edilmesi bir sonraki değerlendirmede bir değişiklik beklenmediği anlamına geliyor.

Dünya Ekonomisi

Ticaret Savaşları Kur Savaşlarına Dönüştü

Geçen hafta yurtdışı piyasalarda en çok konuşulan konulardan birisi yine ticaret savaşları idi. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal edilen 300 milyar dolar değerindeki ürüne %10 oranında gümrük vergisi uygulayacaklarını açıklamasının ardından Çin Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada ABD'nin gümrük vergisini artırması halinde Çin’in ABD’ye karşılık vermek zorunda kalacağını ifade etti.

Öte yandan ABD-Çin arasındaki gerilim ABD’nin Çin’i kur manipülatörü olarak ilan etmesiyle birlikte yükseldi. ABD Hükümeti 1994 yılından bu yana hiç bir ticari ortağını kur manipülatörü ilan etmemişti. Bu kararın ardından özellikle Asya piyasalarında ve küresel borsalarda satışlar meydana gelirken, brent petrolün %3,7 değer kaybetmesi ve talepteki artış nedeniyle altın fiyatları son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaşması dikkat çekti.

ABD Verileri

ABD cephesinden açıklanan verilere baktığımızda Temmuz ayına ait tarım dışı istihdam verisi artış kaydederek 164 bin olarak gerçekleşirken iş gücü piyasasındaki olumlu gidişatı destekledi. Öte yandan işsizlik oranı değişmedi ve %3,7 olarak gerçekleşti. Haziran ayına ilişkin dış ticaret açığı ise aylık bazda gerileme göstererek 55,2 milyar dolara indi.

Küresel Faiz İndirimi

Başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının yaptığı veya yapma eğiliminde olduğu faiz indirimi sonrasında gelişmekte olan ülkelerde de para politikasını gevşetme yönündeki eğilimler güçleniyor. İki hafta önce TCMB faiz indirim kararı almıştı. Diğer yükselen piyasalarda da benzer kararlar alınmaya başladı. Brezilya, Güney Kore ve Rusya başta olmak üzere bir çok ülkenin merkez bankaları Temmuz ayı içinde faiz indirimine gitti. Ticaret savaşlarının da etkisiyle darama eğilimi gösteren küresel ekonominin bu kararlarla bir ölçüde desteklenmesi bekleniyor.